Մերձավորարևելյան վերջին զարգացումներն անմիջականորեն անդրադարձել են հայ համայնքների կենսակերպի վրա. դիվանագետները խոսել են հիմնախնդիրների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի, Թունիսի և Մարոկկոյի արաբական հանրապետություններում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արշակ Փոլադյանի կարծիքով՝ մերձավորարևելյան վերջին զարգացումներն անմիջականորեն անդրադարձել են հայ համայնքների կենսակերպի վրա և այսօր բնականաբար առաջնահերթություն է դարձել անվտանգության հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում կազմակերպված գիտաժողովի ժամանակ Փոլադյանը նշեց, որ այսօր հնարավորության սահմաններում անհրաժեշտ է գոնե եղածը պահպանել և այդ գործում շատ կարևոր է հատկապես Հայաստանի աջակցությունը մեր հայրենակիցներին, ովքեր դեռ ապրում են մերձավորարևելյան երկրներում, հետևաբար անվտանգության հարցն օրակարգի ամենակարևոր խնդիրներից է։
Արշակ Փոլադյան.jpg (576 KB)
«Մերձավորարևելյան տարածաշրջանը շարունակում է մեզ համար լինել կենսական, որտեղ ապրում է մեր ժողովրդի մի ստվար հատվածը։ Երբ խոսում ենք Հայոց ցեղասպանությունից հետո գոյացած հայ համայնքների և առհասարակ հայ-արաբական հարաբերությունների մասին, ապա առաջին պլան է մղվում այն պատմական իրողությունը, որ այդ հարաբերություններն ունեն ավելի քան երկուհազարամյա պատմություն։ Այդ ամբողջ ժամանակահատվածում բավականին ջերմ կապեր են հաստատվել։ Ցեղասպանությունից հետո, անշուշտ, մեր հայրենակիցներից շատերը բռնագաղթվեցին և իրենց փրկությունը գտան մերձավորարևելյան երկրներում՝ հատկապես Սիրիայում, Լիբանանում, Իրաքում»,-ասաց դիվանագետը։
Փոլադյանի խոսքով՝ նշված տարածաշրջանում անցյալ դարավերջից սկսած և այսօր էլ ընթացող ռազմաքաղաքական բուռն փոփոխություններն իրենց հերթին որոշակի ազդեցություն թողեցին նաև հայ համայնքների կենսագործունեության վրա, որոնք տարբեր դրդապատճառներով նոսրացան։ Օրինակ՝ Լիբանանում նախորդ դարավերջին ունեինք 250 հազար հայերից բաղկացած հզոր համայնք, բայց նրանց թվաքանակը, հատկապես Լիբանանում տեղի ունեցած քաղաքացիական պատերազմից հետո զգալիորեն նվազեց։ Մյուս համայնքներում նույն իրավիճակն է՝ պայմանավորված Եգիպտոսում, Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներով։ Սիրիայում ավելի քան տասը տարի տևած եղբայրասպան պատերազմի արդյունքում 120 հազար հայերից բաղկացած համայնքում մնացել է 30-40 հազար հայ։
ՀՀ-ում Սիրիայի արաբական հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանն իր հերթին շեշտեց ակադեմիայի կողմից սփյուռքահայությանն առնչվող թեմաները գիտական շրջանառության մեջ դնելու և նման մակարդակով քննարկման առարկա դարձնելու գործելաոճը։
Նոռա.jpg (520 KB)
«Ելնելով այն փաստից, որ Միջին Արևելքի արաբական երկրների հայ համայնքները տարբերվում են միմյանցից կենցաղային և դրանցում առկա իրավիճակի առումով, ուստի պետք է հայ համայնքները դիտարկել որպես առանձին միավորներ, նրանց ցուցաբերել առանձնակի մոտեցում։ Այդուհանդերձ, այդ համայնքներն ունեն մի քանի ընդհանրություններ, ինչը պայմանավորված է առկա մարտահրավերներին դիմակայելու հանգամանքով։ Նախևառաջ՝ հայ համայնքների գլխին կախված է նոսրանալու և թուլանալու վտանգը։ Երկրորդ խնդիրն այն է, որ մարդիկ գնալով ավելի քիչ են խոսում արևմտահայերեն։ Երրորդ՝ այսօր հայ համայնքների տնտեսական աղբյուրները նվազել են։ Չորրորդ խնդիրը պակաս կարևոր չէ և առնչվում է հայ ինքնության պահպանությանը»,-ասաց Արիսյանը։
Դեսպանը կենտրոնացավ հատկապես Սիրիայի կողմից վարվող քաղաքականության վրա՝ ընդգծելով, որ տասնյակ տարիներ տեղի իշխանությունները սատարել են և այսօր էլ աջակցում են տեղաբնակ հայերին։ Սիրիայի կառավարությունը խորապես ընկալում է այն իրողությունը, որ տվյալ արաբական երկիրն աչքի է ընկնում նախևառաջ իր բազմամշակութայնությամբ, ուստի գործում է՝ ելնելով այդ սկզբունքից։ Հայկական համայնքին սատարելու օրինակներից է հայկական կազմակերպությունների, դպրոցների, ազգային, կրոնական կառույցների անխափան գործունեության ապահովումը պետական մակարդակով։ Այդ գործում, անշուշտ, կարևոր է նաև Հայաստանի զորակցությունը։ Արիսյանի խոսքով՝ Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքները գոյատևելու իրավունք ունեն, և նրանց օժանդակելու գործում Սիրիայի կառավարության գործելակերպը կարող է օրինակելի մոդել լինել շատ երկրների համար։

