Միջուկային անվտանգության միջազգային համաժողովի շրջանակներում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայում Միջուկային անվտանգության միջազգային համաժողովի նախարարական հատվածի շրջանակներում մայիսի 20-21-ը ընդունվել է համանախագահների համատեղ հայտարարություն, որին ի թիվս մասնակից մյուս երկրների՝ միացել է նաև Հայաստանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, մասնակից երկրների հետ համատեղ աշխատանքների արդյունքում հայտարարության տեքստում արտացոլվել են մի շարք կարևոր շեշտադրումներ, մասնավորապես.
մասնակից երկրներն, ի թիվս այլ պարտավորությունների, հանձնառություն են ստանձնում պահպանելու և ամրապնդելու միջուկային և այլ ռադիոակտիվ նյութերի և օբյեկտների համապարփակ անվտանգությունը,
անհանգստացած են միջուկային անվտանգության համար առկա և զարգացող սպառնալիքներով և հանձնառու են դրանց հասցեագրմանը,
ընդգծում են, որ խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակում կամ հարձակման սպառնալիք կարող է վտանգել միջուկային անվտանգությունը և վկայակոչում են այդ ուղղությամբ իրենց պարտավորությունները, որոնք արտացոլված են մասնավորապես ԱԷՄԳ Գլխավոր Կոնֆերանսի համապատասխան բանաձևերում և որոշումներում։
Համաժողովին ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանի ելույթը կայացել է մայիսի 20-ին, որում ևս արտացոլված էին ինչպես միջուկային գլոբալ անվտանգության, այնպես էլ ոլորտում ՀՀ առաջնահերթությունների վերաբերյալ հիմնական շեշտադրումները։

Joint statement adopted at the International Conference on Nuclear Security; Armenia joins
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. During the Ministerial segment of the International Conference on Nuclear Security held in Vienna on May 20-21, a Co-Presidents’ Joint Statement was adopted.
Armenia, among other participating countries, joined the Statement, the foreign ministry said.
As a result of the joint consultations with participating states, the Statement reflects several important messages, in particular it stipulates that participating states:
- reiterate their commitment to sustain and strengthen effective and comprehensive nuclear security of all nuclear and other radioactive material and facilities;
- remain concerned about existing and emerging nuclear security threats and commit to addressing them;
- emphasize that any attacks or threats of attacks against nuclear facilities devoted to peaceful purposes may compromise nuclear security and in this regard recall the commitments which are reflected in particular in respective resolutions and decisions of the IAEA General Conference.
Minister Mirzoyan delivered remarks during the first day of the Conference, on May 20, touching upon the main points on both global nuclear security and Armenia’s priorities in this regard.