Ֆրանսիան ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում բանաձևի ընդունում է նախաձեռնել ԼՂ հայ բնակչության վերադարձի պայմաններ ստեղծելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիան նոր քննարկում է նախաձեռնել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում՝ ընդունելու բանաձև, որով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության վերադարձի պայմաններ կստեղծվեն։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Սենատում ունեցած ելույթում ասել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան։
Նա նշել է, որ այդ պայմանները պետք է ներառեն Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ պատմամշակութային իրավունքների պահպանման ամուր երաշխիքներ, ինչի համար անհրաժեշտ է մշտական միջազգային ներկայություն տեղում։
«Ադրբեջանը ծրագրել և կազմակերպել է ավելի քան 100 հազար հայերի տեղահանությունը Լեռնային Ղարաբաղից։ Սա չափազանց ծանր հանցագործություն է, որը չի կարող անարձագանք մնալ»,- ասել է նախարարը։

France initiates UNSC discussion on Nagorno-Karabakh for resolution ensuring return of forcibly displaced population
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. France has initiated a new discussion in the UN Security Council to adopt a resolution to create the conditions for the return of the forcibly displaced population of Nagorno-Karabakh, French Foreign Minister Catherine Colonna has said in the Senate.
Colonna said that the conditions must include strong guarantees for the rights of the Armenians of NK, including for the preservation of historical-cultural rights, which requires a permanent international presence on the ground.
“Azerbaijan planned and organized the displacement of more than 100,000 Armenians from Nagorno-Karabakh. This is an extremely grave crime that cannot remain unanswered,” Colonna said.