Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն կշարունակեն համատեղ ջանքերը Մերձավոր Արևելքում լարվածության թուլացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները պարտավորվել են Մերձավոր Արևելքում շարունակել իրենց համատեղ ջանքերը՝ լարվածությունը թուլացնելու և տարածաշրջանային բռնկումից խուսափելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներ Ջո Բայդենի և Էմանուել Մակրոնի հանդիպման արդյունքներով Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ:
Դրանում Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները կոչ են անում անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայում և կրկնում, որ բոլոր պատանդները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն՝ առանց նախապայմանների։
Նախագահները կրկին խորը մտահոգություն են հայտնել Գազայում սարսափելի հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ՝ կոչ անելով կենսականորեն անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն տրամադրել խաղաղ բնակչությանը և անխոչընդոտ, կայուն մարդասիրական մուտք ապահովել Գազա և նրա ներքին բոլոր ուղիներով:
Բայեդնն ու Մակրոնը նաև կրկնել են պաղեստինցի քաղաքացիական անձանց և մարդասիրական աշխատողների արդյունավետ պաշտպանության համար Իսրայելի կողմից ավելին անելու անհրաժեշտության մասին:
Նրանք վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը խնդրի՝ երկու պետությունների ձևաչափով լուծման վերաբերյալ, որը միակ ճանապարհն են համարում իսրայելցիների և պաղեստինցիների միջև կայուն խաղաղություն ապահովելու համար:
ԱՄՆ և Ֆրանսիայի առաջնորդները մասնավորապես ընդգծել են Լիբանանի կայունության պահպանման և Կապույտ գծում լարվածության թուլացման կարևորությունը, որին հասնելու նպատակով կաշխատեն միասին:
Երկու երկրներն էլ կոչ են անում բոլոր կողմերին ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն և պատասխանատվություն՝ համահունչ ՄԱԿ-ի ԱԽ 1701 բանաձևի:
Այս համատեքստում Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ընդգծում են Լիբանանում 18-ամսյա նախագահական վակուումին վերջ դնելու, նախագահի ընտրության, կառավարության ձևավորման և անհրաժեշտ բարեփոխումների իրագործման հրատապությունը՝ լիբանանյան տնտեսությունը կայունացնելու, վերականգնման հիմքեր դնելու և կայուն ներառական աճի համար:

Франция и США продолжат совместные усилия по деэскалации напряженности на Ближнем Востоке
Франция и США пообещали продолжать совместные усилия на Ближнем Востоке, чтобы ослабить напряженность и избежать региональной вспышки.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в совместном заявлении, опубликованном на официальном сайте Белого дома по итогам встречи президентов США и Франции Джо Байдена и Эммануэля Макрона.
В нем Франция и США призывают к немедленному прекращению огня в секторе Газа и подтверждают, что все заложники должны быть немедленно освобождены без каких-либо предварительных условий.
Президенты вновь заявили о своей серьезной обеспокоенности тяжелым гуманитарным кризисом в секторе Газа и призывают к доставке жизненно важной гуманитарной помощи гражданскому населению в больших масштабах, а также к беспрепятственному и устойчивому гуманитарному доступу по всем маршрутам в сектор Газа и внутри него.
Байден и Макрон также подтвердили необходимость того, чтобы Израиль делал больше для эффективной защиты палестинского гражданского населения и гуманитарных работников.
Они подтвердили свою приверженность решению проблемы создания двух государств, которое они считают единственным способом обеспечить прочный мир между израильтянами и палестинцами.
Лидеры США и Франции особо подчеркнули важность сохранения стабильности в Ливане и деэскалации напряженности вдоль «голубой линии», ради достижения которой они будут работать вместе.
Обе страны призывают все стороны проявлять максимальную сдержанность и ответственность в соответствии с резолюцией СБ ООН 1701.
В этом контексте Франция и США подчеркивают безотлагательность прекращения 18-месячного президентского вакуума в Ливане, избрания президента, формирования правительства и проведения необходимых реформ для стабилизации ливанской экономики, закладки основ для восстановления и устойчивого инклюзивного роста.