ՀՀ վարչապետն ընդունել է ԵՄ ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է դժվարին իրավիճակում Յանեզ Լենարչիչի այցը Հայաստան և նշել, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանության հետևանքով առաջացած ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով անհրաժեշտ է նաև միջազգային հանրության աջակցությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենիհետ Գրանադայում ունեցել է արդյունավետ քննարկումներ առկա կարիքների գնահատման և հետագա օժանդակության վերաբերյալ:
Յանեզ Լենարչիչը ևս մեկ անգամ ընդգծել է ԵՄ հանձնառությունը՝ օժանդակություն ցուցաբերելու Հայաստանի կառավարությանն ու ԼՂ հայությանը՝ ստեղծված խնդիրների մեղմման ու հաղթահարման նպատակով:

Armenian Prime Minister meets with European Commissioner for Crisis Management
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has met with EuropeanCommissioner for Crisis Management JanezLenarčič.
PM Pashinyan welcomed Lenarčič’s visit to Armenia in this difficult situation and said that international support is required, including financial support, to overcome the crisis resulting from the forced displacement of more than 100,000 Armenians as a result of Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. PM Pashinyan added that he had productive discussions with President of the European Commission Ursula von der Leyen in Granada regarding needs assessment and further assistance.
JanezLenarčič reiterated EU’s commitment to provide assistance to the government of Armenia and the Armenians of Nagorno-Karabakh to mitigate and overcome the current problems.
The Armenian Prime Minister and the European Commissioner for Crisis Management also discussed issues related to future partnership and actions.