Ադրբեջանը երկիմաստություններ է պահում Խորհրդային Միության վերջին քարտեզները որպես դելիմիտացիայի հիմք ընդունելու հարցում․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը հայտարարում է, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման չկա, ինչը հակասում է Ալմաթիի հռչակագրին և վերջին շրջանում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այդ մասին Եվրախորհրդարանում իր ելույթի ժամանակ ընդգծել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը երկիմաստություններ է պահում Խորհրդային Միության վերջին քարտեզները որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիայի հիմք ընդունելու հարցում, ինչը նույնպես որոշ փորձագետների հիմք է տալիս ենթադրելու, թե Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու և նոր ռազմական ագրեսիա նախաձեռնելու հիմքեր է ստեղծում:
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները մի քանի անգամ վերահաստատել են աներկբա նվիրվածությունը 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին՝ որպես սահմանների դելիմիտացիայի քաղաքական շրջանակ:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ալմաթիի հռչակագիրը ստորագրել են Խորհրդային Միության տասներկու հանրապետությունները` 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին: Այդ հռչակագիրը քննարկվող հարցի համատեքստում արել է հետևյալ երկու կարևոր արձանագրումները.
1․ Խորհրդային միությունը դադարում է գոյություն ունենալ:
2․ Հանրապետությունները ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, գոյություն ունեցող, այսինքն՝ վարչական սահմանների անխախտելիությունը, հետևաբար Խորհրդային միության հանրապետությունների միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանները դառնում են պետական սահմաններ:

Азербайджан сохраняет неопределенность в вопросе принятия последних карт СССР в качестве основы для делимитации
Азербайджан заявляет, что между Арменией и Азербайджаном нет границы, что противоречит Алма-Атинской декларации и достигнутым недавно соглашениям.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр РА Никол Пашинян подчеркнул это в своем выступлении в Европарламенте, добавив, что со стороны Азербайджана есть неопределенность в вопросе принятия последних карт Советского Союза в качестве основы для делимитации границ Армении и Азербайджана, что некоторым экспертам дает повод предположить, что Азербайджан создает почву для предъявления территориальных претензий к Армении и начала новой военной агрессии.
Он напомнил, что лидеры Армении и Азербайджана неоднократно подтверждали свою однозначную приверженность Алма-Атинской декларации 1991 года, как политической основе для делимитации границы.
Пашинян подчеркнул, что Алма-Атинская декларация была подписана двенадцатью республиками Советского Союза 21 декабря 1991 года. В этом заявлении было два важных факта:
- Советский Союз прекращает свое существование;
- Республики признают территориальную целостность, суверенитет друг друга, нерушимость существующих, то есть административных границ, поэтому существующие административные границы между республиками Советского Союза становятся государственными границами.