ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են Բաքվում պահվող հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել են Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ գերիներին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Տեսակցություն է եղել այն բոլոր անձանց հետ, որոնց Բաքվում գտնվելը հաստատված է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից»,-նշեց Ամատունին՝ հավելելով, որ այդ մարդկանց թվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։
2024 թվականի հունվարի 5-ի դրությամբ Բաքուն պաշտոնապես հաստատում է 23 հայերի գերեվարման փաստը, որոնցից 17-ը հայտնվել են այնտեղ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո։ Ադրբեջանական կողմը ձերբակալել է ԼՂ նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանին, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և Արայիկ Հարությունյանին։

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. International Committee of the Red Cross (ICRC) representatives visited Armenian detainees in Azerbaijan, Zara Amatuni, Communication and Prevention Program Manager of the ICRC Armenia office, told Armenpress.
"Meetings were held with all the people whose presence in Baku is confirmed by the Azerbaijani authorities," Amatuni said, adding that among those detainees are representatives of the former military and political leadership of Nagorno-Karabakh.
As of January 5, 2024 Baku officially confirms the capture of 23 Armenians, 17 of whom ended up in Baku after Azerbaijan's military aggression last September in Nagorno-Karabakh.
Azerbaijan has arrested former State Minister of Nagorno-Karabakh, philanthropist Ruben Vardanyan, former commander of the Defense Forces Levon Mnatsakanyan, former deputy commander of the Armed Forces David Manukyan, former Minister of Foreign Affairs David Babayan, former Chairman of the National Assembly David Ishkhanyan, and former Presidents Arkady Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan.