ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցում մեկնարկել է նոր ուսումնական տարվա ընդունելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի տարբեր երկրներից առաջնակարգ դասախոսների ներգրավմամբ բարձրակարգ կրթության բացառիկ հնարավորություն բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են արտաքին քաղաքական և միջազգային հարցերով. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցում մեկնարկել է նոր ուսումնական տարվա ընդունելությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցումՀայաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն, դեսպան Վահե Գաբրիելյանը նշեց, որ Դիվանագիտական դպրոցն իր ուսանողներին առաջարկում է տարբերվող կրթություն: Տեսական դասախոսությունները համալրելով գործնական վարժանքներով, ԱԳՆ-ում փորձաշրջանով, ուսումնական այցերով և փորձագետների հետ հանդիպումներով՝ դպրոցը եզակի է կրթություն է առաջարկում:
OLD08523.JPG (414 KB)
«Հարցը միայն այն չէ, որ սա դիվանագետ դառնալու ճանապարհն է: Մի մասը դիվանագետներ չեն դառնում, բայց գոհ են կրթությունից, որովհետև մեր տրամադրած կրթության որակը շատ է տարբերվում հայաստանյան բուհերի կամ այլ կրթական հաստատությունների մեծ մասի առաջարկած կրթությունից: Մեզ մոտ դասավանդում են առաջնակարգ դասախոսներ աշխարհի տարբեր երկրներից, մենք հնարավորություն ենք տալիս աշխատանքային փորձաշրջան անցնել ԱԳՆ-ում և Եվրոպական երկրներում՝ Բրյուսելում, Ստրասբուրգում և Ժնևում գտնվող միջազգային կառույցների կենտրոնակայաններում: Մեզ համար շատ կարևոր է նաև գործնական հմտությունների ուսուցանումը»,-ասաց նա:
Ըստ նրա՝ Դիվանագիտական դպրոցի դասընթացների ուսումնական ծրագրերը հաշվի են առնում առաջատար կրթական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերի բովանդակությունը, մեթոդաբանությունը և չափորոշիչները ու կազմվում են ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակայություններին համապատասխան։
OLD08496.JPG (468 KB)
Դպրոցի տնօրենը նշեց, որ դիվանագիտական դպրոցը գործում է 2010 թվականից՝ «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» առաջին դասընթացի մեկնարկով: Դասընթացի ընթացքում հրավիրված հիմնական դասախոսներից բացի ունկնդիրների առջև դասախոսություններով հանդես են գալիս ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և դիվանագետներ, նաև՝ արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ դեսպաններ և այլ երկրների` Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, արտերկրից ժամանած բարձրաստիճան հյուրեր:
Դպրոցի ուսանողները հավաստիացրեցին՝ նույնիսկ եթե դիվանագետ չդառնան, միևնույնն է՝ դպրոցի տված մեծ գիտելիքները և հմտությունները օգտակար կլինեն իրենց համար տարբեր ոլորտներում աշխատելու ընթացքում:
OLD08450.JPG (323 KB)
Դիվանագիտական դպրոցում ուսումն անվճար է: Մինչև 35 տարեկան, բարձրագույն կրթություն ունեցող և երկու օտար լեզու իմացող յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի կարող է դիմել դպրոց ընդունվելու համար և քննությունները հաջողությամբ հանձնելուց հետո սովորել ու դառնալ դիվանագետ:

В Дипломатической школе МИД начался прием на новый учебный год
Исключительная возможность для тех, кто интересуется внешней политикой и международными вопросами получить высококачественное образование с привлечением ведущих преподавателей со всего мира. В дипломатической школе Министерства иностранных дел Республики Армения начался прием.
В беседе с корреспондентом “Арменпресс” директор Дипломатической школы МИД Армении, посол Ваге Габриелян отметил, что Дипломатическая школа предлагает своим студентам отличающееся образование. Дополняя теоретические лекции практическими занятиями, испытательной работой в МИД, ознакомительными визитами и встречами с экспертами, школа дает уникальное образование.
“Вопрос не только в том, что это возможность стать дипломатом. Не все становятся дипломатами, но остаются довольны этим образованием, поскольку качество образования, которое мы предоставляем, сильно отличается от образования, предлагаемого большинством армянских университетов или других учебных заведений. У нас преподают ведущие профессора из разных стран мира. Обучение практическим навыкам также очень важно для нас”, - сказал он.
По его словам, учебные программы курсов Дипломатической школы учитывают содержание, методологию и стандарты учебных программ ведущих учебных заведений и составлены в соответствии с приоритетами внешней политики РА.
Директор школы рассказал, что Дипломатическая школа действует с 2010 года, с началом преподавания курся “Международные отношения и дипломатия”. В ходе обучения, помимо приглашенных основных лекторов, должностных лиц и дипломатов РА, а также аккредитованных в РА послов и послов Армении в других странах, лекции читают и преподаватели из-за рубежа.
Студенты школы заверяют, что даже если они не станут дипломатами, огромные знания и навыки, полученные в этой школе, пригодятся им при работе в различных сферах.
Каждый гражданин Армении в возрасте до 35 лет, имеющий высшее образование и владеющий двумя иностранными языками, может подать заявление на поступление в школу и после успешной сдачи экзаменов учиться и стать дипломатом.