Լոնդոնում տեղի ունեցած հայ-բրիտանական ռազմավարական խորհրդակցությունների շրջանակում քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնում նոյեմբերի 28-ին տեղի են ունեցել հայ-բրիտանական 6-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցությունները։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը։
Խորհրդակցություններին ներկա է եղել նաև Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն ու պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Լևոն Այվազյանը բրիտանացի գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգության իրավիճակը և տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանն ուղղված հայկական կողմի քայլերը, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ներկայացվել են նաև ՀՀ զինված ուժերում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները։
Կողմերը հանգամանորեն քննարկել են երկկողմ ռազմական համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները։
Երկուստեք արձանագրվել են մի շարք նոր ոլորտներում առկա համագործակցային զգալի ներուժը և այն կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը, որոնց շուրջ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության ու միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և ՄԹ պաշտպանության նախարարության Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության հարցերով տնօրեն Դեյվիդ Մորգանը ստորագրել են պաշտպանության ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության 2023-2024 թթ. ծրագիրը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 7-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցություններն անցկացնել Երևանում։

В ходе армяно-британских стратегических консультаций в Лондоне были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества
28 ноября в Лондоне прошли шестые армяно-британские оборонные стратегические консультации. Армянскую делегацию возглавил начальник Управления оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны РА Левон Айвазян.
На консультациях присутствовал и чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Варужан Нерсесян.
Как передает «Арменпресс», Министерство обороны РА сообщило, что были обсуждены вопросы региональной и международной безопасности, а также двустороннего сотрудничества в сфере обороны.
Левон Айвазян представил своим британским коллегам ситуацию безопасности вокруг Армении и шаги, предпринятые армянской стороной в направлении регионального мира и стабильности, в том числе и проект «Перекресток мира». Были представлены масштабные реформы, проводимые в Вооруженных силах РА.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития двустороннего оборонного сотрудничества.
Обе стороны отметили значительный потенциал сотрудничества по ряду новых направлений и готовность реализовать достигнутые договоренности.
По итогам консультаций начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества Минобороны РА Левон Айвазян и директор Минобороны Великобритании по вопросам политики в России, Восточной Европе и Центральной Азии Дэвид Морган подписали программу армяно-британского сотрудничества в сфере обороны на 2023-2024 годы.