Արմեն Գրիգորյանը նշել է, թե որ քարտեզներով պետք է իրականացվի սահմանագծումն ու սահմանազատումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմի համար առաջնահերթություն է քարտեզների միջոցով սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելը։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պայմանավորվել են, որ Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։
«Այդ հռչակագիրն արձանագրում է, որ Խորհրդային Միության հանրապետությունները ԽՍՀՄ-ի փլուզման պահին իրենց միջև ադմինիստրատիվ սահմանը ճանաչում են որպես միջպետական սահման, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն է ունեցել սահման, որն էլ ճանաչվել է Ալմա Աթայի հռչակագրով։ Այժմ մենք խնդիր ունենք օգտագործել պաշտոնական մարմինների կողմից հրապարակված Խորհրդային Միության վերջին տարիների քարտեզները՝ միջպետական սահմանները վերարտադրելու նպատակով»,- նշեց Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարի կարծիքով՝ դա ամբողջովին լեգիտիմ մոտեցում է, չի խախտում միջազգային որևէ սկզբունք և ամբողջությամբ տեղավորվում է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում, որի շուրջ հայկական կողմը ձգտում է հասնել համաձայնության։
«Քննարկումները շարունակվում են և վաղ թե ուշ այդ հարցում գալու ենք համաձայնության, որովհետև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև այլ քարտեզներ գոյություն չունեն»,- եզրափակեց Գրիգորյանը։

Армен Григорян отметил, какие карты должны быть использованы для делимитации границы между Арменией и Азербайджаном
Для армянской стороны приоритетом является делимитация и демаркация с использованием карт .
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, напомнив, что 6 октября 2022 года в Праге премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев договорились, что обе страны признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации.
“В этой декларации зафиксировано, что на момент распада СССР республики Советского Союза признали административную границу между собой в качестве межгосударственной границы, а это значит, что существовала граница между Арменией и Азербайджаном, которая была признана Алма-Атинской декларацией. Сейчас наша задача - с использованием последних карт Советского Союза, изданных официальными органами, воспроизвести эти межгосударственные границы”, - сказал Григорян.
По словам секретаря Совбеза, это вполне легитимный подход, не нарушает никаких международных принципов и полностью находится в рамках регулирования армяно-азербайджанских отношений, о которых армянская сторона пытается договориться.
“Обсуждения продолжаются, и рано или поздно мы придем к соглашению по этому вопросу, поскольку других карт между Арменией и Азербайджаном нет”, - заключил Григорян.