ՀՀ-ն և ԵՄ-ն հանձնառու են իրենց գործընկերության ամրապնդմանը. կայացել է Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Եվրոպական միությունը հանձնառու են իրենց գործընկերության ամրապնդմանը՝ առաջ մղելով մարդու իրավունքների շուրջ ձևավորված օրակարգը, ապահովելով տեսանելի օգուտներ իրենց քաղաքացիների համար, ինչպես նաև կառուցելով ավելի ներառական հասարակություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանությունը՝ ներկայացնելով հունվարի 18-ին տեղի ունեցած Մարդու իրավունքների շուրջ Հայաստանի Հանրապետություն - Եվրոպական միություն երկխոսության 13-րդ նիստի արդյունքները:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս տարվա երկխոսությունն ընդգրկում էր թեմաների լայն շրջանակ, ներառյալ՝ գենդերային հավասարության, խտրականության բացառման, հավաքների ազատության, արտահայտման և տեղեկատվության ազատության, ընտրական և սահմանադրական բարեփոխումների, փախստականների իրավունքների, ինչպես նաև աշխատանքային իրավունքների ամրապնդման վերաբերյալ հարցեր:
Եվրոպական միությունը շնորհավորել է Հայաստանին 2022 թվականի նոյեմբերին կայացած ԵՄ-ՀՀ մարդու իրավունքների երկխոսության վերջին նիստից հետո մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերի ուղղությամբ արձանագրած առաջընթացի կապակցությամբ, չնայած գոյություն ունեցող բարդ մարդասիրական մարտահրավերներին և անվտանգության բարդ համատեքստին։ Կարևոր ձեռքբերում է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող2023-2025թվականների գործողությունների ծրագրի ընդունումը:
Մասնակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության գենդերային նոր ռազմավարության նախագծի և«Իրավահավասարության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի շուրջ ընթացող աշխատանքների վերաբերյալ։ ԵՄ-ը ողջունել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև աշխատանքի տեսչական համակարգի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը։ Հայաստանը ԵՄ գործընկերներին է ներկայացրել սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը և առաջիկա քայլերը, ինչպես նաև տեղեկացրել ընտրական համակարգի լավարկման հետագա ծրագրերի մասին։
Դրվատելով Հայաստանին առկա դրական զարգացումների առթիվ ՝ ԵՄ-ը նշել է, որ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտը կարիք ունի հետագա բարելավման, մասնավորապես՝ կալանքի պայմանների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ խտրականության, սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության հիմքի վրա բռնության և խտրականության, ընտանեկան բռնության և ատելության խոսքի հետ կապված: Կողմերը քննարկել են նաև իրավապահ համակարգում և զինված ուժերում մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցեր։
Եվրոպական միությունը և Հայաստանը քննարկել են մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին առնչվող հարցերի ուղղությամբ բազմակողմ հարթակներում, մասնավորապես՝ ՄԱԿ, ԵԱՀԿ և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում համագործակցությունը՝ հաստատելով փոխգործակցությունն ամրապնդելու հանձնառությունը: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի 13-րդ արձանագրության վավերացումը, որը վերաբերում է բոլոր հանգամանքներում մահապատժի վերացմանը: ԵՄ-ն հաստատել է իր աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետությանը համապատասխան պետական մարմիններում ՄՔԴ կանոնների և ընթացակարգերի ոլորտում կարողությունների զարգացման գործում:
Հայաստանը Եվրոպական միությանը տեղեկացրել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում լայնամասշտաբ ռազմական հարձակման և դրան հաջորդած բռնի տեղահանության հումանիտար և մարդու իրավունքների վրա ազդեցության մասին։Այս համատեքստում կողմերը վերահաստատել են իրենց կողմից նախկինում արտահայտված դիրքորոշումները։ Հայաստանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների անհապաղ կատարման կարևորությունը։
Մասնակիցները քննարկել են ավելի քան 100.000 փախստականների հրատապ կարիքները հասցեագրելու և նրանց սոցիալ-տնտեսական ներառումը դյուրին դարձնելուն ուղղված ջանքերը, որի համար միջնաժամկետ հեռանկարում զգալի աջակցություն է պահանջվում:
Եվրոպական միությունը հիշեցրել է ԵՄ կողմից մարդասիրական նպատակով տրամադրված 12,2 մլն եվրո աջակցությունը և 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցությունը, ինչպես նաև հայտնել երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական դիմակայունության բարձրացմանն աջակցությունը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների համար ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության միջոցով շարունակելու հանձնառությունը:
ՀՀ պատվիրակությունը գլխավորել է Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։ ԵՄ պատվիրակությունը գլխավորել է ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության բաժնի ղեկավար տիկին Դորոտա Դլուչի-Սուլիգան: Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսությանը մասնակցել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը:

Armenia and EU committed to strengthening partnership: 13th Human Rights Dialogue held in Yerevan
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. On 18 January, the European Union and Armenia held their13thHuman Rights Dialoguein Yerevan.
“Armenia and the EU are committed to strengthening their partnership, advancing the human rights agenda, delivering tangible benefits to their citizens and buildingmore inclusive societies,” the Delegation of the European Union to Armenia said in a press release.
This year’s dialogue focused on a wide range of topics, including gender equality and non-discrimination, freedom of assembly, freedom of expression and information, electoral and constitutional reform, the rights of refugees, as well as strengthening labour rights.
“The EU congratulated Armenia onpositive developments related tohumanrights since the last HumanRightsDialoguein November 2022, despite the complex humanitarian challenges and the difficult security context. An important milestone was the adoption of the National Human Rights Action Plan (HRAP) 2023-2025. The participants exchanged views on the ongoing work on a new draft Armenian Gender Strategy and the draft equality law. The EU welcomed the efforts made to strengthen the rights of the child and the labour inspection system. Armenia also updatedthe EU on itsconstitutional review process and the next steps,and on further plans to improve the electoral system.
“Commending Armenia for positive developments, the EU noted that the human rights situation in the countryshould further be improved, for instance regarding detention conditions, discrimination against persons with disabilities, violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity, domestic violence and hate speech. Participants also discussed human rights in the law enforcement bodies and armed forces.
“The EU and Armenia discussed cooperation on issues related to human rights and fundamental freedoms in multilateral fora, such as the United Nations, the OSCE and the Council of Europe, and committed to strengthening this collaboration. The EU welcomed i.a. the ratification of the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) and the ratification of Protocol N. 13 to the Council of Europe Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, concerning the abolition of the death penalty in all circumstances. The EU pledged to support capacity building on ICC rules and procedures within relevant government agencies of Armenia.
“Armenia informed the EU about the humanitarian and human rights impact of Azerbaijan’s large scale military offensive in Nagorno Karabakh in September 2023 and the subsequent forced displacement. In this regard the Parties reiterated their previously stated positions. Armenia stressed the importance of prompt implementation of the legally binding decisions of the International Court of Justice to this end. Participants discussed the efforts to address the immediate needs of over 100.000 refugees and facilitate their socio-economic inclusion, which in mid-term perspective requires significant assistance. The EU recalled the EUR 12.2 million humanitarian assistance and EUR 15 million budget support it provided, and committed to continue supporting Armenia’s long-term socio-economic resilience, including through financial and technical assistance on keyareas of human rights.
“The Armenian delegation washeadedby Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan. The EU delegation washeadedbyDorotaDlouchy-Suliga, Head of Division in the EuropeanExternalActionService. The Human Rights Defender of Armenia Anahit Manasyan also participated in the dialogue,” reads the press release.