ՆԳՆ-ն մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի կողմից հետախուզվող ադրբեջանցու գործի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունը փետրվարի 21-ի կեսօրին Ռուսաստանից պաշտոնական գրություն է ստացել Հայաստանի կողմից մարդկայնության դեմ հանցագործության մեղադրանքով հետախուզվող ադրբեջանցի Քամիլ Զեյնալիին հայտնաբերելու մասին։ ՆԳՆ-ն անմիջապես հաստատել է, որ Զեյնալին Հայաստանի կողմից գտնվում է միջպետական հետախուզման մեջ, խափանման միջոցը՝ կալանք։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
«Փետրվարի 21-ի կեսօրին ՌԴ-ից պաշտոնական գրությամբ հետախուզումը նախաձեռնող ստորաբաժանմանը տեղեկացվել է հետախուզվողի հայտնաբերման մասին և խնդրվել է վերահաստատել հետախուզման փաստը։ Ի պատասխան՝ հետախուզումը նախաձեռնող ստորաբաժանման կողմից անմիջապես հաստատվել է, որ տվյալ անձը գտնվում է միջպետական հետախուզման մեջ․ խափանման միջոցը՝ կալանք։ Չնայած հետախուզվող անձի ազատ արձակման մասին տարածված լուրերին՝ ներքին գործերի նախարարության կողմից իրականացվել է հանձնման արարողակարգով նախատեսված փաստաթղթերի փաթեթի նախապատրաստում, որը կներկայացվի ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ ՌԴ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու և հանձնման հետագա գործընթացը կազմակերպելու ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնելու նպատակով»,- ասաց ՆԳՆ մամուլի խոսնակը։
Փետրվարի 21-ին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի ոստիկանությունը Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում ձերբակալել է Ադրբեջանի քաղաքացի Քամիլ Զեյնալիին, որի նկատմամբ Հայաստանի կողմից միջազգային հետախուզում է հայտարարված։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը տեղեկացրել էր, որ Զեյնալիի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված սպանության մեղադրանքով։ Ավելի ուշ ադրբեջանական լրատվամիջոցները, հղում անելով Զեյնալիի փաստաբանին, մանրամասներ ներկայացրեցին, թե Հայաստանում ինչ մեղադրանքներ են ներկայացվել Զեյնալիին։ Զեյնալիի փաստաբանը հայտնել էր, որ իր պաշտպանյալին մեղադրանք է առաջադրվել Հայաստանի քրեական օրենսգրքի 135-րդ (մարդկայնության դեմ ուղղված հանցագործություններ), 147-րդ (վարձկանությունը) և 149-րդ (ռազմական ագրեսիան) հոդվածներով։
Փետրվարի 21-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ ՌԴ իրավապահներն ազատ են արձակել Զեյնալիին, իսկ ավելի ուշ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Քամիլ Զեյնալին վերադարձել է Բաքու՝ տարածելով համապատասխան լուսանկարներ և տեսանյութեր։
Ոչ պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն՝ Քամիլ Զեյնալին մասնակցել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին, որի ընթացքում իրականացրել է պատերազմական հանցագործություններ, մասնավորապես սպանել է խաղաղ բնակչի։

YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Russian authorities contacted Armenian police in the afternoon of February 21 to notify about the arrest of Kamil Zeynalli, the Azeri national wanted by Armenia on suspicion of war crimes committed during the 2020 war.
Despite Armenia having confirmed the arrest warrant for Zeynalli, the Russian authorities apparently set him free after a brief detention in Moscow.
In response to the Russian authorities’ notification, Armenia immediately confirmed that the Azeri national is on its wanted list. “Despite the reports about the wanted man’s release, the ministry of internal affairs has initiated the preparation of a package of documents envisaged by the extradition procedure, which will be submitted to the General Prosecutor’s Office of Armenia for conveying it to the Russian law enforcement authorities with the purpose of carrying out the required actions for organizing the future extradition process,” Ministry of Internal Affairs spokesperson Narek Sargsyan told Armenpress.
Russian authorities released Azerbaijani nationalKamil Zeynalliafter briefly detaining him at a Moscow airport on February 21 pursuant to an Armenian international arrest warrant.
Kamil Zeynalli’s lawyer Alekber Garayev told Azeri media that his client is wanted by Armenia under Article 135 (crimes against humanity), 147 (mercenaryism) and 149 (aggression) of the Armenian Criminal Code.
Other media reports said Zeynalli is also wanted under Article 140 (war crimes committed through prohibited methods of warfare).
Zeynalli is on Armenia’s interstate wanted list, Ministry of Internal Affairs spokesperson Narek Sargsyan told Armenpress on February 21. “The mentioned individual is on the interstate wanted list on a murder charge,” he said. He did not elaborate.
Although initial media reports said the Azeri national would face a Russian court on February 22, he then flew to Baku and gave a press briefing in the airport.
According to unconfirmed media reports, Kamil Zeynalli is suspected of war crimes committed during the 2020 Nagorno-Karabakh war when he fought from the Azeri side against Armenian forces, particularly of killing and beheading an elderly civilian hostage. According to the media reports, Zeynalli is a recipient of Azeri medals for his military service. According to the reports, the man is now a 'blogger' and a ‘fitness trainer’.