«ՄՏՍ Հայաստան»-ը վաճառելու գործարքը կրկին կարող է մերժվել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «ՄՏՍ Հայաստան»-ի վաճառքի գործարքը կարող է չկայանալ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ հունվարի 17-ին կայանալիք նիստի օրակարգում է «ՄՏՍ Հայաստան»-ը վաճառելու գործարքը մերժելու հարցը։
Որպես հիմնավորում նշվում է այն հանգամանքը, որ ընկերության վաճառքի հետ կապված առարկություն է ներկայացրել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը։
2023թ. նոյեմբերի 3-ին «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն դիմել էր հանձնաժողով՝ տեղեկացնելով, որ Կիպրոսում գրանցված «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությունը ցանկանում է «Արամայո Ինվեսթմենթս Լիմիթեդ» ընկերությունից ձեռք բերել բաժնետոմսերի 100 տոկոսը: Նոյեմբերի 15-ին ՀԾԿՀ-ն հավանություն էր տվել ընկերության վաճառքին։ Այդ ժամանակ ՀԾԿՀ-ի որոշման մեջ նշվում էր, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն ու ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն առարկություններ չեն ներկայացրել։
«ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն բաժնետոմսերի 100 տոկոսը «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությանն օտարելու հարցով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին էր դիմել նաև 2023 թվականի ապրիլին։ Այն ժամանակ ՀԾԿՀ-ն մերժել էր գործարքը՝ նշելով, որ դրան դեմ արտահայտվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը։

Ministry of High-Tech Industry objects to selling MTS Armenia to Russia-based Mobile TeleSystems - UPDATED
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Armenia's Public Services Regulatory Commission will convene a meeting on January 17 to discuss the issue of rejecting the sale of MTS Armenia to Mobile TeleSystems (MTS), the Russia-based network operator.
The agenda of the January 17 meeting of the Public Services Regulatory Commission includes the item on rejecting the sale of MTS Armenia to Mobile TeleSystems (MTS).
The regulator has explained its move by saying that the Armenian High-Tech Industry Ministry has objected to the sale citing national interests.
Earlier in November 2023, the Cyprus-registered Fedilco Group Limited received approval from the Public Services Regulatory Commission to acquire 100% shares of MTS Armenia.
Correction: The earlier version of this article erroneously reported that the January 17 meeting of the regulatory body will discuss rejecting the Fedilco Group Limited request.