Կանադան չեղարկել է Թուրքիային զենքի մատակարարման էմբարգոն․ Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է անում վերանայել որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանադայի կառավարությունը որոշել է չեղարկել Թուրքիային զենքի մատակարարման էմբարգոն։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը։
«Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը դատապարտում է Կանադայի կառավարության վերջին որոշումը՝ Թուրքիային զենքի մատակարարման երկարամյա էմբարգոն չեղարկելու վերաբերյալ։ Այս որոշումը տագնապալի մտահոգություններ է առաջացրել կանադահայ համայնքում, քանի որ այն վտանգում է Կանադայի հավատարմությունը մարդու իրավունքներին, միջազգային անվտանգությանն ու արդարությանը»,- ասված է հանձնախմբի տարածած հայտարարության մեջ։
Չնայած Կանադայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից 2019թ․հոկտեմբերին Թուրքիային զենք վաճառելու մորատորիում սահմանելուն, կառավարությունը 2020թ․գարնանը թույլ էր տվել L3Harris/WESCAM անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների արտահանումը Թուրքիա։
«2020թ․սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմ հայտարարելուց հետո ի հայտ եկան էական ապացույցներ Թուրքիայի կողմից սարքավորումները դեպի Ադրբեջան անօրինական տարանցելու վերաբերյալ, ինչը խախտում էր Կանադայի հետ իր պայմանագրային պարտավորությունները և հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից կանադական արտադրության WESCAM տեխնոլոգիաների ապօրինի օգտագործմանը Արցախում խաղաղ բնակչության դեմ։ Ներքին հետաքննության և խորհրդարանական ստուգումների արդյունքում կառավարությունը 2021 թվականի ապրիլին չեղարկեց Թուրքիա արտահանման բոլոր թույլտվությունները։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ղեկավարությամբ՝ Թուրքիան հետևողականորեն անտեսում է մարդու իրավունքները, ժողովրդավարական արժեքները և օրենքի գերակայությունը, պահպանում է պայմանագրային համաձայնագրերը խախտելու ռեկորդը: Զենքի էմբարգոյի վերացումը ոչ միայն հակասում է Կանադայի վաղեմի սկզբունքներին, այլև անտեսում է շարունակվող ագրեսիան և մարդու իրավունքների խախտումները, որոնք Թուրքիայի կողմից իրականացվում են տարբեր ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայության նկատմամբ։ Հայ դատի հանձնախումբը Կանադայի կառավարությանը խստորեն կոչ է անում վերանայել այս անխոհեմ որոշումը և սկզբունքային դիրքորոշում որդեգրել թուրքական կառավարության ռազմատենչության դեմ։Զենքի էմբարգոն հանելով՝ Կանադան միայն քաջալերում է նախագահ Էրդողանի ռեժիմին, և անգամ ևս իրեն վտանգում է՝ մեղսակցություն ունենալ թուրքական ռեժիմի կողմից իրականացվող և հովանավորվող հանցագործությունների մեջ, որոնք սպառնում են հայերին, ինչպես նաև տարածաշրջանի այլ ժողովուրդներին: Նման քայլը մտահոգիչ ուղերձ է միջազգային հանրությանը և խաթարում է Կանադայի նվիրվածությունը մարդու իրավունքներին, խաղաղությանն ու արդարությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբն ընդգծում է, որ Կանադայի կառավարությունը պետք է կարճաժամկետ քաղաքական նկատառումների փոխարեն առաջնահերթություն տա մարդու իրավունքներին, միջազգային անվտանգությանն ու արդարությանը:
Հանձնախումբը Կանադայի կառավարությանը կոչ է անում ականջալուր լինել կանադահայ համայնքի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանների մտահոգություններին։
«Թեև ի գիտություն ենք ընդունել զենքի արտահանման թույլտվությունները չեղարկելու կամ կասեցնելու կառավարության որոշումը այն պարագայում, երբ թուրքական կողմից չարաշահումների վերաբերյալ հավաստի ապացույցներ պարզվեն, մենք Կանադայի կառավարությանը կոչ ենք անում ընդհանրապես չեղարկել այս որոշումը և վճռական դիրքորոշում ընդունել թուրքական կառավարության ագրեսիայի դեմ՝ դրանով իսկ վերահաստատելով հավատարմությունը Կանադայի ժողովրդին բնորոշող սկզբունքներին»,- ասվում է հայտարարությունում:

Канада отменила эмбарго на поставки оружия Турции: Комитет «Ай Дата» Канады призывает пересмотреть решение
Правительство Канады приняло решение отменить эмбарго на поставки оружия Турции.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Комитет «Ай Дата» Канады.
«Комитет «Ай Дата» Канады осуждает недавнее решение канадского правительства отменить давнее эмбарго на поставку оружия Турции. Это решение вызвало тревожную обеспокоенность в канадско-армянской общине, поскольку оно угрожает приверженности Канады правам человека, международной безопасности и справедливости», - говорится в заявлении комиссии.
Несмотря на введение Министерством иностранных дел Канады моратория на продажу оружия Турции в октябре 2019 года, правительство разрешило экспорт технологий беспилотных летательных аппаратов L3arris/WESCAM в Турцию весной 2020 года.
«После объявления Азербайджаном войны Республике Арцах в сентябре 2020 года появились существенные доказательства незаконного транзита оборудования Турцией в Азербайджан, что нарушило ее договорные обязательства с Канадой и привело к незаконному использованию Азербайджаном технологий Wescam канадского производства против мирного населения в Арцахе. В результате внутреннего расследования и парламентских проверок правительство в апреле 2021 года отозвало все разрешения на экспорт в Турцию.
Под руководством президента Реджепа Тайипа Эрдогана Турция последовательно игнорировала права человека, демократические ценности и верховенство закона и ведет учет нарушений договорных соглашений. Отмена эмбарго на поставки оружия не только противоречит давним принципам Канады, но и игнорирует продолжающуюся агрессию и нарушения прав человека, совершаемые Турцией против различных народов, включая и армян. Комитет «Ай Дата» Канады настоятельно призывает правительство Канады пересмотреть это безрассудное решение и занять принципиальную позицию против воинственности турецкого правительства. Сняв эмбарго на поставки оружия, Канада только поощряет режим президента Эрдогана и даже подвергает себя риску соучастия в преступлениях, совершаемых и спонсируемых турецким режимом, которые угрожают армянам и другим народам региона, миру и справедливости», - говорится в заявлении.
Комитет «Ай Дата» Канады подчеркивает, что канадское правительство должно поставить права человека, международную безопасность и справедливость выше краткосрочных политических соображений.
Комитет «Ай Дата» Канады призывает правительство Канады прислушаться к обеспокоенности канадской армянской общины, организаций гражданского общества и правозащитников.
«Несмотря на то, что мы приняли к сведению решение правительства отменить или приостановить действие разрешений на экспорт оружия в случае выявления достоверных доказательств злоупотреблений со стороны Турции, мы призываем правительство Канады полностью отменить это решение и занять решительную позицию против агрессии турецкого правительства. И тем самым подтвердить приверженность принципам, которые характеризуют народ Канады», - говорится в заявлении.