Ջոն Ինյարիտուն Թուրքիային կոչ է անում ընդունել սեփական պատմությունն ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, հետևաբար որքան շատ պետություններ ճանաչեն այն և դատապարտեն, այնքան Թուրքիան այս հարցում կմնա մեկուսացված և ինչ-որ պահի ստիպված կլինի ինքը ևս ընդունել պատմական ճշմարտությունը։
Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի կապակցությամբ «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն։
-Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցը։ Ինչպե՞ս եք գնահատում միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացը։
-Մեր օրերում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչում է 34 պետություն։ Վերջին տարիներին Եվրամիության մի քանի երկրներ, ինչպիսիք են Պորտուգալիան և Իտալիան, դա արել են, և Միացյալ Նահանգները նույնպես՝ 2021 թվականին: Թեև դա ուշանում է, բայց ես դրական եմ համարում, որ ավելի ու ավելի շատ պետություններ են ճանաչում 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Այս տարիներին մենք տեսանք, թե ինչպես են շարունակվել հայերի նկատմամբ հալածանքները։ Կարևոր է հիշել և ճանաչել, որպեսզի դա չկրկնվի:
-Չնայած բազմաթիվ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիան 109 տարի անց շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը։ Ի՞նչ պետք է անի միջազգային հանրությունը: Բացի կոչերից ու հորդորներից, այլ գործողությունների անհրաժեշտություն տեսնու՞մ եք։
-Փաստորեն, Թուրքիան ոչ միայն չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, այլև ճնշում ու սպառնալիքներ է գործադրում պետությունների դեմ, որպեսզի նրանք ևս չճանաչեն այն։ Թուրքիան լավ կանի ընդունի իր պատմությունը, ինչպես դա արել են մյուս պետությունները: Ես համարում եմ, որ Գերմանիան օրինակ է, թե ինչպես կարելի է ընդունել պատմական փաստը։ Թուրքիայի համար փաստերի ճանաչումը կարող է օգնել բարելավել հարաբերությունները տարածաշրջանում, և այս պետությունը դարձնել ավելի լավ պետություն։
-Ձեր կարծիքով, ի՞նչ հանգամանքներում կամ ի՞նչ պայմաններում Թուրքիան վերջնականապես կբախվի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող պատմական ճշմարտությանը։
-Իմ կարծիքով`Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, ուստի որքան շատ պետություններ ճանաչեն այն, այնքան Թուրքիան այս հարցում կմնա մեկուսացված և ինչ-որ պահի ստիպված կլինի ընդունել ճշմարտությունը։
-Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ այս օրերին երկխոսություն է տեղի ունենում։ Ձեր կարծիքով, այս գործընթացը ի՞նչ կերպ կարող է ազդեցություն ունենալ Հայոց ցեղասպանության հարցում։
-Ինչպես նախկինում նշեցի, կարծում եմ, որ այս պատմական փաստի ընդունումը կօգնի բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի և նույնիսկ սփյուռքի հայերի հետ, որոնք հիմնականում վերապրածների ժառանգներ են: Բայց դա նաև ավելի լավ երկիր կդարձնի Թուրքիան:
-Հայոց ցեղասպանության թեմային անդրադառնալիս՝ «այլևս երբեք» արտահայտությունը հաճախ է հնչել տարբեր հայտնի գործիչների կողմից, սակայն պատմությունը ցույց է տալիս, որ աշխարհը բավական դասեր չի քաղել, քանի որ անպատիժ հանցագործությունները հակված են կրկնվելու։ Ի՞նչ եք կարծում, առաջադեմ մարդկությունը ի՞նչ պետք է անի «այլևս երբեք»-ը գործնականում տեսանելի դարձնելու համար:
-Իսկապես, հայերի բնաջնջումը, որը տեղի է ունեցել Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին, պետք է ճանաչվի ոչ միայն զոհերին հիշելու, այլ նաև ապագայում նմանատիպ իրադարձությունների կրկնությունը կանխելու համար: Ցավոք, հայ ժողովրդի առնչությամբ մենք հերթական անգամ տեսնում ենք հայերի բնաջնջման, հալածանքի և վտարման պատկերներ իրենց պապենական հողից՝ Լեռնային Ղարաբաղից։ Կարծես, դա քիչ էր, հիմա էլ սպառնալիքները չեն դադարում։ «Այլևս երբեք»-ը չի կարող արտահայտություն լինել առանց պարտավորության: Միջազգային հանրությունը պետք է ավելի հեռուն գնա։

Spanish MP Jon Inarritu calls on Turkey to accept its own history and recognize the Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Armenian Genocide is a historical fact, so the more states do recognize that, the more Turkey will remain isolated in this regard and at some point will have to accept the truth, Jon Inarritu, a member of the Spanish parliament, told Armenpress on the occasion of the 109th anniversary of the Armenian Genocide.
- This year marks the 109th anniversary of the Armenian Genocide. How do you assess the process of recognition and condemnation of the Armenian Genocide by the international community?
Nowadays, 34 States recognize the Armenian Genocide. In recent years, several European Union States such as Portugal and Italy have done so and the United States did in 2021 as well. Although it comes late, I think it is positive that more and more States recognize the first genocide of the 20th century. These years we have seen how the persecutions against Armenians have continued. It is important to remember and recognize to prevent it from happening again.
- Although many countries and international organizations have recognized and condemned the Armenian Genocide, Turkey continues its denial policy after 109 years. What do you think the international community should do? Do you see the need for other actions besides calls and exhortations?
In fact, not only Turkey does not recognize the Armenian genocide, but it also puts pressure and threats against states so that they do not recognize it. Turkey would do well to embrace its history, just as other states have done. I consider that Germany is an example of how a historical fact can be assumed. For Turkey recognizing the facts, could help improve relations in the region and would make this State a better State.
- In your opinion, under what circumstances or under what conditions will Turkey finally face the historical truth recognizing the Armenian Genocide?
In my opinion, the Armenian Genocide is a historical fact, so the more states do recognize that, the more Turkey will remain isolated in this regard and at some point will have to accept the truth.
- A dialogue between Armenia and Turkey is taking place these days. In your opinion, in what way can this process have an impact on the issue of the Armenian Genocide?
As I mentioned previously, I believe that accepting this historical fact would help improve relations with Armenia and even with the Armenians of the diaspora, largely descendants of the survivors. But it would also make Turkey a better country.
- When touching on the subject of the Armenian Genocide, the phrase "Never again" has often been uttered by various famous figures, but history shows that it apears that the world has not learned enough lessons, as unpunished crimes tend to repeat themselves. What do you think advanced humanity needs to do to make "Never Again" practically visible?
Indeed, the extermination of the Armenians that occurred during the last years of the Ottoman Empire must be recognized not only to remember the victims but also to prevent similar events from occurring again in the future. Unfortunately, with regard to the Armenian people, we see how we have once again seen images of extermination, persecution and expulsion of Armenians from their ancestral land, in Nagorno Karabakհ. As if that were not enough, now the threats do not stop. Never again cannot be a phrase without commitment. The international community must go further and protect.