Փաշինյանը խոսել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետը թեմային անդրադարձել է ՆԳՆ-ում նախարարության 2023 թվականի գործունեության հաշվետվության ներկայացման ժամանակ։
«Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված ունենք դեպքերի աճ, ինչը նշանակում է նաև բացահայտման ցուցանիշի աճ։ Այստեղ կա բանավեճ, ավելի ճիշտ ոչ թե բանավեճ, այլ փաստարկներ։ Մեր գործընկերների մի մասն ասում է, որ եթե մենք առավել արդյունավետ պայքարելիս լինեինք թմրամիջոցների դեմ, դա պիտի պաշտոնական վիճակագրության մեջ արտահայտվեր թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունների աճի թվով։ Բայց ես չեմ կարող չհամաձայնել նաև նրա հետ, որ, այնուամենայնիվ, այն եզրակացությունն էլ, որ եթե այդքան բացահայտում ենք` նշանակում է՝ շատ է:
Այստեղ Ոստիկանության և քննչական մարմինների գործառույթն, իհարկե, պարզ է՝ բացահայտել, բայց նախ կիբեռտարածքում նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ հանցավորությունների և հարաբերությունների այս խնդրի հետ առնչվելու ռազմավարություն է պետք ունենալ: Երկրորդը, խնդրի հետ առնչվող միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ է պետք ստեղծել, որպեսզի նրանք ինչ-որ առումով թիմային պատասխանատվություն ունենան: Հաջորդը, ես շատ եմ կարևորում կինոլոգիական ծառայության զարգացումն այս առումով: Եվ պետք է շատ հրատապ և առաջնային այս կոմպլեքս մոտեցմամբ գնալ առաջ»:

YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has called on law enforcement agencies to develop a strategy to deal with drug trafficking.
“We have an increase in the cases concerning drug trafficking, but which also means an increase in the number of [drug busts],” Pashinyan told law enforcement officials during a meeting at the Ministry of Internal Affairs regarding the 2023 report.
“Of course, the function of the police and investigative bodies is to reveal [the crime], but we must first of all have a strategy on how to deal with this problem of crime and relations using new technologies in the cyberspace,” Pashinyan said, referring to the notorious practice of drug dealers selling narcotics through social media channels, particularly Telegram, which is difficult to trace.
“Second of all, an interdepartmental task force dealing with the issue must be created, in order for them to have a team responsibility in some sense. Next, I attach a lot of importance to the development of the K-9 units in this regard. And we must urgently move forward with this complex approach,” he added.