Կառավարությունը նախատեսում է կարգավորել դեղերի գրանցման և կլինիկական փորձարկումների ոլորտը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը նախատեսում է կարգավորել դեղերի գրանցման, կլինիկական փորձարկումների ոլորտը և ներդաշնակեցնել դեղերի ներմուծման գործընթացները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում ««Դեղերի մասին» և կից օրենքներում առաջարկվող լրացումները և փոփոխությունների նախագիծը» ներկայացրեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«2016 թվականին ընդունված «Դեղերի մասին» օրենքի կիրարկման ընթացքում բացահայտվել են մի շարք բացթողումներ, որոնք խոչընդոտում են ոլորտի լիարժեք կարգավորմանը: Որոշակի խնդիրներ են արձանագրվել նաեւ ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի իրավակիրառ պրակտիկայում, այդ թվում՝ փորձաքննությունների իրականացման մասով»,- ասաց Ավանեսյանը։
Նախարարի դիտարկմամբ՝ օրենքը չի նախատեսում դեղերի շրջանառության պետական կարգավորման ոլորտում փորձաքննություններ եւ մասնագիտական դիտարկումներ իրականացնող կազմակերպության սահմանում, ինչը մի շարք խնդիրներ է առաջացրել: Կառավարության որոշումները փոփոխելու համար անհրաժեշտ են լիազորող նորմեր:
«Օրենքի էական թերություններից է նաև այն, որ նախատեսվում է զուգահեռ ներմուծման թույլտվության և դրա տրամադրման մերժման համակարգ՝ չհստակեցնելով կապը ներմուծման հավաստագրման գործընթացների եւ ներմուծման մերժման հիմքերի հետ»,- նշեց Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ փաթեթը կազմելիս հաշվի առնվել ներմուծող ընկերությունների առաջարկները:

More distinct legal bases to be designed for providing circulation of medicine
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. The addenda and amendments being proposed to the law ''On Medicine'' and the enclosed laws will promote the processes of medicine registration, the regulation of the clinic experiment sphere, and the medicine import will be harmonized, the press service of the Armenian National Assembly said.
At the National Assembly sitting the Armenian Minister of Health Anahit Avanesyan informed and added that during the implementation of the implementation of the law on Medicine adopted in 2016 a number of shortcomings were revealed, which impede the full regulation of the sphere.
Certain problems were also recorded in the legal practice of the Armenian Health and Labor Inspection Body, including the implementation of the examinations. By the minister’s observation, the law does not envisage definition of the organization implementing examinations and professional observations in the state regulation of circulation of medicine. Authorizing norms are necessary for changing the decisions of the Government.
According to Anahit Avanesyan, one of the shortcomings is that refusal system of permission of parallel import and its providing is designed, without specifying the connection with the import certification processes and the refusal bases.
It was noted that while making up the package the proposals of the importing companies was taken into consideration.