ՀՀ ԶՈւ-ի համար նախատեսված նոր համազգեստը հաշվի է առնելու ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչները․ ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական բանակի համար նախատեսված նոր համազգեստը հաշվի է առնելու ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Sputnik Արմենիայիգրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՊՆ-ից։
«Նոր համազգեստի ընտրության հարցում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն առաջնորդվում է միջազգային փորձի փոխանակման միջոցով իրականացվող ուսումնասիրությունների և ՆԱՏՕ-ի չափորիշիչների համապատասխան։ Ուսումնասիրվել են ՆԱՏՕ անդամ երկրների՝ այդ թվում ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Չեխիայի համազգեստների օրինակները», - հայտարարել են գերատեսչությունից։
Նոր համազգեստի ներդրումից հետո պաշտպանության նախարարությունը հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնությամբ, համաձայն որի բանակում գործող նմուշի համազգեստի վաճառքը կարգելվի։
Հիշեցնենք, որ կառավարությունը դեռ նախորդ տարի մրցույթ էր հայտարարել՝ նպատակ ունենալով ներգրավել բոլոր այն մասնագետներին, որոնք կարող են ներկայացնել դիզայնի և հագուստի որակի իրենց պատկերացումները։ Մրցույթին հայկական մի քանի ընկերություն էր մասնակցել։ Նրանք անցել էին որակավորման առաջին փուլը։ Բայց երկրորդ փուլին մասնակցելու համար հայտեր էին ներկայացվել միայն զորքի մի տեսակի համար զինծառայողների հագուստի ստեղծման համար։

В новой форме Вооруженных сил Армении будут учтены стандарты НАТО: Министерство обороны
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство обороны в ответ на письменный запрос Sputnik Армения.
«При выборе новой формы одежды Министерство обороны Республики Армения руководствуется исследованиями, проведенными посредством обмена международным опытом и в соответствии со стандартами НАТО. Изучены образцы обмундирования стран-членов НАТО, в том числе США, Франции, Греции и Чехии», - сообщили в ведомстве.
После введения новой формы Минобороны выступит с законодательной инициативой, согласно которой будет запрещена продажа образца формы, используемой в армии на данный момент.
Напомним, в прошлом году правительство объявило конкурс с целью привлечь всех специалистов, которые смогут представить свои идеи дизайна и качества формы ВС. В конкурсе приняли участие несколько армянских компаний. Они прошли первый этап. Но заявки на участие во втором этапе были поданы на создание военной формы лишь для одного рода армии.