Ադրբեջանը նույնիսկ հայերի դատարկ տների անվտանգությունը չի ապահովում. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպանԷդմոն Մարուքյանը ներկայացրել է տեսանյութ, որում ադրբեջանցի զինվորը տակնուվրա է անում հայ ընտանիքի լքված տունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ևս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ 10 ամիս շրջափակման մեջ պահելուց հետո Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին ռազմական հարձակում սկսեց ԼՂ-ի դեմ՝ իրականացնելով հայերի էթնիկ զտումներ Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքից, Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպանԷդմոն Մարուքյանը սոցցանցի X հարթակում տեղադրել է վերոնշյալ տեսանյութը:
«Ահա թե ինչ են անում ադրբեջանցիները հայերի լքված տների հետ, մինչդեռ միջազգային հանրությունը շարունակում էր պնդել, որ Ադրբեջանը պարտավոր է երաշխավորել հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը, իսկ Ադրբեջանը պատասխանում էր, թե իրենք անպայման կապահովեն այդ ամենը»,- գրել է Մարուքյանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը նույնիսկ չի ապահովում հայերի դատարկ տների, այդ տներում՝ նրանց ունեցվածքի, այդ թվում՝ մանկական խաղալիքների անվտանգությունը։ Ըստ նրա՝ այդ վայրենությունն, այդուհանդերձ, ոչ մի պատժամիջոց կամ դատապարտում չի ստանում նույն միջազգային հանրության կողմից։

Disturbing video shows Azeri soldier ransacking children’s room in abandoned home of Armenians in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. A video posted online shows an Azeri soldier plundering an abandoned house of Armenians in Nagorno-Karabakh.
The Azeri soldier, visibly ecstatic, was filmed presumably by one of his comrades, who is heard reveling behind the camera.
The Azerbaijani soldier is seen ransacking the children’s room and grabbing stuffed toys.
In a post on X, Armenian Ambassador-at-Large Edmon Marukyan called out the international community for not responding to the ‘savagery.’
“After keeping the people of Nagorno-Karabakh under a blockade for 10 months, Azerbaijan launched a military offensive against Nagorno-Karabakh on September 19, carrying out an ethnic cleansing of Armenians from the entire territory of Nagorno-Karabakh. Now, this is what Azeris are doing with the abandoned homes of Armenians. Meanwhile, the international community kept insisting that Azerbaijan is obliged to guarantee the rights and security of Armenians, and Azerbaijan kept responding that they will surely ensure all of that. It turns out, however, that Azerbaijan does not even ensure the safety of empty houses of Armenians, their property in those houses, including children’s toys. Nevertheless, this savagery does not receive any sanctions or condemnation from the same international community," Marukyan said.