ՀՀ-ն և ԵՄ-ն հանձնառու են իրենց գործընկերության ամրապնդմանը. կայացել է Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Եվրոպական միությունը հանձնառու են իրենց գործընկերության ամրապնդմանը՝ առաջ մղելով մարդու իրավունքների շուրջ ձևավորված օրակարգը, ապահովելով տեսանելի օգուտներ իրենց քաղաքացիների համար, ինչպես նաև կառուցելով ավելի ներառական հասարակություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանությունը՝ ներկայացնելով հունվարի 18-ին տեղի ունեցած Մարդու իրավունքների շուրջ Հայաստանի Հանրապետություն - Եվրոպական միություն երկխոսության 13-րդ նիստի արդյունքները:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս տարվա երկխոսությունն ընդգրկում էր թեմաների լայն շրջանակ, ներառյալ՝ գենդերային հավասարության, խտրականության բացառման, հավաքների ազատության, արտահայտման և տեղեկատվության ազատության, ընտրական և սահմանադրական բարեփոխումների, փախստականների իրավունքների, ինչպես նաև աշխատանքային իրավունքների ամրապնդման վերաբերյալ հարցեր:
Եվրոպական միությունը շնորհավորել է Հայաստանին 2022 թվականի նոյեմբերին կայացած ԵՄ-ՀՀ մարդու իրավունքների երկխոսության վերջին նիստից հետո մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի ուղղությամբ արձանագրած առաջընթացի կապակցությամբ, չնայած գոյություն ունեցող բարդ մարդասիրական մարտահրավերներին և անվտանգության բարդ համատեքստին։ Կարևոր ձեռքբերում է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող2023-2025թվականների գործողությունների ծրագրի ընդունումը:
Մասնակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության գենդերային նոր ռազմավարության նախագծի և«Իրավահավասարության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի շուրջ ընթացող աշխատանքների վերաբերյալ։ ԵՄ-ը ողջունել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև աշխատանքի տեսչական համակարգի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը։ Հայաստանը ԵՄ գործընկերներին է ներկայացրել սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը և առաջիկա քայլերը, ինչպես նաև տեղեկացրել ընտրական համակարգի լավարկման հետագա ծրագրերի մասին։
Դրվատելով Հայաստանին առկա դրական զարգացումների առթիվ ՝ ԵՄ-ը նշել է, որ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտը կարիք ունի հետագա բարելավման, մասնավորապես՝ կալանքի պայմանների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ խտրականության, սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության հիմքի վրա բռնության և խտրականության, ընտանեկան բռնության և ատելության խոսքի հետ կապված: Կողմերը քննարկել են նաև իրավապահ համակարգում և զինված ուժերում մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցեր։
Եվրոպական միությունը և Հայաստանը քննարկել են մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին առնչվող հարցերի ուղղությամբ բազմակողմ հարթակներում, մասնավորապես՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում համագործակցությունը՝ հաստատելով փոխգործակցությունն ամրապնդելու հանձնառությունը: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի 13-րդ արձանագրության վավերացումը, որը վերաբերում է բոլոր հանգամանքներում մահապատժի վերացմանը: ԵՄ-ն հաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետությանը համապատասխան պետական մարմիններում ՄՔԴ կանոնների և ընթացակարգերի ոլորտում կարողությունների զարգացման գործում:
Հայաստանը Եվրոպական միությանը տեղեկացրել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում լայնամասշտաբ ռազմական հարձակման և դրան հաջորդած բռնի տեղահանության հումանիտար և մարդու իրավունքների վրա ազդեցության մասին։Այս համատեքստում կողմերը վերահաստատել են իրենց կողմից նախկինում արտահայտված դիրքորոշումները։ Հայաստանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների անհապաղ կատարման կարևորությունը։
Մասնակիցները քննարկել են ավելի քան 100.000 փախստականների հրատապ կարիքները հասցեագրելու և նրանց սոցիալ-տնտեսական ներառումը դյուրին դարձնելուն ուղղված ջանքերը, որի համար միջնաժամկետ հեռանկարում զգալի աջակցություն է պահանջվում:
Եվրոպական միությունը հիշեցրել է ԵՄ կողմից մարդասիրական նպատակով տրամադրված 12,2 մլն եվրո աջակցությունը և 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցությունը, ինչպես նաև հայտնել երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական դիմակայունության բարձրացմանն աջակցությունը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների համար ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության միջոցով շարունակելու հանձնառությունը:
ՀՀ պատվիրակությունը գլխավորել է Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։ ԵՄ պատվիրակությունը գլխավորել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության բաժնի ղեկավար տիկին Դորոտա Դլուչի-Սուլիգան: Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսությանը մասնակցել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը:

Армения и ЕС привержены укреплению партнерства: состоялось заседание по диалогу о правах человека
Республика Армения и Европейский Союз привержены укреплению партнерства путем продвижения повестки в области прав человека, предоставления ощутимых преимуществ своим гражданам и построения более инклюзивного общества. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило посольство ЕС в Армении, представив итоги 13-го заседания диалога Республика Армения - Евросоюз по правам человека, состоявшегося 18 января.
