ՌԴ սահմանապահները չեն կարողացել կանխել Ներքին Հանդի միջադեպը, իսկ ԵՄ դիտորդները տարածքին հասանելիություն չեն ունեցել․ ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում Ադրբեջանի կողմից վերջին ագրեսիայի ժամանակ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունն այդ հատվածին հասանելիություն չի ունեցել։ Այդ հատվածում ներկայություն ունեն ՌԴ սահմանապահները, որոնք չեն կարողացել կանխել Ադրբեջանի ագրեսիան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Երբ Ներքին Հանդում տեղի ունեցավ վերջին միջադեպը, ԵՄ դիտորդական առաքելությունն այնտեղ հասանելիություն չուներ՝ ի տարբերություն ռուսների, և հենց Ռուսաստանն է այնտեղ ներկա և չի կարողացել կանխել միջադեպը»,- ասել է Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ միանշանակ է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն ունի կայունության դերակատարություն մեր տարածաշրջանում, ուստի հայկական կողմն ամբողջությամբ աջակցում է եվրոպացի դիտորդների գործունեությանը և շարունակելու է աջակցել նաև ապագայում։ Գրիգորյանը հայտնեց՝ հայկական կողմը տեղյակ է, որ ՌԴ սահմանապահները խոչընդոտել են ԵՄ դիտորդների մուտքը Ներքին Հանդ, և այդ հարցն արդեն հասցեագրել է։
Ադրբեջանը փետրվարի 13-ի առավոտից մի քանի ժամ կրակ էր բացել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով Հայաստանն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։

Российские пограничники не смогли предотвратить инцидент в Неркин Ханде, а наблюдатели ЕС не имели доступа в этот район
Во время недавней агрессии Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области миссия наблюдателей ЕС в Армении не имела доступа в этот район. В этом районе присутствуют российские пограничники, и они не смогли предотвратить агрессию Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
“Когда произошел последний инцидент в Неркин Ханде, наблюдательная миссия ЕС не имела туда доступа, в отличие от россиян, а именно Россия там присутствует и не смогла предотвратить инцидент”, - сказал Григорян.
По словам секретаря Совбеза, очевидно, что гражданская миссия ЕС играет роль стабильности в нашем регионе, поэтому армянская сторона полностью поддерживает деятельность европейских наблюдателей и продолжит поддерживать ее в будущем. Григорян сообщил, что армянская сторона знает, что российские пограничники препятствовали доступу наблюдателей ЕС в Неркин Ханд, и уже решила этот вопрос.
Утром 13 февраля Азербайджан в течение нескольких часов обстреливал армянские позиции, расположенные в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области, в результате чего с армянской стороны 4 погибших и 1 раненый.