Последние ближневосточные события непосредственно повлияли на жизнедеятельность армянских общин: мнения дипломатов
Чрезвычайный и полномочный посол РА в арабских республиках Сирии, Тунисе и Марокко Аршак Поладян считает, что последние события на Ближнем Востоке напрямую повлияли на жизнедеятельность армянских общин, и сегодня вопрос их безопасности, естественно, стал первостепенным.
Как передает «Арменпресс», на конференции, организованной в Национальной академии наук РА, Аршак Поладян, выступая, заметил, что сегодня, по мере возможности, необходимо сохранить хотя бы имеющееся, и в этом деле особенно важна поддержка Армении нашим соотечественникам, которые живут в ближневосточных странах, следовательно, вопрос безопасности является одним из важнейших вопросов повестки.
«Для нас по-прежнему жизненно важен регион Ближнего Востока, где проживает значительная часть нашего народа. Когда мы говорим об армянских общинах, образовавшихся после Геноцида армян, и об армяно-арабских отношениях в целом, на первый план выходит та историческая реальность, что эти отношения имеют историю, насчитывающую более двух тысяч лет. За этот период установились достаточно теплые связи. Конечно, и после геноцида, многие наши соотечественники эмигрировали и нашли свое спасение в странах Ближнего Востока, особенно в Сирии, Ливане, Ираке», - подчеркнул дипломат.
По мнению Поладяна, бурные военно-политические изменения в регионе, начавшиеся в конце прошлого века и продолжающиеся до сих пор, оказали определенное влияние на жизнедеятельность армянских общин, которые по разным причинам довольно поредели. К слову, в Ливане в конце прошлого века была мощная община в 250 000 армян, но их численность значительно сократилась, особенно после гражданской войны в Ливане. Такая же ситуация и в других общинах из-за недавних событий в Египте, Сирии и Ираке. В результате продолжавшейся более десяти лет братоубийственной войны в Сирии в общине, состоящей из 120 000 армян, осталось лишь 30-40 000 армян.
Чрезвычайный и полномочный посол Сирийской Арабской Республики в РА Нора Арисян подчеркнула стиль работы академии по введению в научный оборот тем, касающихся армян диаспоры, и превращению их в предмет обсуждения на подобном уровне.
«Исходя из того, что армянские общины арабских стран Ближнего Востока отличаются друг от друга по своей повседневной жизни и нынешнему положению, необходимо их рассматривать как отдельные образования и проявлять к ним дифференцированный подход. Тем не менее, эти общины имеют и ряд общих черт, что обусловлено обстоятельствами решения существующих проблем. Прежде всего, угроза поредения и ослабления нависшая над армянскими общинами. Вторая проблема заключается в том, что люди все меньше и меньше говорят на западноармянском языке. В-третьих, экономические ресурсы армянских общин сегодня довольно сократились. Четвертая проблема не менее важна, она связана с сохранением армянской идентичности», - сказала Нора Арисян.
Посол особо остановилась на политике, проводимой Сирией, подчеркнув, что власти на протяжении десятков лет поддерживали местных армян и поддерживают их и до сих пор. Сирийское правительство осознает тот факт, что эта арабская страна выделяется, прежде всего, своим мультикультурализмом, поэтому действует исходя из этого принципа. Одним из примеров поддержки армянской общины является обеспечение бесперебойной деятельности армянских организаций, школ, национальных и религиозных структур на государственном уровне. Безусловно, в этом вопросе важна и поддержка Армении. Нора Арисян уверена, что армянские общины Ближнего Востока имеют право на выживание, и действия сирийского правительства по оказанию им помощи могут стать образцом для многих других стран.