ՀՀ ՊԵԿ-ը 2023-ին գերակատարել է նախատեսված ցուցանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն 2023 թվականին գերակատարել է նախատեսված ցուցանիշները։ 2023 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի մասին օրենքով հարկային եկամուտների և պետական տուրքի գծով նախատեսվել էր 2 տրիլիոն 204 միլիարդ դրամ, սակայն փաստացի ՊԵԿ-ի կողմից կատարվել է շուրջ 2 տրիլիոն 222 միլիարդ դրամ։ Գերակատարումը կազմել է շուրջ 18 միլիարդ դրամ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Կարեն Թամազյանը տեղեկացրեց, որ նշված ցուցանիշը գերազանցում է 2022թ. փաստացի կատարողականը շուրջ 296 միլիարդ դրամով կամ 15.4 տոկոսով։
2023 թվականի ընթացքում մաքսային մարմինն ապահովել է շուրջ 529 միլիարդ դրամի հարկային եկամուտներ, որը գերազանցում է 2022 թվականի փաստացի կատարողականը 128 միլիարդ դրամով կամ շուրջ 32 տոկոսով: Ըստ հարկատեսակների մաքսային մարմնի գանձումները ԱԱՀ-ի գծով 27 տոկոսով ավելի է եղել, քան 2022 թվականին, Ակցիզային հարկի գծով՝ ավելի է եղել 29 տոկոսով։
«Մաքսային մարմինը եկամուտները գանձում է ներմուծվող ապրանքներից, ընդ որում՝ 3-րդ երկրներից։ Ասեմ, որ 3-րդ երկրից ներմուծվող ապրանքների քանակն աճել է։ Բնականաբար, դրան զուգահեռ ավելացել են նաև գանձվող գումարները»,-ասաց Կարեն Թամազյանը։
ՀՀ-ի կողմից գանձվող մաքսատուրքերը փոխանցվում են ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե, այնտեղից ՀՀ-ի համամասնությանը համապատասխան որոշակի գումար փոխանցվում է ՀՀ բյուջե։ 2023 թվականի ընթացքում գանձվել է ու ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե փոխանցվել է 187.5 մլրդ դրամ, իսկ Հայաստանը ԵԱՏՄ բյուջեից ստացել է շուրջ 73 մլրդ դրամ, այսինքն` ՀՀ-ի գանձված գումարից 114.5 մլրդ դրամով պակաս:
Մաքսային գանձումներն ըստ ապրանքատեսակների ներկայացնելով՝ Կարեն Թամազյանը տեղեկացրեց, որ 2023 թվականին 2022 թվականի համեմատ մաքսային ցուցանիշների աճը գրանցվել է տրանսպորտի ներմուծման գծով, որին հաջորդում են ծխախոտային արտադրատեսակները, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները, վառելիքային ապրանքները, կենցաղային և համակարգչային տեխնիկան։

КГД Армении превысил показатели, намеченные на 2023 год
Комитет государственных доходов Армении перевыполнил запланированные на 2023 год показатели. Законом О государственном бюджете РА на 2023 год по линии налоговых поступлений и государственных пошлин было предусмотрено 2 трлн 204 млрд драмов, но фактически КГД внес около 2 трлн 222 млрд драмов. Перевыполнение составило около 18 млрд драмов. Заместитель председателя КГД РА Карен Тамазян на пресс-конференции в пресс-холле «Арменпресс» сообщил, что этот показатель превышает показатель 2022 года почти на 296 млрд драмов или 15,4 %.
В 2023 году таможенный орган обеспечил налоговые поступления в размере около 529 миллиардов драмов, что превышает фактические показатели 2022 года на 128 миллиардов драмов или около 32 %. Сборы таможенного органа по видам налогов - на 27% были больше по НДС, по акцизному налогу - на 29%.
«Таможенный орган собирает доходы от ввозимых товаров, в том числе из 3-х стран. Должен сказать, что количество товаров, импортируемых из третьих стран, увеличилось. Естественно, вместе с этим увеличились и взимаемые суммы», - заметил Карен Тамазян.
Собранные РА таможенные пошлины перечисляются в общий бюджет ЕАЭС, оттуда определенная сумма перечисляется в бюджет РА в соответствии с долей РА. За 2023 год в общий бюджет ЕАЭС было собрано и перечислено 187,5 млрд драмов, а из бюджета ЕАЭС Армения получила около 73 млрд драмов, что на 114,5 млрд драмов меньше суммы, собранной РА.
Представляя таможенные сборы по видам продукции, Карен Тамазян сообщил, что в 2023 году по сравнению с 2022 годом рост таможенных показателей зафиксирован в статье импорта транспортных средств, далее следуют табачные изделия, алкогольные и безалкогольные напитки, топливные продукты, бытовые и компьютерное оборудование.