Միջուկային անվտանգության միջազգային համաժողովի շրջանակներում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայում Միջուկային անվտանգության միջազգային համաժողովի նախարարական հատվածի շրջանակներում մայիսի 20-21-ը ընդունվել է համանախագահների համատեղ հայտարարություն, որին ի թիվս մասնակից մյուս երկրների՝ միացել է նաև Հայաստանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, մասնակից երկրների հետ համատեղ աշխատանքների արդյունքում հայտարարության տեքստում արտացոլվել են մի շարք կարևոր շեշտադրումներ, մասնավորապես.
մասնակից երկրներն, ի թիվս այլ պարտավորությունների, հանձնառություն են ստանձնում պահպանելու և ամրապնդելու միջուկային և այլ ռադիոակտիվ նյութերի և օբյեկտների համապարփակ անվտանգությունը,
անհանգստացած են միջուկային անվտանգության համար առկա և զարգացող սպառնալիքներով և հանձնառու են դրանց հասցեագրմանը,
ընդգծում են, որ խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակում կամ հարձակման սպառնալիք կարող է վտանգել միջուկային անվտանգությունը և վկայակոչում են այդ ուղղությամբ իրենց պարտավորությունները, որոնք արտացոլված են մասնավորապես ԱԷՄԳ Գլխավոր Կոնֆերանսի համապատասխան բանաձևերում և որոշումներում։
Համաժողովին ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանի ելույթը կայացել է մայիսի 20-ին, որում ևս արտացոլված էին ինչպես միջուկային գլոբալ անվտանգության, այնպես էլ ոլորտում ՀՀ առաջնահերթությունների վերաբերյալ հիմնական շեշտադրումները։

В рамках Международной конференции по ядерной безопасности принято совместное заявление
В рамках состоявшегося в Вене 20-21 мая министерского сегмента Международной конференции по ядерной безопасности было принято Совместное заявление сопредседателей, к которой в числе других стран-участниц присоединилась Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в результате совместной работы со странами-участницами в тексте заявления нашел отражение ряд важных пунктов, в частности:
- страны-участницы обязуются, среди прочих обязательств, поддерживать и укреплять комплексную безопасность ядерных и других радиоактивных материалов и объектов;
- выражается обеспокоенность существующими и возникающими рисками и угрозами физической ядерной безопасности и [страны] обязуются их устранять.
- [страны] подчеркивают, что любые нападения или угрозы нападения на ядерные объекты, предназначенные для мирных целей, могут поставить под угрозу ядерную безопасность, и напоминают о наших обязательствах в этом отношении, принимая к сведению резолюции Генеральной конференции МАГАТЭ.
20 мая на конференции состоялось выступление министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, в котором также основной акцент был сделан как на глобальной ядерной безопасности, так и на приоритетах Армении в этой сфере.