ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցում մեկնարկել է նոր ուսումնական տարվա ընդունելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի տարբեր երկրներից առաջնակարգ դասախոսների ներգրավմամբ բարձրակարգ կրթության բացառիկ հնարավորություն բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են արտաքին քաղաքական և միջազգային հարցերով. Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցում մեկնարկել է նոր ուսումնական տարվա ընդունելությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցումՀայաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն, դեսպան Վահե Գաբրիելյանը նշեց, որ Դիվանագիտական դպրոցն իր ուսանողներին առաջարկում է տարբերվող կրթություն: Տեսական դասախոսությունները համալրելով գործնական վարժանքներով, ԱԳՆ-ում փորձաշրջանով, ուսումնական այցերով և փորձագետների հետ հանդիպումներով՝ դպրոցը եզակի է կրթություն է առաջարկում:
OLD08523.JPG (414 KB)
«Հարցը միայն այն չէ, որ սա դիվանագետ դառնալու ճանապարհն է: Մի մասը դիվանագետներ չեն դառնում, բայց գոհ են կրթությունից, որովհետև մեր տրամադրած կրթության որակը շատ է տարբերվում հայաստանյան բուհերի կամ այլ կրթական հաստատությունների մեծ մասի առաջարկած կրթությունից: Մեզ մոտ դասավանդում են առաջնակարգ դասախոսներ աշխարհի տարբեր երկրներից, մենք հնարավորություն ենք տալիս աշխատանքային փորձաշրջան անցնել ԱԳՆ-ում և Եվրոպական երկրներում՝ Բրյուսելում, Ստրասբուրգում և Ժնևում գտնվող միջազգային կառույցների կենտրոնակայաններում: Մեզ համար շատ կարևոր է նաև գործնական հմտությունների ուսուցանումը»,-ասաց նա:
Ըստ նրա՝ Դիվանագիտական դպրոցի դասընթացների ուսումնական ծրագրերը հաշվի են առնում առաջատար կրթական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերի բովանդակությունը, մեթոդաբանությունը և չափորոշիչները ու կազմվում են ՀՀ արտաքին քաղաքականության գերակայություններին համապատասխան։
OLD08496.JPG (468 KB)
Դպրոցի տնօրենը նշեց, որ դիվանագիտական դպրոցը գործում է 2010 թվականից՝ «Միջազգային հարաբերություններ և դիվանագիտություն» առաջին դասընթացի մեկնարկով: Դասընթացի ընթացքում հրավիրված հիմնական դասախոսներից բացի ունկնդիրների առջև դասախոսություններով հանդես են գալիս ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և դիվանագետներ, նաև՝ արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ դեսպաններ և այլ երկրների` Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, արտերկրից ժամանած բարձրաստիճան հյուրեր:
Դպրոցի ուսանողները հավաստիացրեցին՝ նույնիսկ եթե դիվանագետ չդառնան, միևնույնն է՝ դպրոցի տված մեծ գիտելիքները և հմտությունները օգտակար կլինեն իրենց համար տարբեր ոլորտներում աշխատելու ընթացքում:
OLD08450.JPG (323 KB)
Դիվանագիտական դպրոցում ուսումն անվճար է: Մինչև 35 տարեկան, բարձրագույն կրթություն ունեցող և երկու օտար լեզու իմացող յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի կարող է դիմել դպրոց ընդունվելու համար և քննությունները հաջողությամբ հանձնելուց հետո սովորել ու դառնալ դիվանագետ:

Diplomatic school of the MFA begins admission process for new academic year
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS.The Diplomatic School of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has commenced its academic year, offering a distinctive educational experience in foreign policy and international affairs. Led by esteemed professors from around the world, the school provides a high-quality education to all interested individuals. Director Ambassador Vahe Gabrielyan highlighted the school's emphasis on practical learning, combining theoretical lectures with hands-on exercises, trial periods at the MFA, study visits, and expert meetings, thus offering a comprehensive educational experience.
"The question is not only that this is the way to become a diplomat. Some of them do not become diplomats, but they are satisfied with the education because the quality of education we provide is very different from the education offered by most Armenian universities or other educational institutions. We are taught by leading professors from different countries of the world. Teaching practical skills is also very important for us," he said.
According to him, the curricula of Diplomatic School courses are aligned with the content, methodology, and standards of leading educational institutions. They are made following the priorities of Armenian foreign policy.
The director highlighted that the diplomatic school, established in 2010, initiated its inaugural "International Relations and Diplomacy" course. During the course, in addition to the invited main lecturers, Armenian high-ranking officials and diplomats, as well as Armenian ambassadors accredited abroad and other countries' ambassadors accredited to Armenia, high-ranking guests from abroad give lectures.
The students of the school expressed confidence that the valuable knowledge and skills gained from the school will prove beneficial to them, even if they do not pursue careers as diplomats, in various professional domains.
Studying at the diplomatic school is free. Every Armenian citizen under the age of 35, who has a higher education and knows two foreign languages, can apply for school admission and after successfully passing the exams, study and become a diplomat.