Հայաստան-Չինաստան գործարար կապերն ընդլայնվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Մանթաշյանց» գործարարների միությունը բացեց իր 12-րդ մասնաճյուղը Չինաստանի՝ Շենժեն քաղաքում։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին «Մանթաշյանց» գործարարների միությունից։
Բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա են եղել տասնյակ գործարարներ և պետական կառույցների ներկայացուցիչներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Չինաստանից։
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, ՉԺՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, ՉԺՀ-ում ՀՀ առևտրական կցորդ՝ Կորյուն Ղազարյանը։
Նախարար Վահան Քերոբյանը պաշտոնական բացման ընթացքում կարևորել է Մանթաշյանց գործարարների միության դերը Հայաստան-Չինաստան գործարար կապի ամրապնդման հարցում։
Շենժենում ունենալով հայկական հզոր գործարար ներուժ՝ «Մանթաշյանց»-ը նպաստելու է նաև տեղի հայ համայնքի աշխուժացմանը և ձևավորելու է նոր գործարար կապեր աշխարհի 12 քաղաքներում։
Չինաստանում «Մանթաշյանց»-ի մասնաճյուղը, ըստ «Մանթաշյանց» ԳՄ համահիմնադիր, նախագահ Վահրամ Միրաքյանի, կարևորվեց հատկապես նրանով, որ Չինաստանը Հայաստանի երրորդ առևտրաարդյունաբերական գործընկերն է, ուստի Շենժենում բացված մասնաճյուղը վստահաբար կխթանի Հայաստանում բիզնեսի զարգացմանն ու շրջանառության ավելացմանը։
«Մանթաշյանց Շենժեն» մասնաճյուղի բացումը առանձնանալու է ևս մեկ նորությամբ․
«Շենժենում մենք առաջին անգամ բացեցինք Մանթաշյանց Investor member, որը հնարավորություն է տալու օտարազգիներին ևս դառնալ ակումբի անդամ, աշխատել և ներդրումներ անել հայկական շուկայում»- ավելացրել է Վահրամ Միրաքյանը։
Շենժենում հայկական ակումբի բացումը կնպաստի նոր գործարար կապերի հաստատմանը և Հայաստան-Չինաստան ակտիվ բիզնես գործընկերության կայացմանը։

Armenia-China business ties expand
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS.The Mantashyants Entrepreneurs Union has opened its 12th branch in Shenzhen, China.
Dozens of businessmen and representatives of state institutions from both Armenia and China attended the official opening ceremony of the branch.
Minister of Economy of the Republic of Armenia Vahan Kerobyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the People's Republic of China Sergey Manassarian, Armenia's Trade Attache to China Koryun Ghazaryan were also in attendance.
During the official opening, Minister Kerobyan highlighted the role of Mantashyants Entrepreneurs Union in strengthening Armenia-China business ties.
Having a strong Armenian business potential in Shenzhen, it will also contribute to the revitalization of the local Armenian community and will form new business ties in 12 cities around the world.
As the president of “Mantashyants” GM Vahram Mirakyan noted, China is Armenia's third trade and industrial partner, so the branch opened in Shenzhen will surely promote business development and increase turnover in Armenia.
‘’For the first time in Shenzhen, we have opened Mantashyants Investor member, which will give foreigners an opportunity to become members of the club, work and invest in the Armenian market," added Vahram Mirakyan.