«ԴիջիԹեք23»-ի ներդրողներին և հիմնադիրներին կապող Startup Elevator-ի շրջանակում 150 ելույթ է կայացել. քննարկվել են հիմնադիրների հիմնական սխալները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստարտափների հիմնադիրները կարճ ելույթների ժամանակ չպետք է ներկայացնեն ստարտափի գաղափարը, կոնկրետ ապրանքը կամ ծառայությունը, այլ այն խնդիրը, որը լուծում է իրենց պրոդուկտը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց SmartClick AI-ի և ViralMango-ի համահիմնադիր ու գործադիր տնօրեն, Հայաստանում ամենակտիվ հրեշտակ ներդրող Ռեմ Դարբինյանը՝ խոսելով «ԴիջիԹեք23» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի շրջանակում BANA Angels բիզնես հրեշտակների ցանցի Startup Elevator նախագծից:
GEV_5245.JPG (650 KB)
Այս տարի ցուցահանդեսում գործող Startup Elevator-ը՝ որպես նեթվորքինգ-հարթակ, միավորել էր 13 հրեշտակ ներդրողի և մի շարք ստարտափների հիմնադիրների։ «ԴիջիԹեք» Startup Elevator-ի հայեցակարգը ոգեշնչված էր վերելակային ելույթի (elevator pitch) հայտնի պրակտիկայից, որն իրենից ներկայացնում է գաղափարի, ապրանքի կամ ծառայության ազդեցիկ ներկայացում՝ վերելակով երթևեկելու տևողության ընթացքում։ Ցուցահանդեսին ներկայացված էր իրական վերելակ, որտեղ 13 փորձառու հրեշտակ ներդրողներ՝ ըստ նախապես հաստատված հաջորդականության, ապահովում էին 15-րոպեանոց հասանելիություն միջոցառմանը և յուրաքանչյուր ստարտափ հիմնադրին հատկացնում մեկական րոպե:
20.jpg (6.93 MB)
«Հայկական ստարտափները պատրաստ չեն elevator pitch-ի: Ստանդարտ elevator pitch-երը աշխարհում լինում են 3, 5 րոպեանոց, որի ընթացքում ստարտափները միշտ pitch deck-ով (պրեզենտացիա, որը կօգնի պոտենցիալ ներդրողներին ավելին իմանալ բիզնեսի մասին -խմբ.) են ներկայանում, որից հաճախ օգտվում են: Մեր՝ 1 րոպեանոց elevator pitch-ի պարագայում, հուշող ոչինչ չկար: Անհրաժեշտ է հստակ ու կարճ ներկայանալ այնպես, որ ուշադրություն գրավես, ներդրողը ցանկություն ունենա շարունակել շփումն ու ավելին իմանալ քո պրոդուկտի մասին: Չնայած լավ խոսելուն ու ներկայացնելուն, ցավոք, մեր ստարտափները ճիշտ տեղեկությունը չէին հայտնում: Խնդիրը հետևյալն էր. պատմում էին իրենց առաջարկած լուծման, տեխնոլոգիայի մասին, այնինչ՝ պետք է լիներ լրիվ հակառակը՝ անհրաժեշտ էր ներկայացնել, թե ինչ խնդիր են լուծում և այդ լուծումն ինչպես է տարբերվում մնացած առաջարկվող լուծումներից»,- ներկայացրեց Դարբինյանը՝ նշելով՝ հենց սա է եղել պատճառը, որ ոչ մի ստարտափ չի կարողացել իր վրա տպավորություն թողնել:
Elevator pitch-ի առանցքային նպատակներից մեկը ուշադրություն գրավելն է: Դարբինյանի խոսքով՝ բուն ելույթների ժամանակ ոչ մի հիմնադիր չի հասցրել ուշադրություն գրավել, սակայն բուն ելույթից զատ, Դարբինյանը հասցրել է շատ հիմնադիրների հետ առանձին զրուցել, առաջարկներ անել: Նրա խոսքով՝ շատ ստարտափներ դեռ գաղափարի փուլում էին, և ուղղակի խորհուրդներով աջակցելն այդ փուլում ավելի նպատակահարմար է:
GEV_5317.JPG (542 KB)
