ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար ԵՄ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվելու է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության 1-ամյա տարեդարձի առիթով կազմակերպված ասուլիսում:
«Մենք հաստատակամորեն նվիրված ենք այս հարցին հետամուտ լինելուն: Անհրաժեշտ է, որ բոլոր անդամ երկրները աջակցեն դրան, որ կարողանանք առաջ շարժվել։ Հասկանում ենք, որ վիզաների ազատականացումը առաջնահերթություն է նաև Հայաստանի իշխանությունների ու Հայաստանի քաղաքացիների համար»,-ասաց Մարագոսը:
Դեսպանը հիշեցրեց, որ անցյալ շաբաթ Բրյուսելում ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Բորելը և ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մեկնարկեցին նոր նախաձեռնություն՝ գործընկերության նոր օրակարգն առաջ մղելու համար:
«Այս հարցը դիտարկվում է նույն համատեքստում: Այս ուղղությամբ աշխատանքը շարունակվելու է: Բայց մենք պետք է հավաստիանանք, որ բոլոր անդամ երկրները համակարծիք են այս խնդրի վերաբերյալ»,-ասաց նա:

EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos confirms ongoing efforts on visa liberalization
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The work towards liberalization of EU visas for Armenia will continue, the Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos said at the press conference organized on the occasion of the first anniversary of the EU Mission in Armenia.
"We are firmly committed to resolving this issue. It is necessary that all member states support it so that we can move forward. We understand that the liberalization of visas is a priority for the Armenian authorities and citizens of Armenia," said Maragos.
The Ambassador noted that last week EU High Representative Borell and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Brussels launched a new initiative to promote a new partnership agenda.
"This issue is being considered within the same context. Work in this direction will continue. However, we need to ensure that all the member states are in agreement on this matter," he said.