Ռուսաստանը սկսել է Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 5-ին տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության՝ Կապանում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացման առաջապահ խմբի ղեկավարի և Մեղրիի քաղաքապետի հանդիպումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում տեղեկացրել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը՝ մանրամասնելով, որ քննարկվել են Սյունիքի մարզում Ռուսաստանի նոր հյուպատոսական գրասենյակի շուտափույթ բացման հեռանկարները, ինչը զգալիորեն կպարզեցնի հյուպատոսական ծառայությունների հասանելիությունը Հայաստանի հարավում բնակվող ՌԴ քաղաքացիների համար։
«Բացի այդ, նշվել է, որ նոր գլխավոր հյուպատոսությունը կնպաստի հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը և տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը, ինչպես նաև կնպաստի մշակութային, հումանիտար, առևտրային, տնտեսական և միջտարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը»,-նշված է ՌԴ արտգործնախարարության հաղորդագրության մեջ։

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. A Russian government official has met with the Mayor of Meghri in Armenia to discuss the upcoming opening of the Russian consulate-general in Kapan.
The head of the delegation in charge of the works from the Russian side and the Meghri mayor discussed the prospects of swiftly opening the consulate ‘which will significantly simplify access to consular services for Russian citizens living in Armenia’s south,” the Russian embassy said in a readout.
“In addition, it was noted that the new consulate-general will contribute to the further strengthening of Armenian-Russian relations and stabilization of the situation in the region, and will contribute to the expansion of cultural, humanitarian, trade, economic and inter-regional cooperation,” the Russian embassy in Armenia said.