Հայաստանի հիվանդանոցներում բուժում է ստանում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 319 քաղաքացի, 117-ի վիճակը ծանր է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հիվանդանոցներում բուժում է ստանում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 319 քաղաքացի, 117-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, 14-ինը՝ ծայրահեղ ծանր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հումանիտար կենտրոն»-ում ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղից ռազմական գործողությունների և պայթյունի հետևանքով ՀՀ տեղափոխված և մայրաքաղաքի տարբեր բժշկական կենտրոններում բուժում ստացող բուժառուների վերաբերյալ տվյալները:
«Այս պահին ունենք 319 բուժառու: Նրանցից 117-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, 14-ինը՝ ծայրահեղ ծանր: Ուրախալի է, որ ունենք որոշակի դրական դինամիկա՝ հիվանդների վերակենդանացման բաժանմունքից տեղափոխում դեպի բաժանմունքներ և մի քանի դուրսգրումներ»,-ասաց նախարարը:
Վերակենդանացման բաժանմունքներում իրենց բուժումն է շարունակում ստանալ 5 երեխա, 3 երեխա առողջական դրական դինամիկայով տեղափոխվել է բաժանմունք, ևս 1 նորածին հոկտեմբերի 5-ին դուրս է գրվել:

В медцентрах Армении лечение продолжают 319 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
В больницах Армении проходят лечение 319 граждан, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха, состояние 117 оценивается как тяжелое, 14 - как крайне тяжелое.
Как сообщает Арменпресс, министр здравоохранения Анаит Аванесян сказала об этом на пресс-конференции в "Гуманитарном центре", представив данные о пациентах, которые были перевезены из Нагорного Карабаха в Армению и получают лечение в различных медицинских центрах страны.
“Сейчас у нас на лечении 319 пациентов. Состояние 117 из них оценивается как тяжелое, 14 - как крайне тяжелое. Отрадно, что у нас есть положительная динамика: перевод пациентов из реанимации в палаты и несколько выписок”, - сказал министр.
5 детей продолжают получать лечение в отделениях реанимации, 3 ребенка переведены в палаты с положительной динамикой здоровья, еще 1 новорожденный выписан 5 октября.