Բուդապեշտում տեղի ունեցավ ՀՀ նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը
ԲՈՒԴԱՊԵՇՏ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։
Ինչպես Բուդապեշտից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ՀՀ նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ Բուդապեշտի Լայոշ Կոշուտի անվան հրապարակում, որտեղ նրան դիմավորեց Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակը։
Զինվորական նվագախմբի կատարմամբ հնչեցին Հայաստանի և Հունգարիայի պետական օրհներգերը, որից հետո տեղի ունեցավ պատվո պահակախմբի զորահանդեսը։
Այնուհետև Վահագն Խաչատուրյանը կմեկնի Հերոսների հրապարակ, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցի պատերազմներում զոհված հերոսների հիշատակին։
Վահագն Խաչատուրյանը Հունգարիայի նախագահի նստավայրում կհանդիպի Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակի հետ, որին կհաջորդի նախագահների մամուլի ասուլիսը։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը պաշտոնական այցով Բուդապեշտում է։ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նաև առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը։
Պաշտոնական այցի ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպումներ կունենա նաև Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի, Ազգային ժողովի նախագահ Լասլո Կյովերի հետ։

В Будапеште состоялась официальная церемония встречи президента РА
В столице Венгрии Будапеште состоялась официальная церемония встречи президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна.
Как передает корреспондент Арменпресс из Будапешта, официальная церемония встречи президента РА состоялась на площади Кошута Лайоса в Будапеште, где его приветствовала президент Венгрии Каталин Новак.
Военный оркестр исполнил государственные гимны Армении и Венгрии, после чего состоялся военный парад почетного караула.
Затем Ваагн Хачатурян отправится на площадь Героев, где отдаст дань памяти героям, погибшим в войнах.
В резиденции президента Венгрии Ваагн Хачатурян проведет встречу с президентом Венгрии Каталин Новак, после чего состоится пресс-конференция президентов.
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян находится с официальным визитом в Будапеште. В состав возглавляемой президентом делегации входят также министр здравоохранения Анаит Аванесян, заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнесян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, депутат НС Рипсиме Григорян.
В ходе официального визита президент Ваагн Хачатурян также встретится с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном и спикером Национального собрания Ласло Кёвером.