Ռուսական ԶԼՄ-ներն ապատեղեկատվություն են տարածում. որևէցուցարար կառավարության շենք չի մտել և այնտեղ ամերիկացի դեսանտային չի եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսական լրատվամիջոցներում տեղ գտած տեղեկությունը, թե սեպտեմբերի 20-ին ցուցարարները ներխուժել են Կառավարության շենք եւ այնտեղ իբր «հանդիպել ամերիկացի դեսանտայինների», բացարձակ ապատեղեկատվություն է:
«Որեւէ ցուցարար այդ օրը Կառավարության շենք չի ներխուժել, առավել եւս այնտեղ որեւէ ամերիկացի դեսանտային չի եղել»,-«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից։

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Several Russian media outlets have spread disinformation falsely claiming that demonstrators in Yerevan ‘breached into the Government headquarters’ on September 20 and ‘stumbled upon American paratroopers’ there.
Neither has any protester breached into the government building nor were there any U.S. paratroopers there, the Prime Minister’s Office told ARMENPRESS.
“No demonstrator breached into the Government building that day, and furthermore, there was no American paratrooper there,” the Prime Minister’s Office said in a statement. The Russian media report is an absolute disinformation, it added.