Ջիմ Կոստան հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի կիրառել Ադրբեջանի վրա ունեցած լծակները այդ երկրի դատապարտելի արարքների ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կոնգրեսական Ջիմ Կոստան հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները չի օգտագործել Ադրբեջանի վրա ունեցած լծակները, երբ Ադրբեջանը խախտել է բազմաթիվ պայմանավորվածություններ Հայաստանի հետ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ջիմ Կոստան այս մասին ասել է Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերով հանձնաժողովի լսումների ժամանակ՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին։
«Ես չեմ կարծում, որ մենք օգտագործել ենք մեր լծակներն Ադրբեջանի վրա, երբ նրանք խախտել են Հայաստանի հետ իրենց շատ պայմանավորվածություններ։ Ես նկատի ունեմ այն պաշտպանական համաձայնագիրը, որ մենք ունենք նրանց հետ։ Ես կարծում եմ, որ այն, ինչ արել է Ադրբեջանը, դատապարտելի է»,- ասել է Կոստան։
Կոնգրեսականն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտմանը։ Նա նշել է, որ այն, ինչ Ադրբեջանն արել է Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայերի հետ, դուրս է բարոյականության բոլոր պատկերացումներից։
Կոստան հավելել է, որ ԱՄՆ-ն Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց օգնելու համար նախատեսված աջակցությունը 15 միլիոն դոլարից բարձրացրել և հասցրել է 65 միլիոն դոլարի, սակայն շեշտել է, թե Հայաստանը լրացուցիչ 200 միլիոն դոլարի աջակցություն է խնդրել, ինչի վերաբերյալ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը նամակ է հղել պետքարտուղարին։
Ի պատասխան կոնգրեսականի դիտարկումների՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ լավագույն բանը, որ կարող է տեղի ունենալ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունն է խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Նա նշել է, որ դա լավագույն ձևով կանդրադառնա թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ ամբողջ տարածաշրջանի վրա։
Ջիմ Կոստան իր հերթին հայտարարել է, որ այդ հարցում իր և պետքարտուղարի դիրքորոշումները տարբերվում են․ «Պարոն պետքարտուղար, ենթադրում եմ, այս հարցում մեր դիրքորոշումները տարբերվում են, ես Ադրբեջանին չեմ վստահում»,- հայտարարել է Կոստան։

США не использовали рычаги воздействия на Азербайджан во время его предосудительных действий: конгрессмен Джим Коста
Конгрессмен США Джим Коста заявил, что США не использовали рычаги воздействия на Азербайджан, которые они имели, когда Азербайджан нарушил многие соглашения с Арменией.
Как передает “Арменпресс”, Джим Коста сказал об этом на слушаниях комитета по иностранным делам Палаты представителей.
“Я не думаю, что мы использовали свое влияние на Азербайджан, когда он нарушил многие из своих соглашений с Арменией. Я имею в виду соглашение об обороне, которое мы с ними заключили. Я думаю, что то, что сделал Азербайджан, достойно осуждения”, - сказал Коста.
Конгрессмен также коснулся этнической чистки, проведенной Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Он отметил, что то, что сделал Азербайджан с армянами - коренным населением Нагорного Карабаха, выходит за рамки всех представлений о морали.
Коста добавил, что США увеличили запланированную поддержку для помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха с 15 миллионов долларов до 65 миллионов долларов, но подчеркнул, что Армения запросила дополнительные 200 миллионов долларов поддержки, в связи с чем, комиссия по армянским вопросам Конгресса направила письмо государственному секретарю.
В ответ на слова конгрессмена госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что лучшее, что может произойти, - это соглашение между Арменией и Азербайджаном о мирном договоре. Он отметил, что это наилучшим образом повлияет на Армению, Азербайджан и на весь регион.
Но Джим Коста, продолжил, что его позиция и позиция госсекретаря по этому вопросу расходятся. “Господин госсекретарь, я думаю, у нас по этому вопросу разные позиции, я не доверяю Азербайджану”, - заявил Коста.