Եվրախորհրդարանում ԼՂ-ի մշակութային և կրոնական ժառանգությունը պահպանելու թեմայով համագումար կանցկացվի
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանում կանցկացվի Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգությունը պահպանելու թեմայով քննարկում։
«Պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և կրոնական ժառանգությունը» խորագրով համագումարին ընդառաջ կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Եվրոպական խորհրդարանի սլովակ պատգամավոր Միրիամ Լեքսմանը հայտարարել է, որ բռնի տեղահանված արցախցիները տառապում են մարդկության աչքի առաջ, իսկ հայկական ինքնատիպ մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը ոչնչացվում է, իսկ Ադրբեջանի այդ քայլն անպատիժ է մնում։
«Քրիստոնեական և հրեական մշակույթն Արևմտյան քաղաքակրթության հենասյունն են, և մենք պետք է պետք է դա պահպանենք միայն խոսքով, այլ գործով։ Այո, ԵՄ-ն այսօր գազի կարիք ունի, որի համար պայմանագիր է ստորագրել Ադրբեջանի հետ, բայց մենք իրավունք չունենք կասկածի տակ դնել կամ անտեսել ԵՄ-ի արժեհամակարգը», - նշել է Լիքսմանը։
IMG_9777.jpg (2.28 MB)
Համագումարի բանախոս, Բելգիայի Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան և ԵՄ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանն իր խոսքում հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության պարբերական ոչնչացումը սկիզբ է առել դեռևս 2005-ին, երբ Նախիջևանում ոչնչացվեցին հազարավոր հայկական խաչքարեր։ «Մենք հասել ենք այս կետին, քանի որ դա կանխելու համար ոչինչ չի արվում», - ասել է Բալայանը։
Լյուվենի համալսարանի պրոֆեսոր, Միջազգային իրավունքի ինստիտուտի անդամ, Արդարադատության միջազգային դատարանում ԼՂ պատմամշակութային ժառանգության հարցերով ներկայացուցիչ Պիեր Դը Արժանը իր խոսքում ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերքում է հայկական մշակութային ժառանգության գոյությունը և զբաղված է իրականությունը խեղաթյուրելով։ «Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգություն կենդանի է, ապրող է, և այն կարող է գոյություն ունենալ, եթե արցախահայությունն այն ապրեցնում է»,- նշել է նա։
IMG_9775.jpg (2.44 MB)
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի քարոզչական կենտրոնի տնօրեն և Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակի վարիչ, Հոգեշնորհ Տ. Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, շարունակելով Պիեր Դը Արժանի, միտքը վերահաստատել է, որ մշակութային ժառանգությունը միայն եկեղեցիներն ու հուշակոթողները չեն։ «Մշակույթը կապրի, եթե արցախցիները կարողանան հաճախել իրենց աղոթատեղիներ և պահպանել իրենց կրոնական և ազգային ավանդույթները»,- ասել է նա։
Մշակութային ժառանգության մասնագետ Արմինե Տիգրանյանը նշել է, որ երբ խոսում են մշակութային ժառանգության մասին, պետք է գիտակցել, որ առաջին տեղում մարդիկ են, և այն փաստը, որ այսօր նրանք զրկված են համայնքային կյանքից, ծանր հարված է հասցնում նրանց ինքնության շարունակականությանը։

В Европарламенте пройдет конференция по сохранению культурного и религиозного наследия Нагорного Карабаха
БРЮССЕЛЬ, 24 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. В Европарламенте пройдет конференция о сохранении культурного и религиозного наследия Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», входе состоявшейся в преддверии конгресса пресс-конференции под названием «Сохраните культурное и религиозное наследие Нагорного Карабаха» словацкий депутат Европарламента Мириам Лексман заявила, что насильственно перемещенные жители Арцаха страдают на глазах человечества, и первоначальный Армянское культурное и религиозное наследие уничтожается, а действия Азербайджана остаются безнаказанными.
«Христианская и еврейская культура являются столпами западной цивилизации, и мы должны сохранять ее не только на словах, но и на деле. Да, ЕС сегодня нуждается в газе, для чего он подписал соглашение с Азербайджаном, но мы не имеем права ставить под сомнение или игнорировать систему ценностей ЕС", - сказал Ликсман.
Спикер ассамблеи, посол Армении в Королевстве Бельгия, постоянный представитель Армении при ЕС Тигран Балаян в своем выступлении напомнил, что периодическое уничтожение Азербайджаном армянского культурного наследия началось еще в 2005 году, когда в Нахичевани были уничтожены тысячи армянских хачкаров. "Мы достигли этой точки, потому что ничего не делается, чтобы предотвратить это", - сказал Балаян.
Профессор Левенского университета, член Института международного права, представитель исторического и культурного наследия Нагорного Карабаха в Международном суде Пьер Де Аржан в своем выступлении подчеркнул, что Азербайджан отрицает существование армянского культурного наследия и занят искажением реальности. "Культурное наследие Нагорного Карабаха живо, оно живо, и оно может существовать, если армяне Арцаха сохранят его", - отметил он.
Директор Центра пропаганды Первопрестольного Святого Эчмиадзина и руководитель Управления духовного и культурного наследия Нагорного Карабаха Его Святейшество Преподобный о. Гарегин Амбарцумян, продолжая Пьера Д'Аржана, подтвердил мысль о том, что культурное наследие – это не только церкви и памятники. "Культура будет жить, если жители Арцаха смогут посещать свои храмы и сохранять свои религиозные и национальные традиции", - сказал он.
Специалист по культурному наследию Армине Тигранян отметила, что когда говорят о культурном наследии, необходимо осознавать, что на первом месте стоят люди, и тот факт, что сегодня они лишены общественной жизни, является серьезным ударом по непрерывности их идентичности.