ԼՂ-ին որպես վարկ հատկացվող գումարները 2024-ին կուղղվեն տարբեր ծրագրերի իրականացմանը. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղին մինչև այժմ որպես միջպետական վարկ հատկացվող գումարները Հայաստանի կառավարությունը հաջորդ տարի կուղղի տարբեր ծրագրերի իրականացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է սեպտեմբերի վերջին, երբ տեղի էր ունենում Լեռնային Ղարաբաղից հայրենակիցների բռնի տեղահանումը: Եվ բյուջեի ներկայացված սցենարում չկա այն ամբողջական միջոցառումների և ծրագրերի շրջանակը, որը կառավարությունը պատրաստվում է իրագործել 2024 թվականին: Ներկայումս գերատեսչություններն աշխատում են այն հավելյալ ծրագրերի, միջոցառումների վրա, որոնք պետք է ներառվեն 2024-ի պետբյուջեում:
«Ճիշտ է՝ բյուջեի այս տարբերակը ներկայացված է ՀՆԱ-ի մեջ 3.2 տոկոս դեֆիցիտով, բայց մեր պատկերացմամբ այդ դեֆիցիտը 2024-ին կաճի մինչև 4.6 տոկոս, որ կարողանանք իրականացնել այդ բոլոր միջոցառումները: Սա որևէ հավելյալ ֆիսկալ ծանրաբեռնվածություն չի ավելացնի մեր վրա, որովհետև մեր այսօրվա պատկերացումներով այն գումարները, որոնք հատկացվում էին Լեռնային Ղարաբաղին՝ որպես միջպետական վարկ, կկարողանանք հատկացնել տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Հույս ունենք, որ այդ գումարները բավարար կլինեն դրա համար»,-ասաց Հովհաննիսյանը:

Деньги, выделенные НК в качестве кредита, в 2024 году будут направлены на реализацию различных программ: министр
ЕРЕВАН, 30 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В следующем году правительство Армении направит деньги, выделенные Нагорному Карабаху в качестве межгосударственного кредита, на реализацию различных проектов.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр финансов РА Ваге Оганесян в ходе предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2024 год на совместном заседании постоянных комиссий НС.
Министр сообщил, что проект бюджета был представлен в конце сентября, когда происходила насильственная депортация соотечественников из Нагорного Карабаха. И представленный сценарий бюджета не включает в себя весь комплекс мер и программ, которые правительство собирается реализовать в 2024 году. В настоящее время ведомства прорабатывают дополнительные программы и мероприятия, которые должны быть включены в госбюджет на 2024 год.
"Действительно, этот вариант бюджета представлен с дефицитом в 3,2 процента ВВП, но мы предполагаем, что дефицит увеличится до 4,6 процента в 2024 году, чтобы иметь возможность реализовать все эти меры. Никакой дополнительной фискальной нагрузки на нас это не добавит, поскольку по нашим сегодняшним представлениям мы сможем направить те деньги, которые были выделены Нагорному Карабаху, в качестве межгосударственного кредита на реализацию различных проектов. Надеемся, что этих средств для этого будет достаточно", - сказал Оганесян.