Հայաստանի և Ֆրանսիայի ռազմական ակադեմիաների ներկայացուցիչները քննարկել են փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի Հանրապետության զինված ուժերի Սեն-Սիր ռազմական ակադեմիայի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները փետրվարի 2-ին այցելել են Հայաստանի պաշտպանության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
02222.jpg (178 KB)
Հյուրերը շրջել են ակադեմիայի տարածքում, ծանոթացել պայմաններին, հնարավորություններին և ուսումնանյութական բազային։ Նրանց ներկայացվել են ակադեմիայի կառուցվածքը, գործունեությունն ու կրթական ծրագրերը։
Քննարկվել են ակադեմիաների փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի և Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի մասնակցությամբ ակադեմիայում բացվել է ֆրանսերենի՝ ժամանակակից լուծումներով հագեցած լսարան։
03333.jpg (230 KB)
Կարմիր ժապավենը կտրելու պատիվը վերապահվել է երկու ակադեմիաների փոխգործակցության շրջանակում Հայաստանում կրթություն ստացող ֆրանսիացի կուրսանտին և ուսանելու նպատակով Ֆրանսիա մեկնող հայ կուրսանտին:

Representatives of military academies from Armenia and France discuss cooperation issues
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. On February 2, representatives from the leadership of the Saint-Cyr Military Academy of the Armed Forces of the Republic of France conducted a visit to the Military Academy named after Vazgen Sargsyan, under the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
Armen Khachatryan, Deputy Chairman of the Standing Committee on Defence and Security of the National Assembly, was also in attendance during the meeting, the Armenian Ministry of Defence said in a press release.
The guests had the opportunity to tour the academy premises, gaining familiarity with the facilities, available opportunities, and the curriculum. Detailed presentations were made to them regarding the structure, activities, and educational programs of the academy. Discussions were held on matters related to the interaction and cooperation between the two academies.
Furthermore, on the same day, in the presence of Armenian Deputy Minister of Defence Arman Sargsyan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Armenia, Olivier Decotigny, a modernly equipped French classroom was inaugurated at the academy.
The symbolic act of cutting the red ribbon was performed jointly by a French cadet studying in Armenia and an Armenian cadet set to pursue studies in France, exemplifying the cooperative ties between the two academies.