Կանադան չեղարկել է Թուրքիային զենքի մատակարարման էմբարգոն․ Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է անում վերանայել որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանադայի կառավարությունը որոշել է չեղարկել Թուրքիային զենքի մատակարարման էմբարգոն։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը։
«Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը դատապարտում է Կանադայի կառավարության վերջին որոշումը՝ Թուրքիային զենքի մատակարարման երկարամյա էմբարգոն չեղարկելու վերաբերյալ։ Այս որոշումը տագնապալի մտահոգություններ է առաջացրել կանադահայ համայնքում, քանի որ այն վտանգում է Կանադայի հավատարմությունը մարդու իրավունքներին, միջազգային անվտանգությանն ու արդարությանը»,- ասված է հանձնախմբի տարածած հայտարարության մեջ։
Չնայած Կանադայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից 2019թ․հոկտեմբերին Թուրքիային զենք վաճառելու մորատորիում սահմանելուն, կառավարությունը 2020թ․գարնանը թույլ էր տվել L3Harris/WESCAM անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների արտահանումը Թուրքիա։
«2020թ․սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմ հայտարարելուց հետո ի հայտ եկան էական ապացույցներ Թուրքիայի կողմից սարքավորումները դեպի Ադրբեջան անօրինական տարանցելու վերաբերյալ, ինչը խախտում էր Կանադայի հետ իր պայմանագրային պարտավորությունները և հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից կանադական արտադրության WESCAM տեխնոլոգիաների ապօրինի օգտագործմանը Արցախում խաղաղ բնակչության դեմ։ Ներքին հետաքննության և խորհրդարանական ստուգումների արդյունքում կառավարությունը 2021 թվականի ապրիլին չեղարկեց Թուրքիա արտահանման բոլոր թույլտվությունները։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ղեկավարությամբ՝ Թուրքիան հետևողականորեն անտեսում է մարդու իրավունքները, ժողովրդավարական արժեքները և օրենքի գերակայությունը, պահպանում է պայմանագրային համաձայնագրերը խախտելու ռեկորդը: Զենքի էմբարգոյի վերացումը ոչ միայն հակասում է Կանադայի վաղեմի սկզբունքներին, այլև անտեսում է շարունակվող ագրեսիան և մարդու իրավունքների խախտումները, որոնք Թուրքիայի կողմից իրականացվում են տարբեր ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայության նկատմամբ։ Հայ դատի հանձնախումբը Կանադայի կառավարությանը խստորեն կոչ է անում վերանայել այս անխոհեմ որոշումը և սկզբունքային դիրքորոշում որդեգրել թուրքական կառավարության ռազմատենչության դեմ։Զենքի էմբարգոն հանելով՝ Կանադան միայն քաջալերում է նախագահ Էրդողանի ռեժիմին, և անգամ ևս իրեն վտանգում է՝ մեղսակցություն ունենալ թուրքական ռեժիմի կողմից իրականացվող և հովանավորվող հանցագործությունների մեջ, որոնք սպառնում են հայերին, ինչպես նաև տարածաշրջանի այլ ժողովուրդներին: Նման քայլը մտահոգիչ ուղերձ է միջազգային հանրությանը և խաթարում է Կանադայի նվիրվածությունը մարդու իրավունքներին, խաղաղությանն ու արդարությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբն ընդգծում է, որ Կանադայի կառավարությունը պետք է կարճաժամկետ քաղաքական նկատառումների փոխարեն առաջնահերթություն տա մարդու իրավունքներին, միջազգային անվտանգությանն ու արդարությանը:
Հանձնախումբը Կանադայի կառավարությանը կոչ է անում ականջալուր լինել կանադահայ համայնքի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանների մտահոգություններին։
«Թեև ի գիտություն ենք ընդունել զենքի արտահանման թույլտվությունները չեղարկելու կամ կասեցնելու կառավարության որոշումը այն պարագայում, երբ թուրքական կողմից չարաշահումների վերաբերյալ հավաստի ապացույցներ պարզվեն, մենք Կանադայի կառավարությանը կոչ ենք անում ընդհանրապես չեղարկել այս որոշումը և վճռական դիրքորոշում ընդունել թուրքական կառավարության ագրեսիայի դեմ՝ դրանով իսկ վերահաստատելով հավատարմությունը Կանադայի ժողովրդին բնորոշող սկզբունքներին»,- ասվում է հայտարարությունում:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of Canada (ANCC) has condemned the decision by the Canadian government to lift its arms embargo on Turkey.
In a statement, the ANCC said the decision has ‘raised alarming concerns’ within the Armenian community of Canada because it compromises Canada’s ‘commitment to human rights, international security, and justice.’
Below is the full statement issued by the ANCC.
“The Armenian National Committee of Canada (ANCC) condemns the recent decision by the Government of Canada to lift its longstanding arms embargo on Turkey. This decision has raised alarming concerns within the Armenian-Canadian community, as it compromises Canada’s commitment to human rights, international security, and justice.
“Despite Global Affairs Canada imposing a moratorium on arms sales to Turkey in October 2019, the government allowed the export of L3Harris/WESCAM drone technology to Ankara in the spring of 2020. Following Azerbaijan’s declaration of war against the Republic of Artsakh in September 2020, substantial evidence confirmed Turkey’s illegal diversion of the equipment to Azerbaijan, in violation of its contractual obligations with Canada and resulting in the illegal use of Canadian-made WESCAM drone avionics by Azerbaijan against civilians in Artsakh. As a result of an internal investigation and parliamentary scrutiny, the government subsequently moved to cancel all relevant export permits to Turkey in April 2021.
“Under the leadership of President Recep Tayyip Erdogan, Turkey has consistently shown a disregard for human rights, democratic values, and the rule of law and has maintained a track record of violating contractual agreements. The lifting of the arms embargo not only contradicts Canada’s longstanding principles but also ignores the ongoing aggression and human rights violations perpetrated and supported by Turkey against various populations, including the Armenian people.
“The ANCC strongly urges the Government of Canada to reconsider this reckless decision and to adopt a principled stance against the belligerence of the Turkish government. By lifting the arms embargo, Canada will only embolden President Erdogan’s regime and once againrisk complicity in crimes perpetrated and sponsored by the Turkish regime, endangering the lives of Armenians as well as other populations in the region. Such a move sends troubling messages to the international community and undermines Canada’s commitment to human rights, peace, and justice.”
“The Government of Canada must end the hypocrisy and prioritize human rights, international security, and justice over short-term political considerations. The ANCC calls on the government to heed the concerns of the Armenian-Canadian community, civil society organizations, and human rights advocates who have tirelessly advocated for justice and accountability.
“While we have taken note of the government’s decision to cancel or suspend permits, should credible evidence emerge of misuse by the Turkish side, we call on the Government of Canada to revoke its decision altogether and take a resolute stance against the Turkish government’s aggression, thereby reaffirming its commitment to the principles that define the Canadian people.”