«Elevator pitch-ի իմաստը ինչ-որ տեղ, ինչ-որ միջոցառման ժամանակ պոտենցիալ ներդրողի հետ ծանոթանալիս նրա վրա տպավորություն թողնելն է, հետաքրքրություն առաջացնելն է: Հենց այս առումով elevator pitch-ը կարևոր դեր ունի: Այն կարող է զարգացնել հաղորդակցվելու հմտությունները: Շատ ժամանակ հիմնադիրները նույնիսկ խոսելուց են վախենում, խուսափում են հաղորդակցվելուց, ամաչում: Պետք է հասկանան ուշադրություն գրավելու կարևորությունը, որը հետո, կարող է իրենց ստարտափի զարգացման ամուր հիմք դառնալ: Եթե ստարտափի հիմնադիրը չի կարողանում իր պրոդուկտի հանդեպ ուշադրություն սևեռել՝ դժվար կարողանա լավ ստարտափ ստեղծել»,- նշեց Դարբինյանը:
BANA Angels բիզնես հրեշտակների ցանցի տնօրեն Սոնա Վեզիրյանը տեղեկացրեց՝ օգտվել են The Founder Institute-ի մշակած 60 վայրկյան տևողության ելույթի սխեմայից, ըստ որի, հիմնադիրներին անհրաժեշտ էր ներկայացնել խնդիր, լուծում, շուկա, որտեղ գործելու է ստարտափը, մեկ-երկու խոսք մրցակցային առավելություններից և ամենակարևորը՝ ակնկալիքները ներդրողից:
GEV_5324.JPG (418 KB)
«Կարևոր էր, որ ստարտափները տեսնեին՝ ներդրողները հասանելի են իրենց: Սա բացառիկ հարթակ էր, որը նման հնարավորություն էր տալիս: Սովորաբար ստարտափները պետք է ավելի զարգացած լինեն, որ ներդրողի հետ շփման հնարավորություն ստանան, իսկ այստեղ իրենք ունեին այս բացառիկ հնարավորությունը: Ստարտափներից շատերը դեռ գաղափարի փուլում էին: Հիմնադիրներից շատերը ներդրողների հետ փոխանակվել են կոնտակտներով, ոմանք արժեքավոր խորհուրդներ են ստացել: Մենք կապի մեջ ենք ներդրողների հետ: Կան ներդրողներ, որոնք հետաքրքություն են ցուցաբերել այս կամ այն ստարտափի հանդեպ: Առաջիկայում մոնիթորինգ կիրականացնենք՝ հասկանալու ներդրումներ կլինեն, թե՝ ոչ»,- ասաց նա։
Վեզիրյանը նշեց՝ հաջորդ տարի կպահպանեն այս ֆորմատը՝ այն հղկելով: Անհրաժեշտ է հիմնադիրներին elevator pitch-ի մասին ինֆորմացիա տրամադրել, որ ստարտափները ավելի պատրաստված գան: Ըստ նրա՝ այդ պատրաստվածությունն, այնուամենայնիվ, վաղ թե ուշ, իրական վերելակում անհրաժեշտ է լինելու:
«Հիմա մեր ստարտափային կյանքը առաջ տանելու խնդիր ունենք: Նմանատիպ ֆորմատները հնարավորություն են տալիս մարդկանց տեսնել իրենց գաղափարը կյանքի կոչելու հստակ հնարավորություններ: Հենց Հայաստանում կարող են ներդրում ստանալ, կարող են իրենց գաղափարը ներկայացնել արդեն փորձառու ներդրողների ու խորհուդ կամ աջակցություն ստանալ: Elevator pitch-ը ավելի մեծ տեսլականի մի մաս է կազմում»,- ասաց Վեզիրյանը:

В рамках Startup Elevator, связывающего инвесторов и учредителей, на «DigiTech23» состоялось 150 выступлений
Учредители стартапов короткими выступлениями должны представлять не идею стартапа, конкретного продукта или услуги, а задачу, которую решает их продукт. Как передает «Арменпресс», сооснователь и исполнительный директор компаний SmartClick AI и ViralMango Рем Дарбинян, самый активный ангел-инвестор в Армении, заметил об этом, рассказывая о проекте Startup Elevator сети бизнес-ангелов BANA Angels в рамках выставка технологий «DigiTech23».
