Հայաստանն Ադրբեջանից ակնկալում է թաքնված տարածքային պահանջներ չունենալու երաշխիքներ . Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը խաղաղության գործընթացում Ադրբեջանից ակնկալում է թաքնված տարածքային պահանջներ չունենալու երաշխիքներ և պատրաստ է փոխադարձաբար նույն երաշխիքը տալ Ադրբեջանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստի ժամանակ՝ ներկայացնելով, թե ուր է հասել խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքը:
«Աշխատանքը հասել է մի տեղ, որ մենք Ադրբեջանից, Ադրբեջանը մեզնից լրացուցիչ երաշխիքներ ենք ուզում, որ մենք փոխադարձաբար միմյանցից թաքնված տարածքային պահանջներ ու նկրտումներ չունենք: Դիվանագիտական տեքստերը միշտ տարբեր շրջադարձեր, ենթատեքստեր, տողատակեր են ունենում: Եվ մենք Ադրբեջանի, երևի Ադրբեջանն էլ՝ մեր, առաջարկների տողատակերում տարածքային պահանջների՝ եթե ոչ այսօր, ապա հետագա վտանգներ ենք տեսնում»,-ասել է Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ իրադրությանը կարելի է վերաբերվել տարբեր կերպ, սակայն իրադրությանը պետք է վերաբերվել որպես աշխատանքային գործընթաց, որը պետք է շարունակել կառավարել, մինչև հարցերը պատասխան ստանան:
Վարչապետը համարում է, որ տեսական մակարդակում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հնարավոր է: Եվ ըստ էության վերջին շրջանի խոսակցությունները գնացել են հենց այդ ուղղությամբ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանցից տարածքային պահանջներ չունեն և պարտավորվում են փոխադարձաբար ապագայում նույնպես այդպիսի տարածքային պահանջներ չներկայացնել: Սա այն ըմբռնումն է, որ այս ընթացքում ձեռք է բերվել:
«Մենք Ադրբեջանից ակնկալում ենք երաշխիքներ, որ Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետությունից թաքնված, տողատակերում չի ուզում ապագա տարածքային պահանջների համար կռվաններ թողնել: Մենք ուզում ենք այդպիսի երաշխիքներ, բայց նաև պատրաստ ենք տալ այդպիսի երաշխիքներ: Սա փոխկապակցված գործողություն է»,-ասել Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա ոչ հայկական կողմից, ոչ ադրբեջանական կողմից այն չի կարող լինել միակողմանի:

Армения ожидает от Азербайджана гарантий отсутствия скрытых территориальных претензий. Пашинян
В ходе мирного процесса Армения ожидает от Азербайджана гарантий отсутствия скрытых территориальных претензий и в ответ готова дать такие же гарантии Азербайджану.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания инициативной группы партии "Гражданское соглашение", представляя, на каком этапе находится работа над мирным соглашением.
"Работа дошла до того пункта, что мы хотим дополнительных гарантий от Азербайджана. Азербайджан ждет от нас дополнительных гарантий, что у нас нет скрытых друг от друга территориальных претензий и амбиций. Дипломатические тексты всегда имеют разные повороты, подтексты. И мы видим в подтексте азербайджанских предложений, и возможно, Азербайджан — в наших предложениях, территориальные претензии, и если не сегодняшние, то грядущие угрозы", - сказал Пашинян.
По мнению премьера, к ситуации можно относиться по-разному, но к ней следует относиться как к рабочему процессу, которым необходимо продолжать управлять до тех пор, пока не будут даны ответы на все вопросы.
Премьер-министр считает, что на теоретическом уровне мир между Арменией и Азербайджаном возможен. И по сути, разговоры последнего периода шли в том направлении, что Армения и Азербайджан не имеют друг к другу территориальных требований и взаимно обязуются не предъявлять подобных территориальных требований и впредь. Это и есть то понимание, которое было достигнуто за это время.
"Мы ожидаем от Азербайджана гарантий того, что Азербайджан не желает оставлять оснований, поводов для будущих территориальных претензий со стороны Республики Армения — скрытых, в подтекстах. Мы хотим таких гарантий, но мы готовы также дать такие гарантии. Это взаимосвязанное действие", - сказал Пашинян, добавив, что это не может быть односторонним шагом ни с армянской, ни с азербайджанской стороны.