Չպետք է լինի որևէ հարց, որը կմնա անպատասխան․ Փաշինյանը՝ Տավուշի մարզում ունեցած հանդիպումներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տավուշի մարզում ունեցած հանդիպումներից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշ մանրամասներ է հայտնել ունեցած քննարկումներից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակցի հետ զրույցում Փաշինյանն ասել է, որ հանդիպումներն ամբողջությամբ տեսաձայնագրվել են, և տեսանյութը կհրապարակվի, սակայն չեն հրապարակվի այն հատվածները, որոնք գաղտնիքի տարրեր են պարունակում։
Հարցին, թե ի՞նչ ասելիքով էր այցելել մարզ և ի՞նչ է առաջարկել, վարչապետն ասել է, որ ամենակարևորն այն ասելիքն էր, որի մասին խոսել էր նաև մարտի 12-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Հայաստանի այն նույն ուրվագիծը, որ ցույց եմ տվել այնտեղ, ցույց եմ տվել նաև այստեղ, և ասելիքը կառուցված էր դրա վրա»,- ասել է Փաշինյանը։
Դիտարկմանը, որ Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները մտահոգություն ունեն, որ այսպես կոչված անկլավներն Ադրբեջանին հանձնելու դեպքում իրենք կհայտնվեն շրջափակման մեջ, Փաշինյանը պատասխանել է․ «Դա մեզ էլ են ասել, և մենք այդ հարցերին պատասխանել ենք։ Մեր մոտեցումն այն է, որ մարդկանց բարձրացրած այդպիսի մի հարց պետք է չլինի, որը կմնա անպատասխան։ Եթե մնա անպատասխան, դա կնշանակի, որ մենք այդ հարցին լուծում չունենք»։
Հարցին, թե ունե՞ին բնակիչների հարցերի պատասխանները, Փաշինյանն ասել է, որ որոշ հարցերի պատասխաններ ունեին․ «Որոշ հարցերի հետ կապված էլ ես մարդկանց ասացի, որ ես եկել եմ ոչ միայն հարցերին պատասխանելու, այլ այդ հարցերը հավաքելու և դրանք կառավարության սեղանին որպես օրակարգ դնելու, դրանց պատասխանի շուրջ մտածելու ու պատասխանով վերադառնալու համար։ Հարցեր կային, որոնց սրությունը տեղում ավելի գործնական ու ավելի էմոցիոնալ զգացի»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա շեշտել է՝ ամենակարևորն այն է, որ կառավարությունը գործնական կառուցակարգերով հիմնավորի մարդկանց անվտանգությունը։
Հարցին, թե հանդիպումների ժամանակ մարդկանց մոտ հուսահատություն զգացե՞լ է, Փաշինյանը բացասական պատասխան է տվել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 18-ին հանդիպում է ունեցել Տավուշի մարզի Ոսկեպար, Բաղանիս, Կիրանց և հարակից այլ համայնքների բնակիչների հետ։
ՀՀ վարչապետը մարտի 12-ին տված իր մամուլի ասուլիսի ընթացքում չի բացառել, որ Ադրբեջանի հետ սահմանի դելիմիտացիայի գործընթացը կարող է սկսվել Տավուշի մարզից։
«Նախկինում էլ չեմ բացառել և չեմ բացառում, որ դելիմիտացիայի գործընթացը կարող է սկսել Տավուշի մարզից։ Եվ այս գործընթացի շուրջ որոշումներ կայացնելիս մենք պետք է ելնենք իրողությունների և իրավիճակի համապարփակ վերլուծությունից և Հայաստանի շուրջ առկա անվտանգային մարտահրավերները և իրադրության կայունության ապահովման պահանջները, անհրաժեշտությունները կառավարելու տրամաբանությամբ»,-նշել էր վարչապետը։

Ни один вопрос не должен оставаться без ответа: Пашинян после встреч в Тавушской области
После состоявшихся в Тавушской области встреч премьер-министр Никол Пашинян раскрыл некоторые детали обсуждений.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с корреспондентом радиостанции "Азатутюн" Пашинян сообщил, что встречи полностью записаны на видео, и видео будет опубликовано, не будут опубликованы только те части, которые содержат секретные элементы.
На вопрос, что самое важное, премьер-министр ответил, что самое важное то, что он сказал на пресс-конференции, состоявшейся 12 марта.
“Тот контур Армении, который я показал там, я показал и здесь, и сказанное мною было основано на этом”, - сказал Пашинян.
На замечание о том, что жители приграничных сел Тавушской области обеспокоены тем, что в случае передачи так называемых анклавов Азербайджану они окажутся в блокаде, Пашинян ответил: “Они нам тоже это сказали, и мы ответили на эти вопросы. Наш подход заключается в том, что не должно быть такого вопроса, поднятого людьми, который останется без ответа. Если останется без ответа, это будет означать, что у нас нет решения этого вопроса”.
На вопрос, есть ли у них ответы на вопросы жителей, Пашинян ответил, что на некоторые вопросы у них есть ответы. “Что касается некоторых вопросов, я сказал людям, что пришел не только для того, чтобы ответить на вопросы, но и для того, чтобы собрать эти вопросы и положить их на стол правительства в качестве повестки дня, подумать над ответами и вернуться с ответом. Были вопросы, остроту которых я почувствовал на месте более практично и более эмоционально”, - отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что самое главное, чтобы правительство обосновало безопасность людей практическими структурами.
Пашинян дал отрицательный ответ на вопрос, чувствовал ли он безнадежность среди людей во время встреч.
18 марта премьер-министр Никол Пашинян встретился с жителями Воскепара, Баганиса, Киранца и других соседних общин Тавушской области.
На пресс-конференции 12 марта премьер-министр Армении не исключил, что процесс делимитации границы с Азербайджаном может начаться с Тавушской области.