ՀՀ վարչապետն ընդունել է ԵՄ ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է դժվարին իրավիճակում Յանեզ Լենարչիչի այցը Հայաստան և նշել, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանության հետևանքով առաջացած ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով անհրաժեշտ է նաև միջազգային հանրության աջակցությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենիհետ Գրանադայում ունեցել է արդյունավետ քննարկումներ առկա կարիքների գնահատման և հետագա օժանդակության վերաբերյալ:
Յանեզ Լենարչիչը ևս մեկ անգամ ընդգծել է ԵՄ հանձնառությունը՝ օժանդակություն ցուցաբերելու Հայաստանի կառավարությանն ու ԼՂ հայությանը՝ ստեղծված խնդիրների մեղմման ու հաղթահարման նպատակով:

Премьер-министр Пашинян принял Комиссара Европейского союза по антикризисному управлению
Премьер-министр Никол Пашинян принял Комиссара Европейского союза по антикризисному управлению Янеза Ленарчича.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинянприветствовал визит г-на Ленарчича в Армению в этой сложной ситуации, и отметил, что для преодоления кризиса, возникшего вследствие насильственного переселения более 100 тысяч наших соотечественников в Нагорный Карабах в результате проводимой Азербайджаном политики этнической чистки, нужна поддержка, в том числе финансовая, со стороны международного сообщества. Премьер-министр добавил, что в Гранаде он провел эффективные обсуждения с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен относительно оценки существующих потребностей и дальнейшей помощи.
Янез Ленарчич еще раз подчеркнул готовность ЕС оказать помощь правительству Армении и армянам Нагорного Карабаха с целью смягчения и преодоления возникших проблем.