Հունգարիան ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիան կանի ամեն ինչ՝ զարգացնելու Հայաստանի հետ կապերը․ որպես դրա դրսևորում՝ Հունգարիան 40 մլն ֆորինտ ( ավելի քան 110 հազար դոլար) կտրամադրի՝ ի աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասաց Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Երևանում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
Սիյարտոն վստահեցրեց՝ Հունգարիան այն երկրներից է, որ ցանկացած բախումների, պատերազմների դեպքում ձգտում է խաղաղ կարգավորման, կողմ է խաղաղ կարգավորմանը նաև կովկասյան տարածաշրջանում:
«Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հնարավորինս արագ կարողանան ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, որը կերաշխավորի, որ տարածաշրջանում հաջորդ տասնամյակներում մարդիկ ապրեն խաղաղ ու հանգիստ: Տարածաշրջանի բոլոր բնակիչները տասնամյակներ տառապելուց հետո արժանի են, որ այստեղ խաղաղություն ու անդորր տիրի»,-ասաց Հունգարիայի արտգործնախարարը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ Հունգարիան Ադրբեջանի հետ 2021 թվականին բանակցություններ էր վարել ՝ 5 ռազմագերի Հայաստան վերադարձնելու հարցով:
«Թույլ տվեք հավաստիացնել, որ Հունգարիան հետայսու կանի ամեն ինչ՝ զարգացնելու համար մեր կապերը: Որպես դրա դրսևորում մենք տրամադրելու ենք ևս 40 մլն ֆորինտ՝ ի աջակցություն այն ընտանիքներին, որոնք Լեռնային Ղարաբաղից եկել են Հայաստան: Մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտության դեպքում մասնակցություն ցուցաբերել նաև այդ անձանց բուժման գործում, մեր բուժհաստատությունները պատրաստ են ընդունել այդ ընտանիքների երեխաներին: Նաև Հունգարիայի մանկական ճամբարներն են պատրաստ դա անել»,-ասաց Հունգարայի ԱԳ նախարարը:
2012թ. օգոստոսի 31-ին ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվել էին: 2022թ․դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի էրունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները։

Венгрия предоставит финансовую помощь семьям принудительных переселенцев из Нагорного Карабаха
Венгрия сделает все для развития отношений с Арменией. В знак этого Венгрия предоставит 40 миллионов форинтов (более 110 000 долларов) для поддержки семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто на совместной пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
Сийярто заверил, что Венгрия является одной из стран, которая стремится к мирному урегулированию любых конфликтов и войн, также выступает и за мирное урегулирование в Кавказском регионе.
«Мы хотим, чтобы Армения и Азербайджан смогли как можно скорее подписать мирное соглашение, которое будет гарантировать, что люди в регионе будут жить мирно и спокойно в ближайшие десятилетия. Все жители региона заслуживают мира и спокойствия после десятилетий страданий», - заявил министр иностранных дел Венгрии.
Министр напомнил, что в 2021 году Венгрия вела переговоры с Азербайджаном по вопросу возвращения в Армению пяти военнопленных.
«Позвольте заверить, что Венгрия и впредь будет делать все для развития наших связей. В знак этого мы предоставим еще 40 миллионов форинтов для поддержки семей, переехавших в Армению из Нагорного Карабаха. При необходимости мы готовы принять участие в лечении этих людей, наши медицинские учреждения готовы принять детей этих семей. Венгерские детские лагеря также готовы сделать это, - сказал глава МИД Венгрии».
31 августа 2012 года, решением Совета национальной безопасности РА, были прерваны дипломатические отношения между Арменией и Венгрией. 1 декабря 2022 года в рамках Министерского форума ОБСЕ в Лодзи состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Венгрии Арарата Мирзояна и Петера Сийярто, на которой была достигнута договоренность о восстановлении полноценных дипломатических отношений.