Կայացել է Doing Digital Awards-ը՝ Doing Digital Forum-ի առաջին մրցանակաբաշխությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թվային փոխակերպումների Doing Digital հարթակն այս տարի մեկնարկել է Doing Digital Awards մրցանակաբաշխությունը, որն ամենամյա Doing Digital Forum-ի անբաժանելի մասը կլինի: Ֆինթեքի և բիզնեսի թվայնացման հնարավորությունների ուսումնասիրմանը նվիրված Doing Digital Forum-ը նպատակ ունի միավորել պետական ինստիտուտների, ֆինանսական տեխնոլոգիաների, բանկային ոլորտի ու բիզնես աշխարհի մտքի առաջատարներին և կապերի հաստատման, փորձի փոխանակման ու քննարկումների միջոցով նպաստել Հայաստանում թվայնացման գործընթացի առաջմղմանը։
«Doing Digital Forum-ը վերածվել է կարևոր ավանդույթի, որը մի հարկի տակ համախմբում է փոփոխություններ իրականացնողներին ու գաղափարակիր առաջնորդներին, ովքեր ցանկանում են կիսվել գիտելիքով ու փորձով՝ միաժամանակ խթանելով նորարարությունը։ Այս տարի մենք մեկնարկել ենք մեր առաջին մրցանակաբաշխությունը` ուղղված բացահայտելու և խրախուսելու թվային փոխակերպումների գործընթացի առաջամարտիկներին, ովքեր էական հաջողություններ են գրանցել ևնշանակալի ազդեցություն ունեն համաշխարհային ու տեղական էկոհամակարգում»,- նշել է Doing Digital Platform-ի հիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը։
Tatevik Simonyan-David Amaryan.png (1.76 MB)
Գնահատելով թվայնացման ուղղությամբ մի խումբ անհատների ու կազմակերպությունների գրանցած հաջողությունները՝ Doing Digital Awards-ի առաջին մրցանակակիրներն են դարձել Բրեթ Քինգը, Քրիս Սքիները և Դիրք Օլմայերը՝ բանկային, ֆինթեքի ոլորտներում և տաղանդների բացահայտման գործում իրենց փոխակերպող ազդեցության համար:
Chris Skinner Tatevik Simonyan.png (1.85 MB)
Թվային վճարումների համաշխարհային առաջատար Visa-ից մինչև թվային փոխակերպման ոլորտում առաջնորդություն ստանձնած Ամերիաբանկ, բլոկչեյն նորարակական լուծումներ ստեղծող Fastex-ից մինչև հաճախորդների աջակցման AI օգնական Hoory, վեբ դիզայնի լավագույն գործիքներ մշակող Ucraft և լավագույն ներդրումային հավելված առաջարկող Apricot Capital․ նրանք բոլորն առաջին Doing Digital Awards-ի մրցանակակիր են։
Մրցանակաբաշխությունը նաև արժևորել է ՀՀ կենտրոնական բանկի ներդրումը կորպորատիվ մշակույթի փոխակերպման, ArCa-ի ձեռքբերումներն ազգային ֆինանսական ենթակառուցվածքների բարելավման, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության (ISAA) ջանքերը թվային հասարակության ձևավորման գործում։ Doing Digital Awards-ի մրցանակի է արժանացել նաև «Երեմյան Փրոջեքթս»-ը հյուրընկալության և ագրո-նորարարության ոլորտում գերազանցության համար։
Մրցանակակիրներից յուրաքանչյուրը կրում է նորարարության ոգին, ինչն էլ թվային հասարակության ու տնտեսության խթանիչ ուժն է։
Bank 4.0 և Branch Today, Gone Tomorrow բեսթսելերների հեղինակ, Moven-ի և The Futurists Network and Longevity Alpha-ի հիմնադիր, DDF24-ի գլխավոր խոսնակ Բրեթ Քինգն ասել է․ «Երբ դուք ձգտում եք վերափոխել աշխարհը թվային ու ԱԲ գործիքների միջոցով, ուրեմն ձեզ բազում մարտահրավերներով լի ճանապարհ է սպասվում։ Նման մրցանակով համախոհների կողմից ճանաչում ստանալը մոտիվացնում է գնալ առաջ և բացում դռներ հաջողությունն արագացնելու համար»։
Ապագայում մրցանակաբաշխությունը ակնկալում է ստանալ թվային փոխակերպումներին ուղղված և արհեստական բանականության լուծումների համադրմամբ հաջողված արշավների դիմումներ, որոնց մրցանակի շնորհումը կծառայի գլոբալ մակարդակում գիտելիքի փոխանակմանը և մրցակցության խթանմանը։
«Ես հուսով եմ, որ Doing Digital Awards-ը կդառնա ոլորտի ամենակարևոր մրցանակաբաշխություններից մեկը և կմիավորի առաջատարներին։ Եվ «Մենք Doing Digital Awards-ի մրցանակակիր ենք» միտքը ևս կդառնա կարգախոս, ինչպիսին դարձել է «Մենք հանդիպել ենք Doing Digital-ին» արտահայտությունը»,-հավելել է Տաթևիկ Սիմոնյանը։
