Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը հենց այն դրական քայլն է, որն անհրաժեշտ է խաղաղության ճանապարհին. ԵԱՀԿ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿգործողնախագահ,Հյուսիսային Մակեդոնիայիարտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը որակել է որպես դրական քայլ՝ կայուն խաղաղության ճանապարհին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բույար Օսմանին նման դիրքորոշում է հայտնել X-ի իր միկրոբլոգում գրառմամբ:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը հենց այն դրական քայլն է, որն անհրաժեշտ է կայուն խաղաղության ճանապարհին։ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է օգնել՝ որպես շարունակական երկխոսության հարթակ և որպես պայմանագրերի իրականացման գործընկեր»,-նշել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմըդեկտեմբերի 7-ին հրապարակել էին համատեղհայտարարություն։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որԱդրբեջանիՀանրապետություննազատէարձակում32 հայ զինծառայողի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողի։

OSCE: Joint statement by Armenia, Azerbaijan is positive step forward on path to sustainable peace
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS.The OSCE stands ready to help as a platform for continued dialogue between Armenia and Azerbaijan, the OSCE Chairperson-in-Office and Foreign Minister of North Macedonia, Bujar Osmani, said on social media.
“Yesterday’s joint statement by Armenia and Azerbaijan is exactly the sort of positive step forward needed on the path to sustainable peace. The OSCE stands ready to help as a platform for continued dialogue & as an implementation partner for agreements,” heposted onXon Friday.
In a jointstatement Armenia and Azerbaijan reconfirmed their intention to normalize relations and to reach the peace treaty on the basis of respect for the principles of sovereignty and territorial integrity.
Driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Azerbaijan releases 32 Armenian military servicemen. In its turn, driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Armenia releases 2 Azerbaijani military servicemen.