ԵԱՏՄ երկրներից Հայաստան զբոսաշրջիկների թվի աճը կազմել է 65 տոկոս. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ անդամակցության տեսանկյունից 2023 թվականին Հայաստանում մի շարք ոլորտներում տեղի են ունեցել դրական փոփոխություններ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Առաջին 9 ամիսներին զբոսաշրջիկների աճը ԵԱՏՄ երկրներից կազմել է մոտ 65 տոկոս՝ այն դեպքում, երբ մեր զբոսաշրջության աճը մի փոքր ավելի քիչ է, այսինքն՝ ԵԱՏՄ-ից եկող զբոսաշրջիկների քանակն առաջանցիկ աճ ունի»,-ասաց Քերոբյանը:
Ռուսաստանից Հայաստան ֆիզիկական անձանց կողմից փոխանցված դրամական միջոցների՝ տրանսֆերտների ներհոսքի ծավալը ևս աճել է: Ըստ նախարարի՝ հունվար-օգոստոս ամիսներին ընդհանուր տրանսֆերտների աճը կազմել է 31.3 տոկոս, Ռուսաստանից տրանսֆերտները կազմել են 2.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար, աճը եղել է 42 տոկոս:

Рост числа туристов из стран ЕАЭС в Армению составил 65%: министр экономики
С точки зрения членства в ЕАЭС в 2023 году в Армении произошли позитивные изменения по ряду направлений.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр экономики Армении Ваан Керобян на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и финансово-кредитным и бюджетным вопросам на предварительном обсуждении проекта госбюджета на 2024 год.
«За первые 9 месяцев рост числа туристов из стран ЕАЭС составил около 65%, в том случае, что рост внутреннего туризма чуть ниже, то есть количество туристов, приезжающих из ЕАЭС, имеет прогрессивный рост», - сказал Керобян.
Возрос и объем притока денежных переводов из России в Армению от физических лиц. По словам министра, в январе-августе рост общего объема денежных переводов составил 31,3%, денежные переводы из России составили $2,7 миллиарда, рост в 42%.