Փաշինյանն ու Պուտինը Մոսկվայում քննարկում են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
ՄՈՍԿՎԱ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում րոպեներ առաջ մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դեմ առ դեմ հանդիպումը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ողջունելով ՀՀ վարչապետին` ՌԴ նախագահը նշել է, որ շատ ուրախ է հանդիպման առիթով և պատրաստ է քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերը:
«Շատ ուրախ եմ տնտեսական ակնառու ցուցանիշների համար: ԵԱՏՄ շրջանակում Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը 2015 թվականից աճել է 14 անգամ: Ինչ վերաբերում է երկկողմ հարաբերություններին՝ միայն անցած տարվա ցուցանիշները բավականին խոսուն են, որն, ի դեպ, աճել է հայկական ապրանքների արտահանման շնորհիվ:
Ներկայում ունենք շուրջ 7 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ապրանքաշրջանառություն, այդօրինակ ցուցանիշ մենք երբևէ չենք ունեցել»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը։ Նա ընդգծել է, որ հանդիպման ընթացքում, միանշանակ, քննարկվելու են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, որոնց մասին, բանականաբար, հրապարակային չեն մանրամասնի:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինայնը հիշել է, որ նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել անցած տարվա դեկտեմբերին, և, իհարկե, կան կուտակված հարցեր, որոնք անհրաժեշտություն ունեն քննարկման:
«Տնտեսական հիմնական հարցերը մենք հնարավորություն ունեցանք քննարկելու ԵԱՏՄ գագաթնաժողովի ժամանակ: Այս հանդիպմանը քննարկման առարկա կլինեն տարածաշրջանային և երկկողմ հարցերի լայն շրջանակ: Ես եւս շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար»,- նկատել է ՀՀ Վարչապետը:
Այս պահին փակ դռների հետևում շարունակվում է երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 8-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն։
Մոսկվայում Հայաստանի վարչապետի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը:

Состоялась встреча Никола Пашиняна и Владимира Путина
В Кремле состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Российской Федерации Владимира Путина.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, всвоей речи президент РФ отметил: “Уважаемый Никол Воваевич, очень рад еще раз поприветствовать Вас в Москве.
У нас юбилейный саммит, 10-летие ЕврАзЭС. За это время, как мы только что, перед выходом в этот зал говорили, для всех наших стран, в том числе и для России, и для Армении, весьма позитивный характер имеет сотрудничество в рамках этой международной организации. Для Армении увеличение товарооборота со странами Евразэс с 2015 года составило очень значимую величину – в 14 раз увеличился товарооборот Армении со странами Евразэс.
Что касается двусторонних отношений, то они развиваются тоже весьма успешно. Мы всегда, прежде всего, обращаем внимание на экономическое сотрудничество. За прошлый год рост товарооборота составил очень значимую величину, причем в значительной степени это связано с увеличением импорта; если от вас – экспорта армянского в нашу сторону. И товарооборот достиг более чем 7 миллиардов долларов. Такого объема в наших торгово-экономических связях никогда раньше не было.
Разумеется, есть вопросы, связанные не только с ростом товарооборота. Есть вопросы, касающиеся безопасности в регионе. Сейчас в открытом режиме говорить об этом в деталях не будем, но есть возможность «на полях» работы Евразэс поговорить, конечно, обо всем комплексе наших отношений, в том числе коснуться и вопросов региональной безопасности.
Очень рад Вас видеть. Добро пожаловать”.
Премьер-министр, в свою очередь, отметил: “Спасибо большое.
Уважаемый Владимир Владимирович, прежде всего позвольте поблагодарить за теплый прием и прекрасную организацию заседания Высшего Евразийского экономического совета.
В последний раз мы встретились в декабре прошлого года. С тех пор, конечно, накопились вопросы, которые нужно обсудить. Конечно, экономический блок мы уже обсудили во время заседания Совета. И сейчас надеюсь и уверен, что обсудим важные вопросы двусторонних отношений, региональные вопросы.