Բաքվի դատարանը 65-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բաքվի ռազմական դատարանում ավարտվել է Լաչինի միջանցքով Հայաստանի Հանրապետություն անցնելու ժամանակ ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության աշխատակիցների կողմից ապօրինի առևանգված Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի գործովդատավարությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ադրբեջանում Վագիֆ Խաչատրյանին շինծու մեղադրանք են առաջադրել՝ իբր Խոջալուի շրջանի Մեշալի գյուղում «ցեղասպանություն իրականացնելու համար»:
Դատարանը որոշում է կայացրել Վագիֆ Խաչատրյանին դատապարտել 15 տարվա ազատազրկման։
ԱնհետաձգելիբուժօգնությունստանալուհամարԼեռնային ՂարաբաղիցՀայաստանտեղափոխվողՎագիֆԽաչատրյանինԱդրբեջանիսահմանապահծառայությանաշխատակիցներըառևանգել և Բաքու են տեղափոխել 2023թ.հուլիսի 29–ին։

Azeri court sentences kidnapped ICRC evacuee from Nagorno-Karabakh to 15 years in prison
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. A Baku court has sentenced Vagif Khachatryan, the elderly ethnic Armenian man from Nagorno-Karabakh who was kidnapped by Azeri border guards during his ICRC-mediated medical evacuation on July 29, to 15 years in prison on fabricated war crime charges.
Prominent lawyer Siranush Sahakyansaidthat the kidnapping constitutes extraordinary rendition in terms of international law and a due process is therefore ruled out.
The kidnapped man’s daughter, in aplea to the UN to ensure the safe release of her 65-year-old father, said that all charges pressed by the Azeri prosecution are fabricated and her father is innocent.