Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը հենց այն դրական քայլն է, որն անհրաժեշտ է խաղաղության ճանապարհին. ԵԱՀԿ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿգործողնախագահ,Հյուսիսային Մակեդոնիայիարտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը որակել է որպես դրական քայլ՝ կայուն խաղաղության ճանապարհին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բույար Օսմանին նման դիրքորոշում է հայտնել X-ի իր միկրոբլոգում գրառմամբ:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը հենց այն դրական քայլն է, որն անհրաժեշտ է կայուն խաղաղության ճանապարհին։ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է օգնել՝ որպես շարունակական երկխոսության հարթակ և որպես պայմանագրերի իրականացման գործընկեր»,-նշել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմըդեկտեմբերի 7-ին հրապարակել էին համատեղհայտարարություն։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որԱդրբեջանիՀանրապետություննազատէարձակում32 հայ զինծառայողի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողի։

Совместное заявление РАи Азербайджана — позитивный шаг, необходимый на пути к миру. Председатель ОБСЕ
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Буяр Османи назвал совместное заявление Армении и Азербайджана позитивным шагом на пути к устойчивому миру.
Как передает Арменпресс, такую ​​позицию Буяр Османи выразил в своем микроблоге X.
"Совместное заявление Армении и Азербайджана является позитивным шагом, который необходим на пути к устойчивому миру. ОБСЕ готова помочь как площадка для постоянного диалога и как партнер в реализации договоренностей", - заявил действующий председатель ОБСЕ.
7 декабря аппарат премьер-министра РА и администрация президента Азербайджанской Республики опубликовали совместное заявление.
В результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики была достигнута договоренность о том, что Азербайджанская Республика освободит 32 армянских военнослужащих, а Республика Армения, в свою очередь, освободит двух азербайджанских военнослужащих.