Այսօր մենք ընդգծում ենք տարածաշրջանում ուժի կիրառման դատապարտման, հերթական զանգվածային ոճրագործության կանխման հրամայականը. ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել 44-օրյա պատերազմի մեկնարկի երրորդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտարարության մեջ ասված է.
«3 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սանձազերծեց իր հայրենիքում ապրող Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդի նկատմամբ՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, իրականացնելով զանգվածային ռազմական հանցագործություններ:
Այս կործանարար գործողությունները մաս էին կազմում Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի ծրագրված քաղաքականության։
Չնայած բազմաթիվ ուղերձներին և ջանքերին՝ տարածաշրջանում առկա խնդիրները կարգավորել բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով՝ Ադրբեջանը շարունակեց իր՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման գործելակերպը՝ խուսափելով միջազգային մեխանիզմի ներքո ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունից:
Այս երեք տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցել է անմարդկային դժվարությունների միջով՝ շարունակաբար ենթարկվելով ռազմական հարձակումների, ահաբեկումների, 10 ամիս շարունակվող շրջափակման և սովամահության։
Միջազգային հանրության կողմից դեռևս երեք տարի առաջ ուժի կիրառման քննադատության և կոշտ արձագանքի բացակայության, 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ստեղծված անվտանգային երաշխիքների անարդյունավետության և ԼՂ-ում միջազգային հասանելիության բացակայության պայմաններում Ադրբեջանի հայատյաց գործողություններն ու քաղաքականությունը ոչ միայն չդադարեցին, այլև հասան իրենց նոր դրսևորման՝ սեպտեմբերի 19-ին ձեռնարկած զինված հարձակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի զգալի մասի՝ փաստացի բռնի տեղահանման, էթնիկ զտման:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը ոգեկոչում է 2020թ․ 44-օրյա պատերազմում և դրան հաջորդող շրջանում զոհված մեր բոլոր հայրենակիցների հիշատակը։ Այսօր մենք ընդգծում ենք տարածաշրջանում ուժի կիրառման դատապարտման, հերթական զանգվածային ոճրագործության կանխման հրամայականը»:

Today we emphasize imperative of condemning the use of force and preventing another atrocity crime in the region – MFA
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia released a statement on September 27 on the occasion of the third anniversary of the beginning of the 44-Day-War of 2020.
“3 years ago on this day, Azerbaijan unleashed large-scale military operation against the indigenous people of Nagorno-Karabakh living in their homeland, targeting the civilian population and committing mass war crimes.
“These destructive actions were part of Azerbaijan’s planned policy of subjecting Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
“Despite numerous calls and efforts to resolve current regional issues exclusively through political and diplomatic means, Azerbaijan continued its practice of use of force or threat of force, avoiding constructive dialogue on the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh under an international mechanism.
“During the past three years the people of Nagorno-Karabakh endured inhumane difficulties, being constantly subjected to military attacks, intimidation, a 10-month-long blockade and starvation.
“In the absence of condemnation of the use of force and strong response from the international community three years ago, the ineffectiveness of the security guarantees created after the 44-day war of 2020 and the absence of international access to Nagorno-Karabakh, Azerbaijan’s actions and policy of Armenophobia not only continued but also reached their new manifestation - forced displacement, ethnic cleansing of a major part of the people of Nagorno-Karabakh following the military attack unleashed by Azerbaijan on September 19.
“Today, the Republic of Armenia commemorates all our compatriots who died in the 44-day war in 2020 and in the following period. Today we emphasise the imperative of condemning the use of force and preventing another atrocity crime in the region.”