Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 11 հազար 238 երեխա ընդգրկվել է հայաստանյան կրթական հաստատություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տրամադրած տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 10-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 11 հազար 238 երեխա կրթությունը շարունակում է հայաստանյան կրթական հաստատություններում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 10-ին «Հումանիտար կենտրոն»-ում կայացած ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը:
Կրթությունը Երևանում ստանում է 3595 երեխա, Կոտայքի մարզում՝ 1964, Արարատում՝ 1597, Արմավիրում՝ 956, Լոռիում՝ 635, Գեղարքունիքում՝ 535, Արագածոտնի մարզում՝ 512, Սյունիքի մարզում՝ 458, Շիրակի մարզում՝ 427, Տավուշում՝ 325, Վայոց ձորում՝ 234:
«Կան դպրոցներ, որոնք հստակ թվով աշակերտներ ընդունելու արտոնագիր ունեն: Այս դեպքում դպրոցը մերժում է աշակերտին ընդունել և ուղղորդում է մոտակա այլ դպրոց: Միայն սա է խնդիրը, որ երբեմն, հավելյալ անհարմարություններ առաջացնելով, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քաղաքացիներին ուղղորդում են այլ դպրոցներ: Նման խնդիր կա նաև Երևանի մանկապարտեզների հետ կապված»,-շեշտեց վարչապետի մամուլի քարտուղարը:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում էր սկսել՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակիչներին: Զոհվել և վիրավորվել էին նաև քաղաքացիական անձինք: Սեպտեմբերի 20-ին ԼՂ իշխանություններն ընդունեցին ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ: Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է տեղափոխվել բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար քաղաքացի:

11 238 детей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха поступили в образовательные учреждения Армении
По данным Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, по состоянию на 10 октября 11 тысяч 238 детей, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, продолжат обучение в учебных заведениях Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян на пресс-конференции, состоявшейся 10 октября в Гуманитарном центре.
В Ереване будут учиться 3 595 детей вынужденных переселенцев, в Котайкской области – 1 964, в Арарате – 1 597, в Армавире – 956, в Лори – 635, в Гегаркунике – 535, в Арагацотнской области – 512, в Сюникской области – 458, в Ширакской области – 427, в Тавуше – 325, в Вайоц Дзоре – 234.
«Есть школы, которые имеют лицензию на прием определенного количества учеников. В этом случае школа направляет учащегося в другую близлежащую школу. Аналогичная проблема есть и с детскими садами в Ереване», - подчеркнула пресс-секретарь премьер-министра.
С 19 сентября Азербайджан начал широкомасштабное нападение на Нагорный Карабах, нанося удары по гражданской инфраструктуре и гражданскому населению. Были убиты и ранены и гражданские лица. 20 сентября власти Республики Арцах приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня. Вынужденно перемещенные лица из Нагорного Карабаха переехали в Армению.