Հայաստանի համար սկզբունքային չէ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների ձևաչափը, սկզբունքային է բովանդակությունը. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար սկզբունքային չէ՝ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները կլինեն ուղիղ շփումների, թե միջնորդների միջոցով, սկզբունքային է բանակցությունների բովանդակությունը, այն սկզբունքային կետերը, որոնց մասին բազմիցս է հայտարարել և որոնց շուրջ պետք է ընթանա բանակցությունը:
Այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասուլիսում՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի՝ միջնորդներո՞վ, թե՞ ուղիղ շփումներով բանակցությունների վերաբերյալ հարցին:
«Մեզ համար այս հարցն, ըստ էության, սկզբունքային չէ: Սկզբունքային է այդ բանակցությունների բովանդակությունը, սկզբունքային են այն սկզբունքները, որի շուրջ այդ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան»,-ասաց Միրզոյանը:
Ըստ ԱԳ նախարարի՝ հանդիպումները, այդ թվում խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ տեղի ունեցած բանակցությունները, ցանկության դեպքում, կարելի է անվանել և ՛ միջնորդավորված, և ՛ ուղիղ:
«Մեծ հաշվով տարբեր գործընկերներ մեզ օգնել են հանդիպել, կազմակերպել են հանդիպումները: Որոշ դեպքերում եռակողմ հանդիպումներ են տեղի ունեցել կամ առանձին ձևակերպումների առաջարկներ են եղել: Բայց միևնույն ժամանակ ցանկության դեպքում կարելի է ասել, որ սրանք ուղիղ բանակցություններ էին, քանի որ հիմնական մասը երկու կողմերը միմյանց հետ են բանակցել»,-ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:

In negotiations with Azerbaijan, the content is fundamental for Armenia,says Armenian Foreign Minister
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS.For Armenia, it is not a matter of principle whether the negotiations with Azerbaijan are conducted through direct contacts or mediators. However, the content of the negotiations and the principal points, which have been repeatedly emphasized and around which the negotiations should take place, are a matter of principle.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized this during a press conference while responding to a question from "Armenpress" regarding the preference for negotiations with mediators or direct contacts.
"For us, this issue is not fundamental. But the content of these negotiations and the principles around which these negotiations should take place are fundamental," said Mirzoyan.
According to the Foreign Minister, the meetings, including the negotiations on the text of the peace treaty, could be described as either mediated or direct, as desired.
“By and large, various partners assisted us in organizing meetings. In some cases, tripartite meetings were held or proposals were made for specific formulations. But at the same time, if desired, we can say that they were direct negotiations because the main part was agreed upon by both parties with each other,” said the Armenian Foreign Minister.