«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործման հարցում ԵՄ-ն Հայաստանի համախոհն է․ ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը կարծում է, որ որոշ ժամանակ հետո Հայաստանը կունենա համախոհներ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կյանքի կոչելու հարցում։ ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում։
«Ես կարծում եմ, որ ինչ-որ ժամանակ հետո, մենք կունենանք նաև համախոհներ, որոնք կցանկանան ներդրումներ անել այդ ծրագրի (խմբ․ »Խաղաղության խաչմերուկ) իրագործման մեջ մասնակցություն ունենալու համար»,- նշել է նախագահը։
Նա նշել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի հարցում Հայաստանն այս պահին էլ ունի համախոհ՝ հստակեցնելով, որ խոսքը ԵՄ-ի մասին է։ «Կարող եմ ասել, որ նրանք պատրաստակամ են։ Միայն մենք մասնագիտական առումով աշխատանք ունենք անելու»,- հավելել է նախագահը։
Վահագն Խաչատուրյանը հիշեցրել է, որ օրերս Երևանում «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի թեմայով քննարկում է տեղի ունեցել, որին մասնակցել են փորձագետներ Իրանից, Հնդկաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից։ Նրա խոսքով՝ նման նախաձեռնությունները շատ կարևոր են․ «Ամեն ինչ այսպես է ծնվում։ Այնպես չի լինում, որ ասես՝ «ես լավ գաղափար ունեմ, ինչո՞ւ ոչ ոք չի լսում»։ Այդպես չի լինում։ Պետք է կարողանալ այդ ամենը մատուցել»,- մանրամասնել է ՀՀ նախագահը։
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանը պետք է կարողանա «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի շարունակությունն էլ տեսնել դեպի տարբեր ուղղություններ, ինչի շնորհիվ այդ նախագիծն ավելի գրավիչ կարող է լինել։

В вопросе реализации проекта «Перекресток мира» ЕС является единомышленником Армении: президент РА
Президент Армении Ваагн Хачатурян считает, что через какое-то время у Армении появятся единомышленники в вопросе реализации проекта «Перекресток мира». Об этом президент сказал в интервью «Арменпресс».
«Я считаю, что через какое-то время у нас появятся единомышленники, которые захотят инвестировать, чтобы поучаствовать в реализации этого проекта», - заявил президент.
Он отметил, что в реализации «Перекрестка мира» у Армении есть партнер-единомышленник, дав понять, что речь идет о ЕС. «Могу сказать, что они готовы. Только нам есть над чем поработать в профессиональном плане», - добавил президент.
Ваагн Хачатурян напомнил, что несколько дней назад в Ереване прошло обсуждение этого проекта, в которой приняли участие эксперты из Ирана, Индии, Грузии и Турции. По его словам, подобные инициативы очень важны. «Все так и появляется. Не бывает так, чтобы, как только вы скажете: «У меня есть хорошая идея» и все прислушались к ней. Так не бывает. Мы должны быть в состоянии все это обеспечить», - уточнил президент РА.
Он также добавил, что Армения должна видеть и продолжение «Перекрестка мира» в разных направлениях, благодаря чему этот проект может стать более привлекательным.