Մահացել է Բաբկեն Արարքցյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 79 տարեկանում կյանքից հեռացել է Հայոց համազգային շարժման հիմնադիր-անդամ, «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Բաբկեն Արարքցյանը։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկությունը հաստատեց «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը։
Բաբկեն Արարքցյանը ծնվել է 1944թ. սեպտեմբերի 16-ին Երևանում: Ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանը՝ մաթեմատիկոսի որակավորմամբ: 1966-1968-ին սովորել է ՌԴ ԳԱ Ստեկլովի անվ. մաթեմատիկայի ինստիտուտի ասպիրանտուրայում: Ֆիզմաթ. գիտությունների թեկնածու, դոցենտ:
1968-71-ին աշխատել է ԳԱԱ հաշվողական կենտրոնում, 1971-1975-ին՝ մաթեմատիկայի, 1975-1977-ին՝ գիտատեխնիկական տեղեկատվության ինստիտուտներում, 1977-1990-ին՝ ԵՊՀ-ում՝ դոցենտ, կիրառական մաթեմատիկայի ամբիոնի վարիչ:
Բաբկեն Արարքցյանը եղել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ: 1988-ի դեկտեմբերի 10-ին ձերբակալվել և մինչև 1989-ի մայիսի 31-ը բանտարկվել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի մյուս անդամների հետ: 1990-1991-ին եղել է ՀՀ ԳԽ նախագահի առաջին տեղակալ։
Արարքցյանը 1991-1995-ին ընտրվել է ՀՀ ԳԽ նախագահ։ Նա 1991-ին եղել է Հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ, 1994-1995-ին՝ ԳԽ Սահմանադրական հանձնաժողովի համանախագահ:
1995-ի հուլիսի 27-ին ընտրվել է Ազգային Ժողովի նախագահ՝ լինելով ՀՀ առաջին գումարման ԱԺ նախագահը։ Այդ պաշտոնից հրաժարական է ներկայացրել 1998թ․ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմի հետ միաժամանակ։

Скончался Бабкен Араркцян
В возрасте 79 лет скончался Бабкен Аракцян, член-основатель Армянского национального движения, член комитета «Карабах», бывший председатель Национального собрания. Эту весть подтвердил «Арменпресс» заместитель председателя партии «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян.
Бабкен Аракцян родился 16 сентября 1944 года в Ереване. Он окончил Московский государственный университет по специальности математик. В 1966-1968 годах учился в аспирантуре математического института им. Г.А. Стеклова Академии наук Российской Федерации. Он был кандидатом физико-математических наук.
С 1968 по 1971 год работал в Вычислительном центре Национальной академии наук. С 1971 по 1975 год - в Институте математики, с 1975 по 1977 год - в Институте научно-технической информации, с 1977 по 1990 год - доцент, заведующий кафедрой прикладной математики ЕГУ.
Бабкен Аракцян был членом комитета «Карабах». 10 декабря 1988 г. он был арестован и находился в заключении до 31 мая 1989 г. вместе с другими членами комитета «Карабах». В 1990-1991 годах был первым заместителем председателя Верховного совета Армянской ССР.
В 1991-1995 годах Аракцян был председателем Верховного совета Армянской ССР/Республики Армения. В 1991 году он был председателем Центральной комиссии референдума, в 1994-1995 годах-сопредседателем Конституционной комиссии Верховного Совета.
27 июля 1995 года был избран председателем Национального собрания Республики Армения первого созыва. Он ушел с этой должности в 1998 году, вместе с командой первого президента РА Левона Тер-Петросяна.