Диалог в этом году охватывал широкий спектр тем, включая вопросы гендерного равенства, исключения дискриминации, свободы собраний, свободы выражения мнений и свободы информации, избирательные и конституционные реформы, права беженцев, а также укрепление трудовых прав, говорится в сообщении.
Европейский Союз поздравил Армению с прогрессом, достигнутым в вопросах прав человека со времени последней сессии Диалога по правам человека ЕС-Армения, состоявшейся в ноябре 2022 года, несмотря на существующие сложные гуманитарные проблемы и сложный контекст безопасности. Важным достижением является принятие Плана действий на 2023-2025 годы, вытекающего из Национальной стратегии защиты прав человека.
Участники обменялись мнениями по проекту новой гендерной стратегии Республики Армения и ведущейся работе над проектом Закона РА «Об обеспечении равенства». ЕС приветствовал усилия, направленные на защиту прав детей, а также укрепление системы инспекции труда. Армения представила партнерам ЕС процесс конституционных реформ и предстоящие шаги, а также проинформировала о дальнейших планах по совершенствованию избирательной системы.
Выразив Армении удовлетворение в связи с текущими позитивными развитиями, ЕС отметил, что сфера защиты прав человека в стране нуждается в дальнейшем совершенствовании, в частности, в отношении условий содержания под стражей, дискриминации в отношении лиц с ограниченными возможностями, насилия и дискриминации по признаку сексуальной ориентации и пола, вопросов гендерного равенства, исключения дискриминации. Стороны также обсудили вопросы, связанные с правоохранительной системой и правами человека в вооруженных силах.
Европейский Союз и Армения обсудили сотрудничество по вопросам, связанным с правами человека и основными свободами на многосторонних платформах, в частности в рамках ООН, ОБСЕ и Совета Европы, подтвердив приверженность укреплению сотрудничества. ЕС приветствовал ратификацию Республикой Армения Римского статута Международного уголовного суда, а также ратификацию Протокола 13 к Конвенции Совета Европы о защите прав человека и основных свобод, в котором говорится об отмене смертной казни при любых обстоятельствах. ЕС подтвердил свою поддержку Республике Армения в наращивании потенциала в области правил и процедур МУС в соответствующих государственных органах.
Армения проинформировала Европейский Союз о гуманитарных последствиях и последствиях для прав человека крупномасштабного военного нападения Азербайджана в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 года и последующего насильственного перемещения. В этом контексте стороны подтвердили ранее высказанные позиции. Армения подчеркнула важность немедленного выполнения юридически обязательных решений Международного Суда.
Участники обсудили усилия по удовлетворению неотложных потребностей более 100 000 беженцев и содействию их социально-экономической интеграции, что требует значительной помощи в среднесрочной перспективе.
Европейский союз напомнил о помощи ЕС в размере 12,2 млн евро, предоставленной в гуманитарных целях, и бюджетной поддержке в размере 15 млн евро, также выразил приверженность продолжению содействия повышению социально-экономической устойчивости Республики Армения в долгосрочной перспективе, в том числе посредством финансовой и технической помощи в области прав человека.
Делегацию РА возглавлял заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян. Делегацию ЕС возглавила г-жа Дорота Длучи-Сулига, глава Европейской службы внешних действий ЕС. В диалоге по правам человека участвовала и Омбудсмен РА Анаит Манасян.