Միջազգային Doing Digital Forum 2024-ը, որը կայացավ ապրիլի 3-ին Երևանում, գրանցեց մեծ հաջողություն՝ հյուրընկալելով շուրջ տասը երկրի 20-ից ավելի թվային առաջնորդների, ովքեր ներկայացնում էին համաշխարհային ու տեղական կազմակերպություններ՝ այդ թվում՝ Visa, Moven, Deloitte, Սինգապուրի սոցիալական գիտությունների համալսարան և այլն։ Ֆորումի մասնակիցների թիվը գերազանցեց 1000-ը, ինչը վկայում է թվայնացման օրակարգի շուրջ հետաքրքրության մասին։

YEREVAN, 17 APRIL, ARMENPRESS. Doing Digital Platform has launched the Doing Digital Awards (DDA), an integral part of the annual Doing Digital Forum. As a platform dedicated to exploring fintech and business digitalization opportunities, the Forum aims to unite thought leaders across government, technology, finance, and banking sectors. Through insightful discussions and connections between global experts and local businesses, DDF promotes the advancement of the digitalization process.
"Doing Digital Forum has evolved into a groundbreaking tradition where we gather with fellow change-makers, and thought leaders keen to exchange knowledge and expertise, propelling innovation forward. This year we have launched our inaugural Awards, to honor those who have made a significant impact within the global and local ecosystem," said Tatevik Simonyan, Founder of Doing Digital Platform.
Celebrating excellence in digitalization, the Doing Digital Awards have recognized pioneers like Brett King, Chris Skinner and Dirk Ohlmeier for their transformative impact on banking, fintech and talent growth. From Visa’s global leadership in digital payments to Ameriabank's advancement in digital transformation, and from Fastex's groundbreaking blockchain solutions to Hoory’s revolutionary AI-driven customer support, Ucraft’s exceptional web design tools, and Apricot Capital’s top-notch investment app, these winners drive the digital society forward.
The Central Bank's cultural transformation, ArCa's financial infrastructure excellence, and ISAA's role in digital society creation, demonstrate Armenia's digital prowess. Yeremyan Project’s excellence in hospitality and agro-innovation underscores the diverse facets of digital advancement.
Brett King, author of Bank 4.0 and Branch Today Gone Tomorrow, Founder of Moven, The Futurists Network and Longevity Alpha, noted: “When you are striving to disrupt the world through Digital and AI, it can be a hard road with many challenges. Receiving recognition from your peer group with an award like this motivates you to keep going, and opens doors to accelerate your success.”
Doing Digital Awards anticipate submissions of successful digital transformation and AI-integrated campaigns worldwide to foster knowledge exchange and competitiveness in the realm of digitalization.
"I hope that 'Doing Digital Awards' will become one of the best recognitions in the field. And as we like to say, 'We met at DDF' will also be accompanied by 'We are the winner of DDA,'" added Tatevik Simonyan.
The international Doing Digital Forum 2024, held on April 3 in Yerevan, achieved significant success, featuring over 20 digital leaders from Visa, Moven, Deloitte, Singapore University of Social Sciences and etc. With more than 1000 attendees, the event gained widespread acclaim and participation.