В этом году Startup Elevator, работающий на выставке как нетворкинг-площадка, объединил 13 бизнес-ангелов и основателей ряда стартапов. Концепция Startup Elevator была вдохновлена известной практикой презентаций для лифта (elevator pitch), которая представляет собой убедительную презентацию идеи, продукта или услуги. На выставке прошла настоящая презентация для лифта, где 13 опытных инвесторов-ангелов в заранее установленной последовательности предоставляли 15-минутные выступления, и по минуте каждому основателю.
«Армянские стартапы не готовы к презентации для лифта. Стандартные лифт-питчи в мире длятся 3,5 минуты, в течение которых стартапы всегда представляют себя с питч-деком (презентация, которая поможет потенциальным инвесторам узнать больше о бизнесе:ред.), которым они часто пользуются. В случае с нашей минутной презентацией для лифта не было ничего наводящего на размышления. Необходимо ясно и кратко представить себя, чтобы привлечь внимание, и у инвестора появилось бы желание продолжить общение и узнать больше о вашем продукте. Несмотря на хорошие выступления и презентации, к сожалению, наши стартапы не передавали правильную информацию. Проблема заключалась в следующем: они говорили о предложенном ими решении, технологии, но нужно было представить, какую задачу они решают и чем это решение отличается от других предложенных решений», - сказал Дарбинян, отметив, что именно в этом и была причина почему ни один стартап не смог произвести на него впечатление.
Одна из ключевых целей презентации для лифта - привлечь внимание. По словам Дарбиняна, ни одному из учредителей не удалось привлечь к себе внимание во время самих выступлений, но самому Дарбиняну удалось поговорить со многими учредителями отдельно и внести предложения. По его словам, многие стартапы еще находятся на стадии идеи, и на этом этапе целесообразнее поддерживать их прямыми консультациями.
«Смысл презентации для лифта - произвести впечатление на потенциального инвестора, вызвать интерес при встрече с потенциальным инвестором где-нибудь, на каком-то мероприятии. Именно в этом смысле презентация в лифте играет важную роль. Это может развивать коммуникативные навыки. Основатели чаще всего боятся даже говорить, избегают общения, стесняются. Они должны понимать важность привлечения внимания, которое впоследствии может стать прочным фундаментом для развития их стартапа. Если основатель стартапа не сможет привлечь внимание к своему продукту, он вряд ли сможет создать хороший стартап», - сказал Дарбинян.
Сона Везирян, директор сети бизнес-ангелов BANA Angels, сообщила, что они использовали 60-секундную схему выступления, разработанную The Founder Institute, согласно которой основателям необходимо представить проблему, решение, рынок, на котором будет работать стартап, пару слов о конкурентных преимуществах и самое главное ожиданиях от инвестора.
«Стартапам было важно увидеть, что инвесторы доступны для них. Это была уникальная площадка, предоставившая такую возможность. Обычно стартапам нужно быть более развитыми, чтобы получить возможность связаться с инвестором, но здесь им представилась уникальная возможность. Большинство стартапов все еще находились на стадии идеи. Многие из основателей обменялись контактами с инвесторами, некоторые получили ценные советы. Мы на связи с инвесторами. Есть инвесторы, проявившие интерес к тому или иному стартапу. В ближайшее время мы проведем мониторинг, чтобы понять, будут инвестиции или нет», - сказала она.
Везирян отметила, что в следующем году они сохранят этот формат, доработав его. Необходимо предоставить информацию о питчинге основателям, чтобы стартапы пришли бы более подготовленными. По ее словам, такая подготовка рано или поздно понадобится в реальном лифте.
«Теперь перед нами стоит задача продвигать нашу стартапную жизнь. Подобные форматы позволяют людям увидеть явные возможности для воплощения своей идеи в жизнь. Именно в Армении они могут получить инвестиции, могут представить свою идею уже опытным инвесторам и получить совет или поддержку. Презентация для лифта является частью более масштабного видения», - сказала Сона Везирян.