ՌԴ սահմանապահները չեն կարողացել կանխել Ներքին Հանդի միջադեպը, իսկ ԵՄ դիտորդները տարածքին հասանելիություն չեն ունեցել․ ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում Ադրբեջանի կողմից վերջին ագրեսիայի ժամանակ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունն այդ հատվածին հասանելիություն չի ունեցել։ Այդ հատվածում ներկայություն ունեն ՌԴ սահմանապահները, որոնք չեն կարողացել կանխել Ադրբեջանի ագրեսիան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Երբ Ներքին Հանդում տեղի ունեցավ վերջին միջադեպը, ԵՄ դիտորդական առաքելությունն այնտեղ հասանելիություն չուներ՝ ի տարբերություն ռուսների, և հենց Ռուսաստանն է այնտեղ ներկա և չի կարողացել կանխել միջադեպը»,- ասել է Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ միանշանակ է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն ունի կայունության դերակատարություն մեր տարածաշրջանում, ուստի հայկական կողմն ամբողջությամբ աջակցում է եվրոպացի դիտորդների գործունեությանը և շարունակելու է աջակցել նաև ապագայում։ Գրիգորյանը հայտնեց՝ հայկական կողմը տեղյակ է, որ ՌԴ սահմանապահները խոչընդոտել են ԵՄ դիտորդների մուտքը Ներքին Հանդ, և այդ հարցն արդեն հասցեագրել է։
Ադրբեջանը փետրվարի 13-ի առավոտից մի քանի ժամ կրակ էր բացել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով Հայաստանն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The EU monitoring mission did not have access to the area where Azerbaijan’s latest aggression took place in Syunik province, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan has said.
He said that Russian border guards have presence in that area, but they failed to prevent the Azeri aggression.
“When the latest incident took place in Nerkin Hand, the EU monitoring mission didn’t have access there, unlike the Russians, and Russia itself is present there, and it couldn’t prevent the incident,” Grigoryan told reporters.
He said that EUMA definitely has stabilizing role in the region and Armenia fully supports the mission.
He said he is aware that Russian border guards have prevented EU monitors from entering Nerkin Hand, and that he has already addressed the matter.
4 Armenian soldiers were killed and another wounded on February 13 when Azeri forces opened fire at an Armenian military post near Nerkin Hand, Syunik.