ԱԺ նախագահը չի մասնակցի ՀԱՊԿ-ի շրջանակում դեկտեմբերին նախատեսված միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի մասնակցելու ՀԱՊԿ-ի շրջանակում դեկտեմբերին նախատեսված միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ալեն Սիմոնյանն այս մասին հայտարարեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Ես տեղեկացրել եմ ՀԱՊԿ-ի գործընկերներին, որ տվյալ միջոցառմանը չեմ մասնակցելու, նրանցից մինչև հիմա պատասխան չկա և կարծում եմ չի լինի։ Համոզված եմ, որ չմասնակցելու պատճառները նրանց հասկանալի են»,- ասաց Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ դա ամենևին հարաբերությունների սառեցում չէ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշում չունի։
«Բայց ես գտնում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում իմ մասնակցությունը տվյալ միջոցառմանը նպատակահարմար չէ։ Իսկ իրավիճակն այն է, որ ՀԱՊԿ-ը չի կատարում և նախկինում նույնպես չի կատարել իր պարտավորությունները», - եզրափակեց ԱԺ նախագահը։

YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan has said he won’t participate in an upcoming CSTO event scheduled to take place in December.
“I have informed my CSTO colleagues that I will not participate in that given event, and there’s been no answer from them so far and I don’t think there will be. I am sure that the reasons of my non-participation are clear for them,” Simonyan said, adding that this doesn’t mean that relations with the organization are being frozen.
He said that Armenia has no decision to withdraw from CSTO.
“But I think that in the current situation my participation in the given event would be inappropriate. And the situation is such that the CSTO hasn’t been fulfilling its obligations,” the Speaker said.