Ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու հայ-թուրքական սահմանը պետք է փակ լինի․ Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը կարծում է, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը դրական ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասում իրավիճակի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ռուբինյանն այս մասին ասել է Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում տեղի ունեցած պանելային քննարկման ժամանակ, որին մասնակցում է նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում թուրքական կողմի հատուկ բանագնաց Սերդար Քըլըչը։
«Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները հսկայական պատմական կոնտեքստ ունեն, և դա մեր աշխատանքն ավելի հեշտ չի դարձնում։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանը պատրաստ է աշխատել՝ հանուն ներկայի և ապագայի։ Ահա թե ինչու 2022 թվականի հուլիսին ես և Սերդար Քըլըչը հրապարակային հայտարարեցինք, որ մենք կբացենք հայ-թուրքական սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Դրանից հետո մենք ավելացրեցինք, որ սահմանը կբացենք նաև դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար։ Ավելի ուշ մենք հայտարարեցինք, որ մենք դա կանենք 2023 թվականի ամռանը, դժբախտաբար, դա դեռ տեղի չի ունեցել։ Մեր կողմից մեր բոլոր ենթակառուցվածքները պատրաստ են, և հիմա, եթե Սերդարը համաձայնվի, մենք կարող ենք հայտարարել, որ կյանքի ենք կոչում այս համաձայնությունը»,- մանրամասնեց նա։
Ռուբինյանը հավելել է, որ հաճախ այս հարցում որոշակի զգայունություն է նկատում երկու կողմից էլ, որը երբեմն էմոցիոնալ բնույթ է հաղորդում գործընթացին թե՛ դրական, թե՛ բացասական իմաստով։
«Օրինակ, 2023 թվականին պատմական իրադարձություն եղավ, երբ Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո 30 տարվա մեջ առաջին անգամ մեր սահմանը բացվեց, որպեսզի Հայաստանից հումանիտար օգնությամբ բեռնատարները կարողանան անցնել սահմանը և հասնել երկրաշարժի գոտի։ Սա ներշնչող է, բայց նաև տխուր փաստ է, որովհետև մենք ողբերգությունների կարիք չունենք, որպեսզի սահման բացենք, մենք չպետք է սահմանը բացենք ողբերգական պատճառներով։ Մենք բաց սահմանների կարիք ունենք երջանկության և բարգավաճման ժամանակ։ Եվ ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու հայ-թուրքական սահմանը պետք է փակ լինի»,- ասաց Ռուբինյանը։
Նա հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները շատ շուտով կիրականացվեն՝ նշելով, որ դա առաջին քայլը կլինի երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման և հայ-թուրքական սահմանի ամբողջական ապաշրջափակման համար։ «Սա շատ դրական ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասի իրավիճակի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա»,- եզրափակեց Ռուբինյանը։

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. During the panel discussion held within the framework of the Antalya Diplomacy Forum, Ruben Rubinyan, Deputy Speaker of the Armenian Parliament and Special Representative of Armenia for the normalization of relations with Turkey, stated that the resolution of Armenia-Turkey relations would positively impact the situation in the South Caucasus, as well as the process of improving relations between Armenia and Azerbaijan.
The special representative of Turkey for the normalization of relations with Armenia Serdar Kilic also participated in the discussion.
"It is no secret that the relations between Armenia and Turkey have a huge historical context, and this does not make our work easier. However, Armenia is committed to working for the present and the future.
In July 2022, Serdar Kilic and I announced that in the summer of 2023 we would open the Armenia-Turkey land border to citizens of the third countries, and then to diplomatic passport holders. Unfortunately, this has not happened yet. The entire infrastructure for this is ready on the Armenian side. And if Serdar agrees, we can announce that we are implementing this agreement," he said.
Rubinyan added that he often notices a certain sensitivity in that matter on both sides, which sometimes gives an emotional character to the process both positively and negatively.
Ruben Rubinyan recalled that during last year’s devastating earthquake in Turkey, for the first time in 30 years, the borders of the two countries were temporarily reopened, so that trucks with humanitarian aid from Armenia could cross the border and reach the earthquake zone; and this, according to him, was an inspiring moment.
"This is also a sad fact because we shouldn't need tragedies to open borders; borders should not be opened for tragic reasons. We need open borders during times of happiness and prosperity. And I see no reason why the Armenian-Turkish border should remain closed," Rubinyan said.
He expressed hope that the agreements reached with Turkey will be implemented very soon, noting that it will be the first step toward the comprehensive regulation of relations between the two countries and the full unblocking of the Armenian-Turkish border.
"This will have a very positive effect on the situation in the South Caucasus, as well as on the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan," Rubinyan concluded.