Էթնիկ զտումների հետևանքով 500 հազարից ավելի հայեր այլևս հնարավորություն չունեն ապրելու իրենց հայրենիքում․ ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փարիզի խաղաղության ֆորումի փաստաթղթերի հիմնական արձանագրություններից մեկն այն է, որ աշխարհում 2 միլիարդ մարդ ապրում է հակամարտություններից տուժած շրջաններում: Հայաստանի Հանրապետության տեսանկյունից ավելի ճշգրիտ կլինի այդ նախադասությունը ձևակերպել հետևյալ կերպ՝ էթնիկ զտումների հետևանքով 500 հազարից ավելի հայեր այլևս հնարավորություն չունեն ապրելու իրենց հայրենիքում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս տեսակետը հայտնեց Փարիզի «Խաղաղության 6-րդ համաժողովի» պանելային քննարկման ժամանակ։
«500 հազարն Ադրբեջանից բռնի տեղահանված ու էթնիկ զտումների հետևանքով փախստական դարձած հայերի թիվն է։ Նրանցից մոտ 360 000-ը բռնի տեղահանվել են Ադրբեջանից 90-ականների սկզբից՝ Սումգայիթի ու Բաքվի ջարդերի և հայատյացության հետևանքով։ Այդ ժամանակից ի վեր հայատյացությունն Ադրբեջանում պետական քաղաքականություն է։ Իսկ մինչ այդ, Խորհրդային Միության օրոք, վարչական և հոգեբանական ճնշումների պատճառով հայերը ստիպված էին լքել Նախիջևանը և Ադրբեջանի շատ այլ տարածքներ։ 2020 թ.-ի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում շուրջ 26000 հայ լքել է Լեռնային Ղարաբաղը: Իսկ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ հարձակման և էթնիկ զտումների հետևանքով մեկ շաբաթվա ընթացքում շուրջ 105 000 հայեր ստիպված են եղել լքել Լեռնային Ղարաբաղը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց, որ հայկական կողմը երկար ժամանակ ահազանգել է միջազգային հանրությանը, որ նման հեռանկարը գնալով ավելի ու ավելի իրատեսական է դառնում հատկապես 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումից հետո։
«Բայց միջազգային հանրությունը համարժեք միջոցներ չձեռնարկեց, և մենք չենք կարող մեղադրել այն մարդկանց, ովքեր պնդում են, որ հայերի բռնի տեղահանումը Լեռնային Ղարաբաղից տեղի է ունեցել որոշ միջազգային խաղացողների լուռ կամ կուլիսային համաձայնությամբ։ Այնուամենայնիվ, հարգելի մասնակիցներ, ես չեմ եկել խաղաղության այս ֆորումի ընթացքում խոսելու պատերազմի մասին։ Ես եկել եմ խոսելու խաղաղության մասին, թեև Ադրբեջանը սկսել է Հայաստանի Հանրապետությանն անվանել «Արևմտյան Ադրբեջան»՝ հայերի էթնիկ զտման իր պլանի նվազագույնն իրագործելուց հետո»,- ընդգծեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի դպրոցներում, բուհերում, ԶԼՄ-ներում քարոզվում է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգը, որը Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր պատերազմ նախապատրաստելու հայեցակարգ է։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այս ամենը կատարվում է չնայած այն բանին, որ կողմերը կարծես մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, չնայած այն հանգամանքին, որ վերոնշյալ խնդիրները լուրջ հարցեր են առաջացնում Ադրբեջանի անկեղծության վերաբերյալ։

В результате этнической чистки более 500 тыс. армян больше не имеют возможности жить на родине: премьер-министр Армении
Одним из ключевых выводов документов Парижского форума мира является то, что 2 млрд человек в мире живут в районах, затронутых конфликтом. С точки зрения Республики Армения, правильнее было бы сформулировать это предложение так: в результате этнической чистки более 500 тысяч армян больше не имеют возможности жить на своей родине.
Как сообщает Арменпресс, такую точку зрения высказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе панельной дискуссии в рамках 6-го Парижского форума мира.
“500 тысяч - это число армян, насильственно переселенных из Азербайджана и ставших беженцами в результате этнической чистки. Около 360 тысяч из них были насильственно переселены из Азербайджана с начала 90-х годов в результате сумгаитских и бакинских погромов и армянофобии. С тех пор армянофобия стала государственной политикой в Азербайджане. А до этого, во времена Советского Союза, из-за административного и психологического давления армяне были вынуждены покинуть Нахичевань и многие другие районы Азербайджана. Во время 44-дневной войны 2020 года Нагорный Карабах покинули около 26 тысяч армян. А в результате широкомасштабного нападения и этнических чисток, проведенных Азербайджаном против Нагорного Карабаха 19 сентября, около 105 тысяч армян были вынуждены покинуть Нагорный Карабах в течение недели”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении напомнил, что армянская сторона давно предупреждала международную общественность о том, что такая перспектива становится все более реальной, особенно после незаконной блокады Лачинского коридора в декабре 2022 года.
“Но международное сообщество не приняло адекватных мер, и мы не можем винить тех людей, которые утверждают, что насильственное переселение армян из Нагорного Карабаха произошло по молчаливому или закулисному согласию некоторых международных игроков. Однако, уважаемые участники, я пришел на этот мирный форум не для того, чтобы говорить о войне. Я пришел говорить о мире, хотя Азербайджан начал называть Республику Армения “Западным Азербайджаном” после реализации минимума своего плана этнической чистки армян”, - подчеркнул Пашинян, добавив, что школы, университеты и средства массовой информации Азербайджана пропагандируют концепцию так называемого “Западного Азербайджана”, представляющей собой концепцию подготовки новой войны против Республики Армения.
По словам премьер-министра Армении, все это происходит, несмотря на то, что стороны, кажется, близки к подписанию мирного договора, несмотря на то, что вышеупомянутые проблемы вызывают серьезные вопросы об искренности Азербайджана.