«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն արձագանքել է Արդարադատության միջազգային դատարանի նոյեմբերի 17-ի վճռին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունը հայտարարությամբ ողջունել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի նոյեմբերի 17-ի որոշումը՝ նշելով, որ այն բխում է իրողությունների փաստացի և օբյեկտիվ գնահատականից։ Միությունը որոշումը խիստ կարևորել է այն առումով, որ դրա իրականացումը կարող է հիմք դառնալ ապագայում նման իրողությունների կանխարգելման համար, որովհետև հակառակ պարագայում անհնար կլինի ապահովագրել մեր տարածաշրջանում խաղաղ ու անվտանգ գոյակցությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ նշված է. «ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը 2023 թ․ նոյեմբերի 17-ինՌասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի ներքո քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի դատական գործի շրջանակներում կայացրել է որոշում, որում միաժամանակ արձանագրվել է սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումը «Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության խոցելիության և սոցիալական անկայուն իրավիճակի տևական ազդեցության պայմաններում»՝ պարտադրելով Ադրբեջանին՝
- ապահովել 2023թ. սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղը լքած և վերադառնալ ցանկացող մարդկանց անվտանգ, անարգել և արագ վերադարձը, ապահովել Լեռնային Ղարաբաղում 2023թ. սեպտեմբերի 19-ից հետո մնացած մարդկանց անվտանգ, անարգել և արագ հեռանալը ցանկության դեպքում, ապահովել 2023թ. սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղում մնացած կամ վերադարձած մարդկանց ուժի կիրառումից կամ ահաբեկումից, որը կարող է նրանց փախուստի պատճառ դառնալ,
- պաշտպանել և պահպանել գրանցամատյանները, անձը հաստատող և մասնավոր սեփականությանն առնչվող փաստաթղթերը և գրառումները, որոնք վերաբերում են առաջին կետում նշված անձանց և պատշաճ կերպով հաշվի առնել այդ փաստաթղթերը և գրառումները իր վարչական և օրենսդրական պրակտիկայում:
Դատարանը նաև պարտավորեցրել է Ադրբեջանին «ութ շաբաթվա ընթացքում հաշվետվություն ներկայացնել կիրառված ժամանակավոր միջոցների և Դատարանում Ադրբեջանի ներկայացուցչի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ»։
Մենք ողջունում ենք Արդարադաության դատարանի այս որոշումը, որը բխում է իրողությունների փաստացի և օբյեկտիվ գնահատականից։ Կայացված որոշումը խիստ կարևոր է, որովհետև դրա իրականացումը կարող է հիմք դառնալ ապագայում նման իրողությունների կանխարգելման համար, որովհետև հակառակ պարագայում անհանար կլինի ապահովագրել մեր տարածաշրջանում խաղաղ ու անվտանգ գոյակցությունը։
Սակայն չենք կարող չարձանագրել նաև, որ սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկ զտումը հետևանք էր նախկինում գործված հանցանքների անպատժելիության։ Ասվածի վառ ապացույցն է պատմական Գարդմանի, Շիրվանի և Նախիջևանի ողջ տարածքից ավելի քան կես միլիոն հայության բռնի տեղահանումը, հայրենազրկումը և մշակութային ցեղասպանությունը, որը մինչ օրս մնացել է անպատիժ։
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայության իրավունքների պաշտպանությունը լավագույն նախադեպը կարող է լինել, որն անհրաժեշտաբար պետք է տարածվի1988-1992թթ․ պատմական Գարդմանի, Շիրվանի ու Նախիջևանի տարածքից բռնի տեղահանված էթնիկ հայերի նկատմամբ։
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը՝ որպես1988-1992թթ․ տեղահանված հայերի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման ու պաշտպանության համար ստեղծված կազմակերպություն, կոչ է անում միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին, միջազգային դատարաններին քննության առնել նաև վերոնշյալ խնդիրը և տալ արդարացի գնահատական ու առաջարկել համապատասխան լուծումներ»։

Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” отреагировал на решение Международного суда ООН
Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” приветствовал решение Международного суда ООН от 17 ноября, отметив, что оно вытекает из фактической и объективной оценки реалий. Союз придал этому решению большое значение в том смысле, что его реализация может стать основой для предотвращения подобных реалий в будущем, поскольку в противном случае будет невозможно обеспечить мирное и безопасное сосуществование в нашем регионе.
Как сообщает Арменпресс, в заявлении всеармянского союза “Гардман-Ширван-Нахиджеван” говорится:
“Международный суд ООН 17 ноября 2023 года в рамках судебного дела “Применение Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации” (Армения против Азербайджана) было принято решение, согласно которому зафиксировано, что после 19 сентября в отношении населения Нагорного Карабаха была проведена этническая чистка “в условиях влияния долгосрочного последствия уязвимости и социальной нестабильности населения Нагорного Карабаха”, а также обязывает Азербайджан:
обеспечить, чтобы лица, покинувшие Нагорный Карабах после 19 сентября 2023 года и желающие вернуться в Нагорный Карабах, могли сделать это безопасным, беспрепятственным и быстрым образом; обеспечить, чтобы лица, которые остались в Нагорном Карабахе после 19 сентября 2023 года и желают покинуть Нагорный Карабах, могли сделать это безопасным, беспрепятственным и быстрым образом; и обеспечить, чтобы лица, которые остались в Нагорном Карабахе после 19 сентября 2023 года или вернулись в Нагорный Карабах и желают остаться, были свободны от применения силы или запугивания, которые могут заставить их бежать;
защищать и сохранять регистрационные документы, документы, удостоверяющие личность, а также документы и записи о частной собственности, которые касаются лиц, указанных в подпункте (1), и должным образом учитывать такие документы и записи в своей административной и законодательной практике.
Суд также обязал Азербайджан “в течение восьми недель представить отчет о примененных временных мерах и предпринятых шагах для выполнения обязательств, взятых на себя представителем Азербайджана в Суде”.
Мы приветствуем это решение Суда, которое основано на фактической и объективной оценке фактов. Принятое решение очень важно, поскольку его реализация может стать основой для предотвращения подобных реалий в будущем, ведь в противном случае невозможно будет обеспечить мирное и безопасное сосуществование в нашем регионе.
Однако нельзя не констатировать, что этническая чистка, произошедшая в Нагорном Карабахе после 19 сентября, стала следствием безнаказанности совершенных ранее преступлений. Ярким доказательством этого является насильственное переселение, депатриация и культурный геноцид более полумиллиона армян со всей территории исторических Гардмана, Ширвана и Нахичевани, оставшийся безнаказанным и по сей день.
Защита прав насильственно переселенных армян из Нагорного Карабаха может стать лучшим прецедентом, который обязательно следует распространить в отношении этнических армян, насильственно переселенных с исторических территорий Гардмана, Ширвана и Нахичевани в 1988-1992 гг..
Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” как организация, созданная для восстановления и защиты нарушенных прав вынужденных переселенцев 1988-1992 гг., призывает международные правозащитные организации и международные суды также изучить вышеуказанную проблему, дать справедливую оценку и предложить соответствующие решения”.