Պարույր Հովհաննիսյանը «Իտալիա-Կենտրոնական Ասիա» նախարարական երրորդ համաժողովի ժամանակ ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը մայիսի 29-ին Հռոմում մասնակցել է «Իտալիա-Կենտրոնական Ասիա» նախարարական երրորդ համաժողովին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը, շնորհակալություն հայտնելով իտալական կողմին Հայաստանին հրավիրելու համար` «Հաղորդակցություններ» խորագրով նստաշրջանին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա սկզբունքները՝ ընդգծելով, որ նախագիծը կարող է համակցվել գլոբալ նախաձեռնություններին։
Նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը միտված է տնտեսական փոխկապակցվածության և հարևան երկրների միջև երկխոսության խթանմանը՝ հարգելով պետությունների ինքնիշխանությունը և հավասարության, իրավազորության ու փոխադարձության սկզբունքները։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումներին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության խթանմանն ուղղված Հայաստանի կառավարության ջանքերի առանցքային մասն է։

Замминистра ИД Армении на III министерской конференции “Италия - Центральная Азия” представил проект “Перекресток мира"
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 29 мая принял участие в III министерской конференции “Италия - Центральная Азия”, проходящей в Риме. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает МИД РА.
Паруйр Ованнисян, поблагодарив итальянскую сторону за приглашение, на сессии “Коммуникации” представил разработанный правительством РА проект “Перекресток мира” и его принципы, подчеркнув, что проект может быть объединен с другими глобальными инициативами.
Он отметил, что проект “Перекресток мира” направлен на содействие экономической взаимосвязанности и диалогу между соседними странами, уважение суверенитета государств и принципов равенства, юрисдикции и взаимности.
Касаясь текущих геополитических событий на Южном Кавказе, заместитель министра иностранных дел отметил, что проект “Перекресток мира” является ключевой частью усилий правительства Армении по содействию миру и стабильности в регионе.